Dünyanın En büyük Hapishaneleri

Dünyanın en büyük hapishaneleri, dünyanın en büyük cezaevi, dünyanın en büyük 9 hapishanesi, en fazla mahkumun bulunduğu hapishaneler vb… tüm ilginç bilgiler için alışkanlıkcom

Dünyanın En büyük Hapishaneleri

Hapishaneler, yargılanmayı bekleyen insanları tutuklamak ve mahkum edilmiş suçluları tutmak için kullanılmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri, küresel hapishane nüfusunun çok yüksek bir yüzdesini barındırıyor ve sonuç olarak, dünyada en fazla mahkumun bulunduğu ülkelerin başında geliyor. Her bir hapishanenin mahkum nüfusu şaşırtıcı derecede yüksek.

Peki bugün bir cezaevinde en fazla kaç kişi tutulabilir? Bu yazıda dünyanın en büyük hapishanelerinden 9 tanesine bakacağız ve onları ortalama mahkum sayısına göre sıralayacağız. Ayrıca tarihçeleri hakkında biraz bilgi edineceğiz ve her birini benzersiz kılan özellikleri göreceğiz. Dünyanın en büyük cezaevleri listesini sizler için sıraladık.

Dünyanın En Büyük 9 Hapishanesi

Dünyanın en büyük 9 hapishanesinin çoğunluğunu Amerika’da bulunan hapishaneler oluşturuyor.

9.Dallas Eyalet Hapishanesi

Dallas Eyalet Hapishanesinin ana kompleksi, Suzanne Lee Kays Gözaltı Tesisi ile birlikte Kuzey Kulesi, Batı Kulesi ve Lew Sterrett Adalet Merkezi’ni kapsar. Bu hapishanenin mahkum sayısı 6.000 civarında olmakla birlikte, bu sayı son zamanlarda tüm zamanların en düşük seviyesine ulaştı. Mahkum popülasyonundaki bu düşüş kesinlikle memnuniyetle karşılandı, çünkü her mahkumun maliyeti günlü bazda yaklaşık 70 doları buluyor.

8.Orange Eyalet Hapishanesi

Birçok yerleşik hapishanede olduğu gibi, Orange Eyalet Hapishane sistemi, işleri düzenli ve verimli tutmak için birbirinden  ayrı  bir kaç tesis içermektedir. Orange Eyalet Hapishanesi Erkek Hapishanesi ve Kadın Hapishanesi, Yayın Merkezi, Theo Lacy Tesisi ve James A. Musick Tesislerinden oluşmaktadır. Bu cezaevi mahkumlarına, iç ve dış mekan rekreasyonu, eğitim, mesleki programlar ve dini hizmetler de dahil olmak üzere çeşitli uğraşılar da sunmaktadır.

7.Cook Eyalet Hapishanesi

Cook Eyalet Düzenleme Departmanı olarak bilinen bu hapishane, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük tek bölgeli hapishanesi olup, yaklaşık 3.900 kolluk görevlisini tek bir yerde istihdam etmektedir. Bu hapishane aynı zamanda ülkedeki akıl sağlığı bozukluğu olanların da bulunduğu en büyük hapishanedir. Buradaki mahkum sayısı son 5 yıl içinde oldukça azalmıştır. Cook Eyalet Hapishanesi, elektrikli sandalye kullanarak mahkumların idam edilidiği, Illinois bölgesinde bulunan üç hapishaneden biriydi. İdam cezası en son 1962 yılında uygunlandı.

6.Metro West Gözaltı Merkezi

Miami-Dade Islah ve Rehabilitasyon Departmanı, her şeyi işler durumda tutmak, mahkumlara dikkat etmek ve katı ziyaret kurallarını uygulamak için yaklaşık 2,906 kişiyi istihdam etmektedir. Bu hapishane başlangıçta tamamen modüler römorklardan oluşan 400 yataklı geçici bir tesis olarak kurulmuş ve daha sonra aynı alanda daha kalıcı binalar inşa edilmiştir. Gönüllü Lucy Collins, Miami-Dade’deki hapishaneler için Metro West Gözaltı Merkezinde bulunanlar da dahil olmak üzere bir dizi Eğitim Programını uygulamaya koydu.

5.Curran-Fromhold Islah Tesisi

Bu hapishane, 1973’te Holmesburg Hapishanesinde öldürülen Müdür Patrick N. Curran ve Müdür Yardımcısı Robert F. Fromhold’un anısına yapılmıştır. Papa Francis, 2015 yılında umut mesajı veren bir konuşma yapmak üzere bu cezaevini ziyaret etmiştir. Mahkumları, rotalarını daha iyi bir geleceğe yönlendirmeleri konusunda cesaretlendirmiştir. Şehrin en eski hapishanesi olan ve yakında bulunan Philadelphia Islah Evi, 2020 yılına kadar mahkum sayısını azaltacak ve sonrasında ise kapanacak.

4.Maricopa Eyalet Hapishanesi

Arizona, Phoenix’te bulunan Maricopa Eyalet Hapishanesi, çeşitli farklı tesislerden oluşmaktadır. Her bir tesis mahkumları güvenlik, bağımlılık durumu ve zihinsel sağlıkla ilgili bir dizi sınıflandırmaya göre gruplandırıyor. 2017’de yaklaşık 8.000 Maricopa Eyalet Hapishanesi mahkumu, yemeklerden şikayet ederek açlık grevine başladı; ancak, yönetim cezaevi yemeklerinin dini uygulamaları ihlal edebilecek herhangi bir şeyle baharatlanamayacağını belirtti. 2017 yılında, mahkumların tamamen açık havada çadırlarda kaldığı ve pembe iç çamaşırı giymeleri gereken çadırların bulunduğu hapishane tesisi kapatıldı.

3.Harris Eyalet Hapishanesi

Bu hapishane, Joe Kegans Eyalet Hapishanesi ile aynı kompleksin içinde yer almakta ve mahkumların sağlığı konusunda oldukça hassas davranmaktadır. Özellikle diyabet gibi durumlara zamanında özen gösterilmesi gerekmekte. Harris Eyalet Hapishanesi aynı zamanda Teksas’taki en büyük akıl sağlığı tesisidir ve mahkumlarının dörtte biri akıl sağlığı sorunlarından muzdariptir. 2019 Haziran’ında, Harris Eyalet Hapishanesi, 14 semptomatik kişinin tecrit edildiği ve yaklaşık 300 mahkumun karantina altına alınmasını gerektiren bir kabakulak salgını yaşadı.

2.Rikers Adası

Rikers Island, New York’un ana hapishane kompleksidir ve duvarları içine gizlenmiş büyük şiddet içeren bir geçmişi vardır. Şiddet ve vahşet olaylarını azaltmak amacıyla daha iyi gözetim ekipmanı ve personel eğitimine yüz milyonlarca dolar harcamasına rağmen, önümüzdeki on yıl içinde Rikers Adası ile büyük olasılıkla şehirden taşınacaktır. Bu kadar geniş bir hapishane tesisini barındıracak araziyi genişletmek için, çöpleri depolayan devasa kazanlar dahi adanın uzağına kuruldu.

1.Los Angeles Eyalet Hapishanesi

Los Angeles Eyalet hapishanesi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en fazla mahkumun bulunduğu en büyük hapishane kompleksidir. Los Angeles Eyaleti Şerif Departmanı, cezaevi kompleksine 798 milyon dolarlık şaşırtıcı bir bütçe ayırıyor. Ancak hala kronik bir kalabalıklık sorunu var. Bu hapishane aynı zamanda skandal suistimaller de yaşadı ve “ilk önce kaba kuvvet” zihniyetini benimsediği için tüm dünyada ün saldı. Los Angeles Eyalet Hapishanesi’nin üzerinde bulunduğu arazi Delaware’in neredeyse iki katıdır.

Ayrıca Amerika’nın en büyük hapishaneleri makalelerini de okuyabilirsiniz.

Alışkanlık

Yorum Yap

Yorum Yap