Ihlamurun Faydaları Nelerdir

Ihlamurun Faydaları Nelerdir? Ihlamur, ülkemizde bilinen popüler çaylardan birisidir. Tilia adı verilen ağaçta yetişmektedir. Çeşitli birçok hastalığın tedavisi için de ıhlamur bitkisi kullanır. Örneğin stres ve kaygıdan sizleri uzaklaştırır ve rahatlatır. Ihlamur bitkisinin ne gibi faydaları vardır bu yazıda öğreneceksiniz.

İnsanlık yıllar boyunca kullanıldığı bitkilerden biridir ıhlamur.

Ihlamurun Faydaları Nelerdir?
Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Çeşitli pek çok hastalıkta tedavi amaçlı ıhlamur kullanılmaktadır. Ihlamur ağacı olaraktan bilinen Tilia, yaprakları kullanılarak genelde çay şeklinde tüketilmesiyle bilinmektedir. Ihlamur çayı yaygın olarak sinir ve stresi azaltması, kaygı problemi gibi çeşitli ruhsal problemleri gidermesiyle ünlüdür. Ihlamurun Faydaları Nelerdir? Sağlığımız için olumlu anlamda etkileyen bu beyaz ve sarı çiçekli bitki ilk baharda yapraklarını açar ve toplanıp kurutulur. Peki gelelim asıl konumuz olan “Ihlamurun Faydalarına”

Nedir Ihlamurun Faydaları?

Vücutta terleme oluşmasını sağlar bu kötü bir şey değildir. Eğer hasta ve ateşiniz varsa iyi haber çünkü ıhlamur ateşinizi de düşürür. Bunun yanı sıra yine öksürüğe de iyi gelmesiyle bilinir ıhlamur. Eğer soğuk algınlığı ve grip gibi viral olan bazı enfeksiyonlar geçiriyorsanız sıcak bir ıhlamur çayı size iyi gelecektir.

Migren gibi insanı sinir eden bir hastalığa karşıda ıhlamur kullanır. Ihlamur çayı içmek migrenin ağrısını hafifletmesiyle bilinir. Ihlamur çayı sadece solunum yollarını değil zihinsel faydaları da bulunur. Bir fincan ıhlamur çayı beyindeki kaygı ve stres düzeyinizin düşmesine yardımcı olur.

Eğer çok stresli ve gerginseniz ıhlamur rahatlamanızı sağlayabilir.

Ihlamur çayı sindirim sisteminde de etkili bir içecektir. Bir fincan ıhlamur çayı içtiğiniz takdirde ishal konusunda sizi rahatlatacaktır. Ayrıca kan basıncının düşmesi ve karaciğer oluşan rahatsızlıklar için hafifletici özelliği bulunmaktadır.

Düzensiz ve sancılı bir sindirim sistemi kimsenin istemeyeceği bir durumdur. Bir fincan ıhlamur çayı sindirim sisteminizi düzenli hale gelmesine yardım edecektir.

Yoğun kas ağrınız varsa ıhlamur yine yardımınıza koşan bir içecek olacaktır. Bir fincan ıhlamur çayı içmek kaslarda oluşan spazmı giderir.

Bir gün uyandınız ve boğazınızda ağrı hissetiniz. Ihlamurun Faydaları Nelerdir? Bu ağrıyı gidermede yardımcı olan içecek tabi ki ıhlamur olacaktır. Sıcak bir fincan ıhlamuru çayı deneyebilirsiniz.

Mide ağrıları ve hazımsızlık gibi problemlerde ıhlamur çayı sizi rahatlatacaktır.Vücutta oluşan zehirli birikmiş artıkları da ıhlamur çayı kullanarak atılmasına yardımcı olabilirsiniz.

İyi güzel anlattın e hadi ver bakalım bir ıhlamur çayı tarifi.

Ihlamur çayını nasıl hazırlarım?

Her sabah işe veya okula gitmeden önce bir fincan çay veya kahve içeriz. Bunları içmek yerine bir fincan ıhlamur çayı içmek sindirim sisteminizi ve mentol açıdan zihninizi zihinde tutmanıza yardımcı olacaktır. Ihlamur çayı çoğu insana zahmetli gelse de sanılanın aksine ıhlamur çayı hazırlamak hiç de zahmetli değildir. İçeceğiniz fincan veya bardak başına yaklaşık bir çay kaşığı kurutulmuş ıhlamur size yeterli olacaktır. Ihlamurun Faydaları Nelerdir? Önce suyumuzu kaynatıyoruz. Daha sonra demliğimize ıhlamuru ekliyoruz. Eklenen demliğe kaynayan suyu ekliyoruz. Demliğin kapağını kapatmayı ihmal etmemekte fayda var. Ortalama 10-15 dakika kadar demlenmesini bekliyoruz. Bu süre dolduktan sonra keyifle ıhlamur çayınızı içebilirsiniz. Yemeklerden sonra sindirimi kolaylaştırmak için içebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu