Dizüstü Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Dizüstü bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli, dizüstü bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler 2021 vb.. teknoloji makaleleri için aliskanlik.com

Dizüstü Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Dizüstü bilgisayarlar; kullanım ve taşıma açısından büyük kolaylık sağlıyor. Gerek iş, gerek oyun, gerekse gündelik kullanım için en çok tercih edilen bilgisayarlar dizüstü bilgisayarlar, bir diğer adıyla laptoplar. Peki dizüstü bilgisayar satın alırken hangi özelliklere bakılmalı, bir bilgisayarın hızını ve performansını etkileyen faktörler nelerdir? Yazımızda dizüstü bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken özellikleri derledik.

Dizüstü bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli;

  1. İşlemci
  2. RAM Bellek
  3. Ekran Kartı Özellikleri
  4. Ekran Kalitesi
  5. Sabit Disk
  6. Batarya ve Pil Ömrü

İşlemci

Sözlük anlamıyla işlemci; bilgisayarın temel işlem birimini oluşturan, belirli mantık ve matematik işlemlerini elektronik olarak yapabilecek biçimde, verilen komutları yorumlayan ve yürüten, yongalardan oluşmuş tümleşik devre olarak tanımlanmaktadır. Yani işlemci, bilgisayarın temel işlevlerini yürütmesini sağlayan donanımdır.

Günümüzde popüler olarak kullanılan ve kalitesi kanıtlanmış 2 işlemci markası mevcut; İntel ve AMD. İntel’in i3, i5, i7 ve i9 olarak sıralandırdığı modelleri mevcutken AMD marka işlemcilerin en işlevli modellerini Ryzen serisi oluşturmakta. Dizüstü bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler 2021 için en önemli seçimlerden biri işlemci seçiminde genellikle işlemci modelleri ve nesil sayıları dikkate alınsa da işlemcilerin çekirdek sayısı, hız değerleri (GHz) ve ön bellek değerleri de dikkate alınması gereken önemli özeliklerdir.

RAM Bellek

RAM Bellek, cihazlarda verilere daha hızlı erişim sağlamayı ve bu verilerin hafızada tutulmasını sağlayan donanımlardır. İngilizce Random Access Memory kelimelerinin kısaltması olup Türkçe rastgele erişimli hafıza anlamına gelir.

Günümüzde bilgisayarlar için en iyi RAM bellekler model olarak DDR2, DDR3, DDR4, DDR5 ve DDR6 olarak sınıflandırılmaktadır. 2021 yılı itibariyle DDR2 ve DDR3 RAM belleklerin kullanımına pek rastlanmaz. Dizüstü bilgisayarlarda RAM seçimi yaparken DDR4 ve üstü sınıflara ait olması performans açısından önemlidir.

RAM sınıflandırmasının ardından bellek değerleri de önemli bir husus. Güncel olarak 8 GB ve üstü hafızaya sahip RAM bellekler daha iyi performanslar sunmakta.

Alacağınız dizüstü bilgisayarda artırılabilir RAM Bellek desteği olmasına dikkat ederseniz ilerleyen zamanlarda gelişen teknoloji ile birlikte ortaya çıkacak yavaşlamaları bilgisayarınıza yeni bir RAM ekleyerek aşabilirsiniz. Örneğin; aldığınız bilgisayar 8 GB RAM bellek hafızasına sahip ve ek olarak boşta bir RAM bellek yuvası mevcutsa ilerleyen zamanlarda 8 GB’lık bir RAM bellek daha ekleyerek 16 GB RAM bellek ile daha bilgisayarınızın özelliğini yükseltebilirsiniz.

Ekran Kartı Özellikleri

Ekran kartı, bilgisayarınızın görüntü vermesini sağlayan donanımdır. Cihazınızın ekran kartı özellikleri ne kadar yüksek olursa o derece kaliteli görüntü elde edersiniz. Özellikle oyun ve tasarım ile uğraşan kişiler için ekran kartı özellikleri oldukça önemli. Peki iyi ekran kartı nasıl seçilir, ekran kartı seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Ekran kartı seçimi yaparken öncelikle hangi amaca uygun seçim yapılacağı (oyun, kişisel kullanım, tasarım gibi), marka seçimi, soğutma sistemi, nesil ve VRAM değerleridir.

Günümüzde dizüstü bilgisayarlarda en çok kullanılan ekran kartı markaları NVidia, İntel ve AMD’dir. Her markanın kendine göre geliştirdiği farklı özellikler olsa da tanınırlık ve performans olarak en çok tercih edilen ekran kartı markası NVidia. Ekran kartı hafıza değerleri 1 GB, 2 GB, 4 GB, 8 GB ve 16 GB gibi değerler almakta. Seçim yaparken günlük kullanım için minimum 2 GB, yüksek performans için ise minimum 8 GB hafıza değeri olmalıdır.

Ekran Kalitesi

Ekran seçiminde inç, LCD, LED, Amoled, HD, UltraHD, 4K gibi birçok terim mevcut. Tüm bu terimler ekran çözünürlüğü ve kalitesini temsil ediyor.

Öncelikle ekran seçimi yaparken inç değerlerini göz önüne almalısınız. Seyahat esnasında, evden işe giderken kullanacağınız bir laptop almak istiyorsanız 12.1, 14 inç gibi küçük ekranlar hem taşıma açısından hem de az yer kaplayacağı için sizlere kolaylık sağlayacaktır. Oyun ve tasarım amaçlı bir cihaz almayı düşünüyorsanız 16, 17 veya 19 inç ekranları tercih edebilirsiniz. En çok satılan dizüstü bilgisayarların ekran büyüklükleri 15.4 inç veya 15.6 inç değerlere sahiptir. Ekranınızdan kaliteli görüntü almanız içinse en azından Ultra HD ekranları tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Sabit Disk

Sabit disk, bilgisayarda tüm belgelerin depolandığı alandır. Sabit disk özelliklerine bakarken sizlere yetecek hafıza ve hıza sahip olması önemli etkenlerden bir tanesi.

Eskiden 250 GB, 500 GB, 1 Terabayt gibi hard diskler kullanılırken günümüzde artık hemen her cihazda SSD disklere geçildi. SSD Disk ya da SSD Kart bilgilerin daha hızlı işlendiği bir depolama sistemi. Siz de dizüstü bilgisayar seçimi yaparken muhakkak SSD Diske sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Genellikle cihazlarda 128 GB, 256 GB, 512 GB ve 1 TB SSD diskler kullanılıyor. Kişisel kullanımınıza göre minimum 256 GB olacak şekilde disk seçiminizi yapabilirsiniz.

Batarya ve Pil Ömrü

Dizüstü bilgisayarların temel amacı hiç kuşkusuz mobil kullanılabilirlik. İş yerine gittiğinizde bilgisayarınızı saatlerce kullanabilirsiniz. Batarya ve pil ömrü bu noktada önemli hale geliyor. Günümüze kadar gelen cihazlarda bataryalar maksimum 2 veya 3 saat süre ile kullanım imkanı sağlıyordu. 2021 yılı itibari ile yeni teknolojilerde 4 saat ile 16 saat arasında kablosuz kullanım sağlayan bataryalar kullanıyor. Siz de dizüstü bilgisayarınızı seçerken minimum 6-8 saatlik batarya kullanım süresi olmasına dikkat etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu