Depresyon Nedir? ve En Sık Kimlerde Görülür?

Depresyon Nedir? ve En Sık Kimlerde Görülür? Klinik olarak her depresif ruh hali depresyon olarak tanımlanmaz. Depresyonun ki ana belirtisi vardır: Kişinin hayattan haz alamama hali ve ruhsal acı çekme hali. Bu durumun on beş günden fazla sürmesi kişinin depresyonda olduğunu gösterir.  Depresyonon beş  günden fazla süren depresif ruh halidir. Patalojik olarak; kişinin beyninin fonksiyonel kollektivite yanı bağlantısallık bozukluğu olarak da tanımlanır.

Depresyon Nedir? ve En Sık Kimlerde Görülür?

Bu geçebilir ve tedavi edilebilir bir durumdur. Depresyon hem erkek hem de kadınlarda görülebilen bir sorundur. Fakat kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır. Depresyon Nedir? ve En Sık Kimlerde Görülür? Kadınların duygu yoğunluğu erkeklere göre daha fazla olduğu için, depresyon eğilimleri de daha fazladır. Erkeklerin depresyonu hayata yansıtma şekli kadınlara göre, agresif dışa vurma şeklinde ve gizlenme durumundadır. Erkeklerin büyük çocunluğu;  içinde bulunduğu depresyon halini, yaşamındaki bir takım olarlarla dışa yansıtır. Depresif ruh hallerini, kavgaya yatkın bir kişilik sergileyerek gizleme eğilimindedirler.  Depresyonun yüzde otuz kırk genetik yatkınlığı da vardır.  Fakat genetik yatkınlık, mutlaka kişinin depresyona gireceğini göstermez.  Bir de depresyon A tipi kişilik olarak tanımlanan; aceleci, sabırsız ve kaygılı kişiliklerde daha fazla görülür.

Depresyonun Görülme Sıklığı Nasıldır?

Depresyon modern sanayi toplumlarının sıkça karşılaştığı ciddi bir sorun haline gelmiştir. Depresyona rastlanma oranı özellikle günümüzde oldukça artış göstermektedir. Toplumlara göre değişen özelliklerİ bulunmaktadır. Özellikle majör depresyon denilen klink depresyonun, bütün toplumlarda görülme sıklığı,  yüzde on yedi olarak ölçümlenmiştir. Depresyon kişilerde oluşturduğu yaşam fonksiyonlarının kaybı nedeni ile  Dünya Sağlık Örgütü tarafından da birinci plana çıkarılmış durumdadır.

Depresyonun En Tehlikeli Olduğu Durumlar Hangileridir?

Örtülü, maskeli depresyon denilen tip depresyonda, kişiler dışarıya karşı hiç bir sorun yok izlenimi verirler. Neşelidirler, hayati fonksiyonları normal görünür. İçlerindeki problemi bastırmak için, dışarıya karşı neşeli bir hal yansıtmaya çalışırlar. Fakat içsel durumları bu şekilde değildir. Beyinde kimyasal bozulmalar başlamıştır. Özellike ölüm düşüncesi oluştuğunda, beyindeki bazı kimyasallarda ciddi bir düşüş olduğunu anlamak gerekir. Depresyon tedavi edilmediği takdirde, bağışıklık sisteminde zayıflığa neden olarak, vücutta da çeşitli hastalıklara neden olmaya başlar. Depresyon Nedir? ve En Sık Kimlerde Görülür? En önemlisi de yoğunlaştıkça, kişiyi intihara sürükleyebilir. Bu nedenle doğurduğu bu olumsuz sonuçlarda kaçınmak için, depresyon fark edildiğinde mutlaka tedavi edilmelidir. Depresyona giren kişiler İntihar sözleri arayarak bu içeriklere ilgi göstermektedir. Bu durum fark edildiği ve tespit edildiği zaman mutlaka tedavi edilmelidir. Günümüzde ikinci kuşak ilaçlar dediğimiz ilaçlarla tedavi uygulanır ve oldukça da başarılı olunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu