Mavi Hastalık Nedir?

Mavi Hastalık Nedir?, Tedavileri Neler?

Mavi Hastalık Nedir? Bakteri, mikrop ve virüsler nedeni ile vücudumuzda birçok hastalık oluşmaktadır. Bu hastalıklar çeşitli organlarımızda belirerek vücudumuza zarar vermektedir. Nezle, grip gibi hastalıklar bile vücudumuzu yorgun düşürerek kendimizi kötü hissetmemize sebep olmakta iken daha büyük hastalıklar ile cebelleşen kişilerin durumu oldukça zordur. Özellikle iç organlarda meydana gelen hastalıklar kişileri oldukça yormaktadır. Akciğer, kalp ve damar hastalıkları bu hastalıkların başında gelmektedir. Kalp ile alakalı olan mavi hastalık da oldukça zor bir hastalıktır. Bu yazımızda mavi hastalığın ne olduğunu, belirtilerini ve tedavilerini inceleyeceğiz.

Mavi Hastalık Nedir?

Mavi hastalık, doğuştan gelen ve kalple alakalı olan bir hastalıktır. Kalpteki sağ ve sol bölümleri ayıran bir duvar bulunmaktadır. Bu duvarda herhangi bir açıklık olmaması gerekmektedir. Fakat mavi hastalık yaşayan kişilerde kalp duvarında açıklık ve akciğere doğru giden arterde daralma söz konusudur. Mavi Hastalık Nedir? Bu açıklık ve daralma vücuttaki kanı pompalayan sol kalp kısmındaki direncin akciğerlere giden kanı pompalama işlevini üstlenen sağ kalp kısmındaki dirence göre daha düşük seviyede kalmasına sebep olur. Sağlıklı bir kalpte sağ kalp kısmında bulunan kan, septumdaki açıklık sayesinde akciğerlere giderek orada taze oksijen alır. Fakat mavi hastalık yaşayan kişilerde sağ kalp kısmında bulunan kan, septumdaki açıklığı kullanarak akciğerlere geçemez. Kan, direkt sol karıncığa geçer. Bu durum kanın taze oksijen almasını engeller. Bu hastalığı yaşayan kişilerde kalbin sağ tarafı daha fazla gelişmiş olur. Bunun sebebi septumdaki açıklık ve kalp arterindeki darlıktır. Mavi hastalık iç organlarla alakalı olan bir hastalık olduğu için belirtilerini iyice anlayabilmek ve fark edebilmek için çok dikkatli olmak gerekmektedir. Doğuştan gelen bir hastalık olması da çocukların bu hastalıktan etkilenebileceği anlamına gelmektedir. Bu nedenle mavi hastalık belirtileri görülen çocuk vakit kaybedilmeden doktora götürülmelidir.

Mavi Hastalık Nedir?
Mavi Hastalık Nedir?

Mavi hastalık yaşayan çocuklar

Mavi hastalık yaşayan çocuklara halk arasında mavi çocuk denmektedir. Bu hastalığın en bilinen belirtisi çocuğun doğumdan sonraki ilk 3 ay içerisindeki hareketlerinde çabuk yorulmasıdır. Mavi hastalık yaşayan bebekler oynadıklarında, çok fazla hareket ettiklerinde anında morarırlar. Ayrıca bu hastalığı yaşayan çocukların nefes almada ve yemek yemede zorlandığı görülmektedir. Hasta olmadıkları halde sürekli olarak öksürmektedirler. Normal bir çocuğun ağladığından ya da güldüğünden daha az ağlamalarında, gülmelerinde dahi hemen morarırlar. Mavi Hastalık Nedir? Bu yaştaki çocuklar oyun oynamayı çok sevdikleri için belirtilerin daha çabuk fark edilmesi imkanı da vardır. Özellikle oyun esnasında güldüklerinde, ağladıklarında morarıp bayılma ihtimalleri vardır. Mavi hastalık yaşayan çocuklar tıpkı astım hastaları gibi çabuk yorulmakta ve çabuk dinlenmektedir. Hastalığı orta şiddette yaşayan çocuklar ise anında morarma göstermez. Mavi hastalık yaşayan çocuklar Oyun oynadıktan ya da herhangi bir iş yapıp hareket ettikten bir süre sonra morarma görülür. Bu hastalığın tedavisi sadece ameliyat ile yapılabilmektedir. Belirtileri görüldüğü taktirde vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurmak gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu