Ramazan Ayı ve Oruç

Ramazan ve Oruç On bir ayın sultanı Ramazan ayına kavuşmuş bulunuyoruz. Bu ayda yerine getirilen kutsal ibadetlerden biri de hiç şüphesiz oruç ibadeti.

Tüm Müslümanlara farz olan oruç tutulurken uyulması gereken kurallar ve yapılmaması gereken şeyler var. Bunlar neler, yazımızda bunları detaylıca açıklıyoruz.

Ramazan Ayında Oruç İbadeti

Ramazan ayının faziletine Kur’an’ı Kerim’de değinilmektedir. Oruç ibadeti, imsak vaktiyle  başlayarak güneşim batışına kadar kişinin yeme, içme ve cinsel münasebetlerden uzak tutmasıyla yerine getirilir.

İmsak vakti, tan yerinin aydınlanması demektir. İslam‘ın beş şartından biri olan oruç, temel ibadetlerimizde namazdan sonra ikinci sıradadır. Bu aya kavuşan Müslümanlar, bu kutlu ayda ibadetlerini ve özellikle oruç ibadetini en iyi şekilde yerine getirmek ellerinden geleni şevkle yaparlar.

Allah’a kul olma farkındalığının kazanılması, Ramazan Ayı ve Oruç Müslümanlara yakışmayan hareketlerden uzak durulması ve Allah’a olan bağlılığın belli bir iradeyle yerine getirilmesi için müthiş bir öneme sahip olan oruç, Ramazan ayının gözde ibadetidir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu