Etkili Bir Konuşma Nasıl Yapılmalıdır?

Etkili Bir Konuşma Nasıl Yapılmalıdır? Günlük hayatımızda duygularımızı, düşüncelerimizi, tepkilerimizi vb. ifade etmek için konuşma gerekli ve önemlidir. Etkili konuşmalar yapmanın, konuşmalarımızla birbirimizi ikna etmek gibi işlevleri vardır. Peki, herkes etkili konuşabilir mi? Bu bir yetenek işi mi? Dili ne kadar iyi kullanıyoruz? İnsanlarla ne kadar iyi iletişim kuruyoruz? Bunlara bakabilir ve kendi öz değerlendirmelerimizi yapabiliriz. Güzel konuşan insanlar aynı zamanda yazdıklarıyla da öne çıkarlar çünkü bu insanlar sözleriyle insanları etkiler ve düşünceleriyle onları buluşturur. Bazen iş seminerleri ve toplantılarında da bu güzel yazı tekniğini kullanarak çok iyi bir konuşma planı da ortaya koymak mümkün olmaktadır. Konuşma tamamen plansız, akıcı ve duru da olabilmektedir. Bunun için konuşmacının hitabetinin, kelime dağarcığının, özgüveninin yerinde olması ona birçok avantaj sağlayacak önemli faktörlerden olmaktadır. Yalnızca özgüven ve akıcılığın yeterli olmayacağını ve bazı faktörlerin de etkili olduğunu belirtmeliyiz.

Etkili Bir Konuşma Nasıl Yapılmalıdır?

Sadece günlük konuşmalarda değil, iş hayatında da insanları etkileyerek etkili konuşabilen kişilerin başarı oranlarında gözle görülür bir artış gözlemlediğimize dikkat çekmekteyiz. Etkili Bir Konuşma Nasıl Yapılmalıdır? Şimdi asıl sorunumuza geçelim. Gerçekten etkili bir sunum nasıl yapılır?

Hazırlık: Konuşmacı konuşmasına hazırlık yapmalıdır çünkü bu hazırlık ile eksiklerini veya hatalarını kolayca fark edebilir. Pratik yapmak ve konuşmaları planlamış olmak da bu hazırlık aşamasında akıcılığa ve zorlanmadan etkili bir şekilde konuşmaya yardımcı olacaktır. Konuşan kişi ağzından çıkan kelimeleri beyin filtresinden tam olarak geçirmeden söylememeye dikkat etmelidir çünkü konuşmada kopukluklar olabilir veya anlam akışı kesintiye uğrayabilir. Bu bakımdan hazırlık aşaması çok önemli bir tekniktir.

Prova: Prova, hazırlık kadar önemlidir. Burada konuşmacının dikkat etmesi gereken asıl şey, dinleyicisini iyi tanıması ve nasıl davranacağını bilmesidir. Daha genç bir kitleye hitap edecek olsaydı, olgun bir kişiye hitap etmekten farklı olurdu. Bir konuşmacı, dinleyicilerden prova yaparsa daha etkili bir konuşma yapacaktır.

Gerginlikten Uzak Durun Ve Rahatlayın: Konuşmacılar, insanlarla tanışmadan önce stresten uzak durmaya, rahat, pozitif ve sağlıklı olmaya çalışmalıdır. Etkili Bir Konuşma Nasıl Yapılmalıdır? Konuşma yapmadan bir gün önce iyi uyuduğundan emin olmalıdır, çünkü konuşmayı etkileyen tek bir faktör bile konuşmanın etkili olmasına engel olabilir ve kopukluğa yol açabilir. Konuşmacılar meditasyon, müzik dinlemek, evcil hayvanları sevmek gibi aktivitelerle negatif enerjiden kurtulabilir ve kendilerini rahatlatabilirler.

Açıklık Ve Netlik Önemlidir: Dinleyicilerin sıkılmadan ve dikkatleri dağılmadan dikkatle dinleyebilmeleri ve konuşmacıyı takip edebilmeleri için yabancı terminolojiden kaçınılmalı ve daha net, daha anlaşılır kelimeler kullanılmalıdır.

Görünüme Dikkat Edin!: Bir konuşmanın etkisinin aksine, dinleyiciler konuşmacının kıyafetinden, takılarından ve tarzından etkilenir ve yankılanır, bu da konuşmayı etkili kılar. Burada yine dikkat edilmesi gereken şey çok abartılı kıyafetler tercih etmemek, uyumlu aksesuarlar tercih etmek, yani görünüşünüzün üslubunuzu gölgelememesine dikkat etmektir.

Akıcı Konuşma Önemlidir: Daha önce de belirttiğimiz gibi akıcılık ve iyi diksiyon temel olarak en gerekli becerilerdir. Başkalarını etkilemek, kelimeleri nasıl kullandığımıza bağlıdır. Bunun için akıcı konuşma teknikleri kullanılarak sözlü pratikler yapılabilir.

Ses Tonunuza Dikkat Edin: ses tonunuz, konuştuğumuz kişi veya topluluk hakkında çok fazla fikir verecektir. Ne kadar heyecanlı, stresli, gergin veya rahatlamış, kaygısız ve mutlu olduğumuzu gösterir. Konuşurken çok yüksek sesle veya çok alçak sesle konuşmayın çünkü bu, empati kurmanıza ve etkili sunumunuzu mahvetmenize neden olur.

Verilecek Mesajdan Sapmayın!: Farklı konulardan bahsederek konuşurken konu dışına çıktığınızda insanların kafasında bir karışıklık oluşması veya kafa karışıklığının oluşması biraz zaman alabilir. Etkili Bir Konuşma Nasıl Yapılmalıdır? Bunun için konudan çok uzaklaşmamaya çalışmanız önemlidir. Bir konuşma konu dışı olduğunda etkinliğini kaybeder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu