Uyumadan Önce Abdest Almak

Uyumadan önce abdest almak, yatmadan önce abdest almanın faziletleri, abdestli uyumanın faziletleri vb.. dini soruların cevapları için aliskanlik.com

Uyumadan Önce Abdest Almak

İslâm , bir insanın hayatının tüm ayrıntılarına özen göstermiş, ona istikrarlı ve güzel bir yaşam sağlamak adına şartlar sunmuş, karşılaştığı yüklere, kaygılara ve sorunlara çare bulmuştur.

Bir kişi uykuya daldığında, gün içinde yaşadığı her şeyden dolayı psikolojik olarak yorulur. Rahatsız edici rüyalar görmesine veya uykuya dalamamasına neden olabilir. Bu nedenle peygamberimiz bize abdest alarak ve Yüce Allah’a dua ederek yatmamızı emretmiştir. Böylelikle rahat bir uyku çekebilir ve Allah’ın koruması içinde sabaha kadar rahat edebiliriz. Abdest almadan uyuyan meşgul bir zihinle uyur ve zihni güven verici değildi. Abdestli uyumanın faziletleri aşağıda belirtilmiştir.

Yatmadan Önce Abdest Almanın Faziletleri

Yatmadan önce abdest alan kişinin uyuması ile zaten abdest bozulacaktır ancak burada önemli olan abdestli yataa girmektedir. Yatmadan abdest almanın faziletleri çoktur bunlardan bazıları şunalardır:

  • Uyumadan önce abdest almak af dilemeyi getirir: Çünkü kim abdest alır ve uyursa Peygamber sünnetini yerine getirmiş olur
  • Kişi abdest alıp uyuduğu zaman Şeytan ondan uzaklaşır
  • Uyumadan önce abdest alan kişi yarı ölü haline geçtiği için ölüme hazır olduğunu belirtir.
  • Yatağa abdestli giren kişi için bir melek sabaha kadar dua eder. Ya Rabbi bu kulunu affet! diye dua eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu