C Vitamini Serumu Nedir? Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

C Vitamini Serumu Nedir

C vitamini Serumu Nedir?

C Vitamini hem vücut gemde cilt için oldukça faydalıdır. C Vitamini Serumu Nedir? C Vitamini Serumu Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Fakat gıda olarak tüketilen c vitamini içerikli yiyecekler her zaman yeterli değildir. Özellikle cilt sağlığı için oldukça önemli olduğundan bakım rutinine eklenmesi gerekmektedir. Serumlar cilt tarafından oldukça hızlı emilme özelliğine sahiptir. Kullanılan her serumun birbirinden farklı etkileri mevcuttur. C vitamini serumu cildin elastik yapısını koruyarak kolajen üretimini arttırmaktadır. Düzenli kullanılması halinde 2 hafta içerisinde gözle görülür bir etki yaratmaktadır.

C Vitamini Serumu Nedir? Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
C Vitamini Serumu Nedir? Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 C Vitamini Serumu Nasıl Kullanılır?

Tıpkı diğer serumlarda olduğu gibi c vitamini serumu kullanırken de cildin temizlenmiş olması gerekmektedir. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez kullanımı tavsiye edilmektedir. C Vitamini Serumu Nedir? C Vitamini Serumu Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Yaşlanma belirtilerini geciktirici etkisi sebebiyle 20’li yaşlardan itibaren düzenli kullanılması gereklidir. Cilt temizlendikten ve tonik uygulandıktan sonra c vitamini serumu tüm cilde uygulanmalıdır. Bu aşamada aşırıya kaçmamak gereklidir. Fındık tanesi kadar ürün tüm cilde fazlasıyla yetecektir. Kullanılan serum parmaklar ile hafif masaj yapılarak cilde yedirilmelidir. Birçok farklı markanın c vitamini serumları mevcuttur. Kişi kendi talepleri üzerine içerik listesine dikkat ederek c vitamini serumunu seçebilir.

 C Vitamini Serumu Nemlendiriciden Önce mi Sonra mı Uygulanır?

Birçok kişi bu sorunun cevabı hakkında tedirgindir. Serumun doğru şekilde uygulanması kadar doğru aşamada uygulanması da önemlidir. Tüm serumlar nemlendiriciden önce uygulanmalıdır. Nemlendiriciden önce uygulanmasının sebebi ise cildin ürünü çok daha hızlı emebilmesidir. Bu sebeple cilt temizliği yapıldıktan sonra serum uygulanarak birkaç dakika bekletilmelidir. Bu sayede serum cilt tarafından iyice emilecektir. Bu işlem bittikten sonra ise nemlendirici uygulamasına geçilebilir.

 C Vitamini Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Detaylar

 • C vitamini serumu gündüz ve gece kullanılabilmektedir. Fakat genel olarak uzmanlar c vitamini serumunun gece kullanılması gerektiğini savunmaktadır. Aktif bir içeriğe sahip olması sebebiyle gün içerisinde güneş ile teması durumunda lekelenmeye yol açabilmektedir. Gündüz kullanılacak ise üzerine mutlaka güneş kremi sürülmeli ve iki saatte bir tazelenmelidir.
 • Gece kullanımının tavsiye edilmesinin bir diğer sebebi ise gece hücre yenilenmesinin çok daha hızlı olmasıdır.
 • C vitamini serumu kullanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur saklama koşullarıdır. Güneş ve oksijen ile teması kesilmelidir. Kapağı açık bırakılan c vitamini serumu çok hızlı şekilde bozulmaktadır. Cilt yüzeyinde yanma, batma ve kaşıntıya sebep oluyorsa ürünün kullanımı bırakılmalıdır. Bu etkiler ürünün bozulduğu anlamına gelmektedir. Bu sebeple serumu kullandıktan sonra kapağını iyice kapatmak ve karanlık bir ortamda saklamak tavsiye edilir.
 • C vitamini serumunun ömrü fazla değildir. Birçok uzman şişe açıldıktan sonra bir aylık kullanım ömrü olduğunu savunmaktadır. Herhangi bir c vitamini serumunu aylarca kullanmak doğru değildir. Etkili bir sonuç için düzenli ve bilinçli kullanım gereklidir. Bu sebeple max 2 ay içerisinde açılan serumun kullanımı tamamlanmalıdır.
 • Uygulama öncesi temizlik aşamasında alkol bazlı ürünlerin kullanılmaması gereklidir. Alkol içerikli ürünler ile c vitamininin kullanılması doğru değildir. Bu sebeple temizleme işlemi yaparken kullanılan ürünlerin içerik listelerine göz atılmalıdır.

 C Vitamini Serumunun Faydaları Nelerdir?

C vitamini serumu cilde elastik yapı veren kolajen üretimini arttırmaktadır. Bu sayede cilt daha sağlıklı ve parlak görünmektedir. Yaşlanma belirtilerini geciktiren c vitamini serumunun düzenli olarak kullanılması gereklidir.

 • Cilde nem kazandırır.
 • Cildin nem bariyerini korur.
 • Cilt tonunu eşitler.
 • Cilt lekelerinin görünümünü azaltır.
 • Cildin daha parlak ve sağlıklı görünmesine olanak sağlar.
 • Cildin sıkılaşmasına yardımcı olur.

 C Vitamini Serumu Göz Altına Uygulanmalı Mıdır?

Cilt için üretilen tüm serumlar yalnızca cilt için uygundur. Göz altında bulunan deri oldukça ince ve hassas olduğundan göz altı için üretilmiş olan ürünler kullanılmalıdır. Bu sebeple cilt bakımında kullanılan c vitamini serumunun göz altına temas etmesinden kaçınılması gerekmektedir. Fakat göz altı için üretilmiş olan c vitamini serumları mevcuttur. Kişi özellikle göz altında oluşan renk eşitsizliklerini ve kırışıklıkları kontrol altına alabilmek adına bu ürünlere göz atabilir.

 C vitamini Seçerken Neye Dikkat Edilmelidir?

C vitamini serumlarının üzerinde içerikleri bulunmaktadır. %5 ilk kullanım için en ideal seçenektir. İçeriği daha yoğun olsun en iyi şekilde etki göstersin diyerek yüksek % oranlarına sahip ürünler tercih edilmemelidir. İlk kez c vitamini serumu kullanacak kişiler %5 ile başlamalıdır. Daha sonrasında bu oran arttırılabilir. Fakat max %20 oranında olan c vitamini serumları kullanılmalıdır. C Vitamini Serumu Nedir? C Vitamini Serumu Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Aksi durumda cilt tepki gösterebilir. Her ne kadar tüm cilt tipleri için uygundur ifadesi olsa da yoğun akneli ciltler için uygun bir ürün değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu