Bildiğimiz Hollanda

Bildiğimiz Hollanda Hollanda Türk insanının en iyi bildiği ülkelerden biridir. Hollanda’da çoğu sayıda Türk aileler yaşıyor.  İster tarihi, ister gelenekleri, ister iklimi ve ya yaşam şartları hakkında Türkiye’de en çok bilinen ülkelerden olan Hollanda’nın bilmediğimiz ve ya çok az kısmımızın bildiği tarafları var mı? Varsa nelerdir? Bu soruların cevaplarını yazının tamamını okuduğunuzda bula bileceksiniz.

Bildiğimiz Hollanda

Yüzölçümü  41.526 km2  olan bu ülkenin  asıl ismi Nederland dır.  Bildiğimiz Hollanda Ülke krallık sistemiyle yönetiliyor.  Başlıca şehirleri Amsterdam, Rotterdam, Den Haag ve Utrechtir.

Hollanda dünyanın nüfusu en yoğun olan ülkelerinden biridir. Nüfusunun en yoğun olduğu yer Amsterdam ile Rotterdam arasıdır.

Hollanda deniz seviyesinde yer alan ülkedir. Bu nedenle ülkede dağlık ve tepelik neredeyse hiç yoktur.

Ülkede Okyanus iklimi hakimdir. Hollanda’nın yazları çok hafif sıcaklıkta , kış mevsimi ise ılık geçer.

Nüfusunun %96 sı Felemenkçe konuşur. Geride kalan diğer %4 lük kısım yoğunluk sırasıyla Frizonca, Türkçe ve Arapça konuşmaktadır.

Buraya kadar Hollanda hakkında her birimizin bildiği bilgilerdir. Yazının devamında çoğumuzun Hollanda hakkında bilmediğimiz bilgileri okuyacaksınız.

Hollanda hakkında en ilginç bilgilerin başında  Hollanda’daki vergi sisteminin nasıl olması geliyor.  Böyle ki, Hollanda da vergi sistemi eşitlik değil, adalet üstünde kurulmuştur.  Ülkede vergi çok kazanandan çok, az kazanandan az alınıyor. Ve bunun yanı sıra, büyük şirketlerin vergi borçları varsa, bu borçlar tam ödeme haricinde hiç bir şekilde silinmemektedir.

Hollanda’da bisiklet sayısı  insan nüfusundan daha fazladır. Nüfusun neredeyse yarıdan çoğu ulaşım için bisikleti tercih ediyor.  Hollanda’nın Houten isimli  kasabasında yaşayan 4 binin üzerinde  nüfusun tamamıysa ulaşım için yalnız ve yalnız bisikleti kullanıyor. Aynı zamanda, bu kasabada kesinlikle motorlu araç bulunmuyor.

Hollanda hakkında ilginç bilgilerden birisi de, “Tatil parası” uygulamasıdır. Ülkede yıllık izine çıktığınızda çalıştığınız yerin patronu tarafından size “Tatil parası” verilmesi mecburidir. Bu paranın miktarı 1 aylık maaş kadar oluyor.

Hollandada cezaevlerinin sayısı yok denecek kadar çok azdır ve giderek onlar da kapatılmaktadır.  Bildiğimiz Hollanda Çünkü, ülkede suç oranı oldukça düşüktür.

“Hollandaya  başka bir isim ne söylenir?” sorusu olsaydı kesinlikle bu ülkeye ikinci isim olarak “Tarım Cenneti” ismi yakışırdı.  Çünkü, ülkenin Tarım geliri yıllık 113 milyar dolara kadar çıkmaktadır. Tarıma bu ülkede her türlü destek vardır. Aynı zamanda, dünyanın en büyük Tarım Üniversitesi de Hollanda da bulunmaktadır. Bu üniversitede yapılan çalışmalar sonucunda doğru malzemeyle  Hollanda süt inekleri yılda 7 bin litre süt vermekle dünyanın en çok süt veren inekleri olmuştur.

Hollanda hakkında son en ilginç bilgilerden birisi de  dünyanın en mutlu çocuklarının Hollanda’da büyümesidir. Çocuklara bu ülkede gelecek hakkında hiç bir baskı yapılmıyor. Bildiğimiz Hollanda Eğer bir anne ve ya babaysanız ve okula giden bir çocuğunuz varsa, çalıştığınız yer her gün çocuğunuzu okula götürüp getirmek için size bir saat izin veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu