1. Ana Sayfa
  2. Sağlıklı Yaşam
  3. Kilo Vermek İçin Spordan Sonra Ne Yemeli

Kilo Vermek İçin Spordan Sonra Ne Yemeli

Kilo Vermek İçin Spordan Sonra Ne Yemeli

Spor sonrası beslenme, spor sonrası tüketilecek besinler, Spor sonrası beslenme programı, spor sonrası ne yenir, kilo vermek için spordan sonra ne yemeli vb.. sağlık makaleleri için aliskanlik.com

Kilo Vermek İçin Spordan Sonra Ne Yemeli

Sağlıklı ve zinde bir yaşam sürmek için spor yapmak vazgeçilmez bir aktivite olmaktadır. Her yaştan insanın kendi vücuduna uygun programlar halinde düzenli olarak spor yapması hayat kalitelerini oldukça iyi etkilemekte ve stressiz bir yaşam imkanı sunmaktadır. Özellikle kilo vermek ve vücudunu şekillendirmek isteyen kişiler spor yapmayı bir alışkanlık haline getirmektedir.

Spor yaparken vücudu şekillendirebilmek, kas yapabilmek ve kilo vermek için beslenme düzeni de önem taşımaktadır. Bu nedenle spor öncesi ve spor sonrası tüketilecek besinler önem taşımaktadır. Kişiler dengeli ve hafif bir beslenmeyle spor sürecini birlikte sürdürdükleri takdirde kısa süre içerisinde diledikleri vücut görünümüne ulaşmaktadır. Bu nedenle spor öncesinde ve sonrasında tüketilen besinlere dikkat etmek gerekmektedir.

Spor Sonrası Beslenme

Fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için spor yapmak ve sağlıklı beslenmek önem taşımaktadır. Özellikle spordan önce ve sonra yenen besinlerin niteliği sporun etkisini tam anlamıyla göstermesi için önem taşımaktadır. Pek çok insan spor sırasında çalıştırdığı kasların şekillenmesini ve gelişmesini istemektedir. Çalıştırılan kasların erimemesi için spordan sonra beslenme önem taşımaktadır. Özellikle kilo vermek için spordan sonra ne yemeli sorusunun cevabı için protein ağırlıklı beslenmek gerekmektedir.

Spordan sonra kişilerin hafif ve protein ağırlıklı olarak beslenmesi gerekmektedir. İstenilen şekilde pişirilen yumurta, egzersiz sonrasında bedenin ihtiyaç duyduğu besini sağlamaktadır. Yumurta gibi protein zenginliği yönünden ihtiyacı tam anlamıyla karşılamasıyla yoğurt, kefir ya da süt gibi besinlerin de tüketilmesi yarar sağlamaktadır.

Spor Sonrası Beslenme  Programı

Spor sonrası beslenme programına ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü birbirinden lezzetli ve fit besinler hazırlanıp yenebilmektedir. Yağ oranı düşük olan somon balığı da vücudun ihtiyaç duyduğu proteini karşılamaktadır. Izgara olarak et ürünlerinin yağsız bir şekilde tüketilmesi sağlanmaktadır. Bu nedenle tavuk ya da yağsız kırmızı etler ızgara yapılarak rahatlıkla tüketilebilmektedir. Sebzelerle birlikte salata olarak da tüketilebilen bu ızgaralar hem lezzetli hem de sağlıklı öğünler olmaktadır. Her damak zevkine uygun olacak şekilde sebze ve yeşilliklerle birlikte az yağlı ve az tuzlu olarak tüketilebilmektedir. Aynı zamanda köfte olarak da lezzetli bir şekilde tüketilebilmektedir.

Protein ihtiyacı etler dışında baklagiller aracılığı ile de karşılanabilmektedir. Az yağlı bir şekilde tüketilen proteinler spor sonrası iyi birer öğün olmaktadır. Vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılamak için kuruyemiş ve kuru meyveler tercih edilebilmektedir. Hem sağlıklı hem de zengin besin değerlerine sahip olan avokado ile hazırlanabilecek pratik besinler tüketilebilmektedir. Çilek, kivi ve ananas gibi meyveler ile narenciyeler gönül rahatlığıyla tüketilebilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap