Kronik Yorgunluk Sendromu

Kronik Yorgunluk Sendromu 1900lü yıllarda tanımı yapılan Kronik yorgunluk sendromu, aşırı yorgunluk halinde kendini gösteren hiçbir iş yapmama isteği,sürekli yorgunluk belirtisi gösteren bir hastalıktır. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde iki buçuğu bu semptomları gösterir. Kronik yorgunluk bazen immün disfonksiyon diye adlandırılabilir ya da bazen başka bir hastalıktan kaynaklı olarakda görülebilir.

Kronik Yorgunluk Sendromu

Yorgunluk sendromu teşhisi koymak için öncelikle hastalık için kronik olup olmadığını belirlemede hastalığın semptomlarının ne kadar süreyle devam ettiği bilinmesi gerekir. Kronik Yorgunluk Sendromu Genellikle Kronik yorgunluk sendromu teşhisi koymak için bu hastalığın belirtilerini kesintisiz olarak altı ay göstermek gerekir. En önemlisi altı ay bu yorgunluk belirtileri gösteren hastalarda doktor anemi ya da uyku apnesi olup olmadığını, depresyona bağlı bir yorgunluğun olup olmadığını kontrol edip aynı belirtileri gösteren bu hastalıkları yaptığı bir takım testlerle elemesi gerekir.

Kronik yorgunluk sendromu için tekrarlayan kas ağrıları, ağrıyan lenf düğümleri, tekrarlayan baş ağrıları, uykunuzu alamama durumu, boğaz ağrıları, hatırlama güçlükleri gibi belirtiler görülmeli ve bu belirtilerin çoğu en az altı ay sürmelidir.

Kronik yorgunluk sendromu bazen psikolojik hastalıkların tetiklemesiyle de ortaya çıkabilir. Depresyon, anksiyete huzursuz bağırsak sendromu gibi hastalıklar Kronik yorgunluk sendromunu ortaya çıkarabilir.

Bilim adamları Kronik yorgunluk sendromunu tek bir kaynağa ya da hastalığa bağlayamadığı gibi altında yatan birden fazla nedeni tespit etmişlerdir. Virüsler, Enfeksiyonlar, kalıtımsal hastalıklar, hormonsal bozukluklar ve hastalıklar, travma tik durumlar gibi…

YAYGIN BELİRTİLER

Kronik yorgunluk semptomu genellikle bireyden bireye farklılık gösterebilir. Kronik Yorgunluk Sendromu Yaş, cinsiyet, hormonal durum, hastalık öyküsü bu belirti farklılıklarını doğuran durumların başında gelir.

Genellikle görülen durumlar uykusuzluk, uykuya doyamama, unutkanlık kas ve eklem ağrısı, baş ağrıları hiç bir şey yapmama isteğidir. Bu belirtileri yaşayıp bu belirtilerin günlük yaşamınızı hayat standartlarınızı olumsuz etkilediğini düşündüğünüz an bir hekime görünme zamanınızın geldiğini düşünmelisiniz. ilgili sayfa Yorgunluk İle İlgili Sözler bi göz atın ilginizi ve sizi anlatacak sözler burada.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu