Twitter Terimleri ve Anlamları-Twitter Nedir

Twitter terimleri ve anlamları, twitter nedir, twitter ne zaman kuruldu, twitter yaş sınırı kaldırma, twitter reklam verme, twitter nasıl kullanılır vb.. sosyal medya makaleleri için aliskanlik.com

Dünya’da en çok kullanılan sosyal ağlardan biridir twitter. Anlık olarak gündem ve olayları takip edebileceğiniz bir mikroblog tabanlı sosyal ağ uygulamasıdır diyebiliriz. Devlet liderlerinden tutun en önemli insanlara kadar herkes twitter kullanmaktadır. Twitter’ı en popüler kılan özelliği ise dünya gündeminden kolayca haberdar olunması ve insanların bilgiye kolay ulaşabilmesidir.

Twitter Tarihçesi

Twitter’ın kuruluşu oldukça ilginçtir diyebiliriz. San Fransisco’da bulunan bir arkadaş gurubu aralarında nasıl güzel projeler üretebiliriz diye konuşmaya başlarlar. Grup içinde oldukça iyi fikirlerin tartışmaları süre gelirken birden Jack Dorsek içeriye girer. Gruptaki arkadaşlarına aklında ki fikirden bahseder. İnternet üzerinde kolay haberleşebilen bir uygulama yapma fikrini ortaya atar. Bu fikir herkesin hoşuna gider. İlk başta bu gruptakilerin kendi aralarında kolayca haberleşmeleri amacıyla kurulan twitter şuan 400 milyondan fazla kullanıcıyı içerisinde barındırmaktadır. Twitter’a atılan ilk twit ise Jack Dorsey tarafından 2006 da atılmıştır.

Twitter Nasıl Kullanılır

Twitter kullanmaya başlamak için öncelikle resmi twiiter internet sitesine girerek üye olmanız gerekmektedir. Üye olduktan sonra profil fotoğraı yükleyerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Twitter’ın amacı günlük bilgi, haber paylaşımı ve gündem takibi yapabilmektir. Sizde sevdiğiniz sanatçıları, siyasetçiler, arkadaşlarınızı twitter aracılığıyla takip edebilirsiniz

Twitter Terimleri ve Anlamları

Twitter terimleri ve anlamları en çok kullanılanlar şunlardır;

RT (Retweet) Nedir?: Takip ettiğini her hangi birinin paylaşmış olduğu gönderinin kendi hesabınızda alıntı yaparak paylaşılmasına retweet işlemi denir.

DM (Direct Message) Nedir?: Twitter kullananların kendi aralarında mesajlaşmasını sağlayan sistemin adıdır. Herkese açık olmayan bir özellik olup grup halinde toplantılarda yapılmaktadır.

Mention Nedir?: Twitter’da başka bir kişiden bahsettiğiniz zaman kullanılan terimin adıdır. Daha basit yolla anlatmak istersek; bir kişiye yorum yaparken etikelerseniz o kişiyi mention etmiş olursunuz.

Hashtag “#” Nedir?: Twitter da en çok kullanılan etiket seçeneğidir. Her hangi bir konu açmak isterseniz veya her hangi bir konya ulaşmak isterseniz # etiketini kullanırsınız. Kullanımına örnek verecek olursak. #Türkiye, #Türk gibi kullanılmaktadır.

An’lar Nedir?: Adı üstünde o an twitter da neleler yaşandığını anlık olarak aktaran bir sistemdir. Bu sistem sayesinde olup biten büyün haberleri anlık olarak görüntüleyebilirsiniz.

TweetDeck Nedir?: Twitterı daha aktif ve verimli kullanmanızı sağlayan içerisinde birden fazla hesap yönetimi ve twit planlaması sağlayan çok kullanışlı bir sistemin adıdır.

Trending Topic (TT) Nedir?: En çok twit atılan popüler konuların barındırıldığı ve dünya gündemini oluşturan listeler biçimidir. En popüler gündemi TT listesinden takip ederek değerlendirebilirsiniz.

Twitter Yaş Sınırlaması

25 Mayıs 2018 tarihinde Avrupa parlementosu toplanarak kişisel verilerin korunması kanununca twitter’a 16 yaşının altında ki kullanıcıların giriş yapmasını engelleyecek kanunu yürülüğe koydu. Bu tarihten itibaren tüm dünya genelinde 16 yaş altı kullanıcılar bloklanmıştır. Artık 16 yaşını doldurmayan kişiler twitterda yerini alamayacak. Twitter yaş sınırı kaldırma işlemi için twitter yetkililerine 16 yaşından büyük olduğunuzu belirtmeniz gerekmektedir.

Twitter Reklam Çalışmaları

Birçok kurum ve kuruluş reklam çalışmaları için twitterı kullanmaktadır. Milyonlarca kişinin ziyaret ettiği bu platformda gündem çalışmaları yaparak markalarının bilinirliğini arttırmaktadırlar. Son zamanlar da çıkan TT çılgınlığı’nın en büyük sebeplerinden biriside reklam amaçlı yapılan gündem çalışmalarıdır diyebiliriz. Twitterı sadece haber ve gündem takibi için değil özellikle reklam çalışmaları için kullanan kişilerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Eğer sizinde bir markanız var ise marka adınıza yönelik bir twit hesabı oluşturabilir ve tanıtım amaçlı kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda size twitter’ın tarihçesi ve nasıl kullanıldığından bahsettik. Artık twitter hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmişsinizdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu