Yorgunluğun 6 Şaşırtıcı Nedeni

Yorgunluğun 6 Şaşırtıcı Nedeni Her sabah yorgun uyanıyorsanız yalnız değilsiniz! Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin istatistiklerine göre, her üç yetişkinden biri yorgun veya bitkin hissederek uyandığını bildiriyor. Bunun günlük yaşamınız üzerinde ciddi etkileri olabilir ve tedavi edilmezse diyabet, depresyon ve kalp hastalığı gibi daha ciddi durumlara yol açabilir. İşte etkili çözümleriyle birlikte yedi şaşırtıcı yorgunluğun nedeni.

Yorgunluğun 6 Şaşırtıcı Nedeni

Yorgunluğun 6 Şaşırtıcı Nedeni
Yorgunluğun 6 Şaşırtıcı Nedeni

1) Uyku Apnesi

Uyku apnesi, uykunuz sırasında nefesinizin kesilmesine neden olan ve uyandığınızda sizi bitkin bırakan ciddi bir uyku bozukluğudur. Obstrüktif uyku apnesi, genellikle boyun ve boğaz bölgenizdeki aşırı miktarda yağ nedeniyle uyku sırasında hava yolunuz çöktüğünde ortaya çıkar. Yorgunluğun 6 Şaşırtıcı Nedeni  Bu, havanın geçmesini zorlaştırır ve bu da gün boyu yorgun hissetmenize neden olur. Bir tür uyku apneniz olduğundan şüpheleniyorsanız, tedavi seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşun. (1)

2) Adrenal Yorgunluk

Kronik yorgunluk ve bitkinlik genellikle uzun süreli stres veya kronik yorgunluk sendromundan kaynaklanır, ancak daha az bilinen başka bir suçlu daha vardır: adrenal yorgunluk. Adrenal yorgunluk, vücudunuzdaki kronik, uzun süreli stresten kaynaklanan bitkinliği tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Vücudumuzdaki 100 trilyondan fazla hücre ile endokrin sistemimiz her vücut fonksiyonunu kontrol eder.

3) Beslenme Eksikliği

Sürekli yorgun mu hissediyorsunuz? Belki geceleri yeterince uyuyamıyorsundur ya da belki daha çok beslenmenle alakalıdır. Ne olursa olsun, sağlıklı bir yaşam sürmek için doğru beslenmeye ihtiyacınız var. Protein, meyve ve sebzeler ve bol su size bu enerji artışını sağlayacaktır.  Yorgunluk İle İlgili Sözler (Tabii ki, herhangi bir beslenme eksikliğini gidermek zaman alabilir.) Bu yorgunluğun nedenlerine bir göz atın ve ardından bu sağlıklı yaşam tarzı ipuçlarından birini deneyin. Sizi ne kadar çabuk uyandırabileceklerine şaşırabilirsiniz!

4) Egzersiz Eksikliği

Egzersiz, enerji seviyenizi artırmanın ve daha iyi hissetmenin harika bir yoludur. Yorgun hissediyorsanız ancak nedenini bilmiyorsanız, daha fazla egzersiz yapmanız gerekebilir. Egzersiz yaptığımızda kaslarımız, bizi daha mutlu hissettiren kimyasallar olan endorfin salgılar. Aslında, araştırmalar hafif egzersizin bile ruh hali ve esenlik üzerinde derin bir etkisi olduğunu göstermiştir. Benim için ideal egzersiz miktarı günden güne değişir, ancak kendimi her gün bir tür fiziksel aktiviteye adamaya çalışıyorum! Düzenli olarak egzersiz yapmak enerji seviyelerini yükseltir ve uykuyu iyileştirir – kişisel olarak her zaman daha fazla kullanabileceğim iki şey!

5) Bağırsaklarınızdaki Parazitler

Özellikle bütün gün yorgunsanız, bağırsaklarınızda yaşayan parazitler genel sağlığınızı etkiliyor olabilir. Pek olası olmasa da, bu parazitler, iyi bir diyete sahip sağlıklı insanlarda bile ortaya çıkabilir. Yorgunluğun 6 Şaşırtıcı Nedeni  Kronik yorgunluğunuz varsa ve bilinen bir tıbbi durumunuz veya rahatsızlığınız yoksa, parazitler için bir dışkı örneğini kontrol ettirmeyi düşünün. Doktorunuz test için göndermek zorunda kalacak – ve size kesin bir cevap vermeyecek – ancak düşük enerji seviyelerinin yanı sıra yorgunluğunuzun başka nedenlerini araştırmak için herhangi bir neden olup olmadığını size söyleyecektir. Tabii ki, gün boyu yorgun hissetmek için ele alınması daha kolay ve daha ucuz birçok neden var; sonrakileri ele alıyoruz.

6) Tiroid Sorunları

Bu, birçok insanın çok geç olana kadar sahip olduklarını bilmediği hastalıklardan biridir. Gün boyu yorgun hissetmenize neden olan hipotiroidizm son derece yaygındır ve teşhis edilmemiş bir tiroid probleminiz varsa, kendinizi daha enerjik hissetmek ve hayatınızı yoluna koymaya başlamak için atabileceğiniz adımlar vardır. İyi haber: Yorgunluğun 6 Şaşırtıcı Nedeni  Yorgunluğun bu yedi nedeninden herhangi birinde belirtilerinizi görüyorsanız ve çok bitkin hissediyorsanız, tiroidinizi test ettirmek için bir doktora görünün. Tekrar harika hissetmeye başlamanızı sağlayacak basit bir kan testi yapacaklar.

Yorgunluğun 6 Şaşırtıcı Nedeni
Yorgunluğun 6 Şaşırtıcı Nedeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu