Göz Yorgunluğunu Azaltmanın Yolları

Göz Yorgunluğunu Azaltmanın 3 Yolu

Göz Yorgunluğunu Azaltmanın Yolları Son iki yıldır hepimiz evde çok daha fazla zaman geçiriyoruz. Koronavirüs nedeniyle birçoğumuz evden çalışma fırsatı yakaladık. Ancak çoğumuz faydalarından yararlanmış olsak da, uzaktan çalışma tamamen olumlu bir şey değil.

Göz Yorgunluğunu Azaltmanın Yolları

Birçok araştırmaya göre, evden çalışmanın üretkenliği artırdığı ortaya çıkmıştır. Göz Yorgunluğunu Azaltmanın Yolları Ancak işimize artan odaklanma, hepimizin ekranlara bakarak ve gözlerimizi yorarak daha fazla zaman harcadığımız anlamına geliyor.

Evden çalışırken göz yorgunluğunu azaltmanıza ve göz sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olmak için bu üç yolu bir araya getirdik. Bu yöntemler vizyonunuzu korumanıza yardımcı olacak, tabii ki üretkenliğinizi ve refahınızı da artıracak.

Göz Yorgunluğunun Belirtileri

Göz yorgunluğunun semptomlarını tanımak çok önemlidir. Göz Yorgunluğunun Belirtileri Göz yorgunluğunun kanıtlanmış uzun vadeli sonuçları olmamasına rağmen, mavi ışığa (ekranların yaydığı kısa dalga, yüksek enerjili ışık) sürekli maruz kalma retina hasarına yol açabilir.

Ekranların neden olduğu sorunlar, her şeyi kapsayan bir bilgisayar görme sendromu (CVS) kapsamına girer ve belirtileri şunları içerir:

 • Ağrılı ve kaşıntılı gözler
 • Sulu veya kuru gözler
 • Bulanık görme (bazen çift görme)
 • Baş ağrısı ve migren
 • Sırt, omuz ve boyunda ağrı
 • Konsantrasyon zorluğu
 • Gözlerini açık tutmak için mücadele
 • Işığa karşı artan hassasiyet.
Göz Yorgunluğunu Azaltmanın Yolları
Göz Yorgunluğunu Azaltmanın Yolları

Evden çalışırken göz yorgunluğunun önde gelen nedeni genellikle bir dijital cihaz ekranına bakmak olsa da, diğer nedenler şunlardır:

 1. Okurken gözlerini dinlendirmemek
 2. Mola vermeden uzun mesafeler için sürüş
 3. Parlak ışıklara maruz kalma
 4. Loş ışıkta görmek için zorlanma
 5. Stres ve yorgunluk
 6. Merkezi ısıtma, fanlar ve klima
 7. Altta yatan göz problemleri.

Evden Çalışırken Göz Yorgunluğunu Nasıl Azaltabilirsiniz?

 1. Göz Testi Yapın

Göz yorgunluğunun önemli nedenlerinden biri, düzeltilmemiş görme gibi altta yatan göz sorunlarıdır. Göz yorgunluğu belirtilerinden herhangi birini yaşamaya başlarsanız, göz testi için bir gözlükçüye gitmelisiniz.

Optisyeniniz, görüşünüz ile ilgili temel sorunları bulabilecek ve göz yorgunluğunun semptomlarını hafifletebilecek ve konsantrasyona yardımcı olabilecek gözlükler yazabilecektir. Reçeteli gözlük alırsanız, takmayı sevdiğiniz bir gözlük seçmeniz çok önemlidir. Beğenmediğiniz bir çift seçerseniz, muhtemelen onları gerektiği gibi giymezsiniz.

Standart çerçevelerden tasarım gözlüklere kadar çok çeşitli gözlükler mevcuttur, dolayısıyla size uygun bir gözlük mutlaka vardır. Ve gözlükler zevkinizi gıdıklamıyorsa, her zaman kontakt lensler vardır.

 1. Ekran Sürenizi İzleyin

Bilgisayarların ve dijital cihazların uzun süreli kullanımı göz yorgunluğunun en önemli nedenlerinden biridir. Ekranlar, gözümüzü basılı materyalden daha fazla yorar çünkü:

 • İnsanlar ekranlarına çok yakın veya çok uzakta oturuyorlar
 • Cihazlarda parlama ve yansıma var
 • İnsanlar bilgisayar kullanırken daha az göz kırpıyor
 • Metin ve arka plan arasında zayıf kontrast.

Evden çalışmak, birçok insanın çalışma saatleri konusunda daha fazla esnekliğe sahip olması anlamına geliyor. Bu esneklik, çalışırken gözlerinizi dinlendirmek için zaman ayırabileceğiniz anlamına gelir. Bir ara vererek Yorgunluk Sözleri ve sevdiklerimizle paylaşmak için Yorgunluk İle İlgili Sözler sayfası size iyi gelecektir.

Kural olarak, bir ekrana baktığınız her 20 dakikada bir, 20 saniye uzağa bakmalı ve 20 fit uzaktaki bir şeye bakmalısınız. Bu 20/20/20 kuralıdır ve bir şeyin ortasındayken unutmak kolay olsa da, göz yorgunluğunu azaltmanın basit bir yoludur. Egzersiz göz kaslarınızı gevşetmeye yardımcı olur ve biraz gözlerinizi sıfırlamaya benzer. Bu, yalnızca ekrandan gelen gözlerinizdeki baskıyı azaltmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda konsantrasyonunuzu da artırabilir. 20 saniyelik bir mola için fena değil, ha?

20/20/20 kuralının yanı sıra göz yogası yaparak da göz egzersizi yapabilirsiniz (evet, bu da bir şey!). Göz yogası, gözlerinizin gevşemesine ve aşırı ekran kullanımından kurtulmasına yardımcı olmak için odak değiştirme, kontrollü göz yuvarlama ve avuç içi hareketleri içerir.

İşyerinde bilgisayar kullanırken göz yorgunluğunu azaltmanın diğer yolları şunlardır:

 • Ekranınızı önünüze kol mesafesinde konumlandırın
 • Ekranınızın üst kısmının göz hizasında olmasını sağlamak
 • Metni büyütmek ve kontrastı ve parlaklığı ayarlamak için ekran ayarlarınızı yapma.
 1. Düzenli Molalar Verin

20/20/20 kuralı uymanız gereken bir şey olsa da, düzenli, daha uzun molalar da vermelisiniz. Bunların kapsamlı olması gerekmez, ancak biraz zaman ayırmak göz kaslarınızın gevşemesine yardımcı olacaktır.

Ayrıca, düzenli mola vermenin faydaları göz sağlığının ötesine geçer; bunları yapabilirsiniz:

 • Hafızanı geliştir
 • Size bir enerji artışı verin
 • Stresi azalt
 • Yaratıcılığı, üretkenliği ve performansı artırın
 • Zihinsel ve fiziksel sağlığınızı iyileştirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu