Kalp Hastalıkların 4 Belirtisi

KALP HASTALIKLARIN BELİRTİLERİ NELERDİR? VE BUNU NASIL FARKETMELİYİZ?

Kalp Hastalıkların 4 Belirtisi

Kalp Hastalıkların 4 Belirtisi
Kalp Hastalıkların 4 Belirtisi

İLK BELİRTİLER

Kalbin tek şikâyeti çarpıntı değildir. Kalp Hastalıkların 4 Belirtisi Her göğüs bölgenizde sıklıkla bir huzursuzluk, özellikle eforla ortaya çıkan uykudan uyandıran ve yoğun yemeklerden sonra göğüs ortasında bir huzursuzluk hissediyorsanız. Lütfen kardiyolojiye gidin. Çünkü yapılan çalışmalar kalp krizi geçiren hastaların öncesine bakın kriz geçirmeden önceki günden bahsediyorum. Yani kendilerini tamamen normal hissettikleri dönemde bile göğüste huzursuzluk hissinin olduğunu gösteriyor. Yani göğsünüz ağrımadan önce bu bölgedeki huzursuzluğu aslında hissediyor olabilirsiniz. Ben size şunu söylemiyorum, göğüste huzursuzluk varsa hemen kardiyoloji ye gidin değil. Eğer eforla ortaya çıkıyorsa, ailesel risk faktörlerinin fazlaysa aynı zamanda sigarayı kullanıyorsanız, kolesterolünüz yüksekse ve sık sık bu bölgede 5 dakikadan uzun süren yarım saatten az süren göğüste ve huzursuzluk hissiniz varsa. Tam bir baskı hissi olmasa bile lütfen muayene olun derim. Çünkü göğüsteki huzursuzluklar bir kalp hastalığı belirtisi olabilir.

İKİNCİ BELİRTİLER

İkincisi ise karınla ilgili problemden kalp krizinin tek ağrısı göğüs ağrısı değildir. Bazen midede yanma şeklinde karın ağrısı şeklinde bulantı kusma şeklinde de ağrılar olabilir ve şikayetler olabilir. Bunlar da yine bir kalp krizi belirtisi olabilir, hatta bazı kalp yetmez hastaların da tek şikâyet olarak karnın şişmesini görebiliyoruz. Hasta geliyor benim karnım şişiyor diyor ve bakıyoruz ki kalp yetersizliği var bu sık görülen bir şey değil ama karnımla ilgili ağrı özellikle mide yanması. Kalp Hastalıkların 4 Belirtisi Çünkü kalp yanmasıyla kalp ağrısıyla karışabilir lütfen Kardiyoloji ye gidin. Bu herhalde karnımda bir huzursuzluk var herhalde kalpten değildir demeyin. Karınla ilgili yeni başlayan bulantı, kusmanın eşlik ettiği bir durum varsa. Kardiyoloji gitmeyi ihmal etmeyin. Burada acil durumdaki tedaviniz yapılmış bile olsa sonrasında bir kardiyoloji muayenesi alın ve bunu doktorunuza anlatın. EKG çekilsin. Ultrasonunuz yapılsın. Bazı ek görüntülemeler yapılması gerekebilir ve kalp ilgili bir hastalığın olup olmadığının araştırılması gerekebilir.

ÜÇÜNCÜ BELİRTİLER

Üçüncüsü ise kol ağrısı, hep derler ya kalp ağrısı sola vurur.  Şu parmağım uyuştu acaba kalpten mi diyenler çok olur. Bakın sadece bu parmak uyuşması kalpten olmaz. Sol tarafta bile olsa sadece bu ülke parmak uyuşması genellikle kalpten olmaz. Ama kalp ağrısı her zaman da sola vurmaz diyorsun. Sağ tarafındaki ağrılar da eğer ki baskı tarafındaysa kola vuruyorsa çeneye vuruyorsa. Yine kalp ağrısı olarak değerlendirilmelidir. Neden bunu söylüyorum? Çünkü bazen kalp arası atipik formlarda, yani sola değil, sağ tarafa doğru da yansıyabilir ve bu bir kalp ağrısı olarak değerlendirilmesi gerekebilir. Lütfen sağ kolum ağrıyorsa bu sağ o zaman kalpten değildir demeyin. Sağ taraflı göğüs ağrısı sağ taraflı kol ağrısında. Yine bir kalp ağrısı olarak değerlendirilmeli ve sizi doktora götürmelidir.

DÖRDÜNCÜ BELİRTİLER

Dördüncüsü ise baş dönmesi ve sersemlik hissi. Bu bulgu özellikle kadınlar için önemli. Çünkü erkekler kalp krizi belirtilerini biraz daha gümbür gümbür hissediyorlar. Göğüs de yanma baskı biraz daha tipik formlarda görüyoruz. Ama özellikle kadınlarda bakın herhangi birinin nörolojik problem yoksa. Ani başlayan hızlı yükselen baş dönmesi, sersemlik hissi bir kalp hastalığı belirtisi olabilir. Tabii ki elbette böyle bir durumda acile gidersiniz ve burada kalp ilişkinin kriz durumu varsa tanı konulacaktır. Kalp Hastalıkların 4 Belirtisi Çünkü EKG çekilmiş olacaktır. Ama eğer ki bu şikayetleriniz devam ediyorsa kendinizi kötü hissediyorsanız. Bu şikayetlerin günlük hayatınızı artık tehlikeye attığını fark ediyorsanız, lütfen kardiyoloji den randevunuzu alın. Çünkü kalp krizi sonrası tansiyon dengesizliği, nabız dengesizliği olabilir ve bu ağrı şeklinde değil, kendini baş dönmesi ve sersemlik hissiyle ortaya çıkarabilir. Bu nadir bir bulgu değil. Erkeklerde de karşımıza çıkabiliyor ve ani başlayan baş dönmesi bazen kalpte ani nabız yavaşlaması da bir kalp krizinin belirtisi olabiliyor. Ani sersemlik hissi, ani baş dönme hissi tamamen bir önceki gün sağlıklı yaşayan bir bireyde eğer nörolojik bir problem bulunmadıysa bir kalp hastalığı belirtisi olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu