Plaka Yenileme Nasıl Yapılır-Plaka Yenileme Ücreti

Plaka yenileme nasıl yapılır, plaka yenileme işlemi, plaka yenilenmesi için gerekli evraklar, plaka yenileme ücreti 2021 vb.. soruların cevapları için aliskanlik.com

Plaka Yenileme Nasıl Yapılır

Aracınızın eskiyen plakasını değiştirmek veya muayeneden geçmeyen plakanızı yenilemek istediğiniz zaman yapmanız gerekenleri adım adım sizlere buradan açıklamak istiyoruz. Plaka yenileme işlemleri için bu yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Plaka Yenilenmesi İçin Gerekli Evraklar

Aracınıza ait plakanızın yenilenmesinin gerektiği durumlarda ilk olarak gerekli olan evrakların tamamlanması sın derece önemlidir. Bu yüzden de bu evrakları toplayarak sizlerde gerekli yerlere başvurunuzu yaparak plaka yenileme işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Plaka yenilenmesi için gerekli evraklar şunlardır:

  • Nüfus cüzdanı (T.C Kimlik numarasının bulunması zorunludur)
  • Aracınıza ait olan ruhsat ve bu ruhsatın fotokopisi
  • Son olarak ise aracınızda takılı olan ve değiştirmek istediğiniz eski plakalarınız

Bu belgeleri tamamladıktan sonra sizlerde artık aracınızın plakasının yenilenmesini sağlama şansını bulmuş olacaksınız.

Plaka Yenileme Ücreti Ne Kadar

Aracınızda bulunan iki plakayı yenilemek istediğiniz zaman ikisi için 2020 yılında ödemeniz gereken topla tutarın 34 TL olduğunu belirtelim. Plaka yenileme ücreti 2021 yılında değişecek ve ortlama yüzde 15 civarı yükselecektir. Eğer tek bir plaka yenilemek istiyorsanız da bu sefer ödemeniz gereken tutarın 17 TL olduğunu belirtelim.

Plaka Yenileme İşlemi Neden Yapılmalıdır

Aracınızın üzerinde yer alan plakaların bazı durumlarda değişmesinin gerektiğini bilmeyen okurlarımız için bu konuya açıklık getirelim. Özellikle son yıllarda APP plakalara gelen yasaklardan sonra bu tarz bir plaka kullanan sürücülerin ciddi bir şekilde cezai yaptırım ile karşı karşıya kalacaklarını belirtelim.

Ağır kusur sayılan durumlar

  • Aracınızın plakası eğer APP ise bu durumda plakanın değiştirilmesi gerekmektedir. 2018 yılı içerisinde gelen yasaktan sonra bu tarz bir plaka kullanan kullanıcıların ciddi cezai yaptırımlar ile karşı karşıya kalacaklarını belirtmek istiyoruz.
  • Plakaların araca montesinde eğer vida kullanılmış ise ve bu vidalar da plaka üzerinden delinmiş ise bu plakalarında muayene sırasında ağır kusurlu olduğunu ve değişmesinin gerektiğini belirtelim.
  • Plakanın üzerinde yer alan rakamların veya harflerin okunmaması durumunda da plakaların ağır kusurlu sayılacağını belirtelim.
  • Son olarak ise üzerinde damgası bulunmayan plakaların ağır kusurlu sayılacak olmasından dolayı değişmesinin gerektiğini belirtelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu