Kestanenin Yararları

Kestanenin Yararları ve Faydaları

 Kestanenin Yararları Kestane, kışın gelmesiyle beraber pazar tezgahlarını süsleyen kahverengi şifa deposu olarak tüketilen bir besindir. İster çiğ ister kızarmış veya haşlanmış olarak severek tüketilen kestane,  tatlılara ayrı bir renk katarken yemeklere tat katmakta kullanılır. İçeriğinde karbonhidrat, protein ve lif bulunur, kalorisi ise oldukça düşüktür. İltihap oluşumunu önler, kalbi korur. Antioksidan özelliğine ek olarak C vitamini içerir.

Kestane neye iyi gelir?

Kışın gelmesiyle beraber havalar soğudu. Kestanenin Yararları Soğuk havalarda bağışıklık yükseltici olan kestane, grip gibi birçok soğuk algınlığına doğal yoldan iyi gelen bir besindir. Demir, fosfor ve magnezyum açısından zengin içeriğe sahip olan kestane, ülkemizde birçok şehirde yetişmektedir. Özellikle Karadeniz Bölgesinde bol miktarda yetişir.

Kestanenin Yararları

İçeriğinde yer alan vitamin ve mineraller ile insan sağlığına pek çok faydası bulunmaktadır. Kolestrol değerlerinin dengelenmesini sağlar. Hücre yapısını korur ve yeniler. Enfeksiyonlara karşı koruyucudur. Kestanenin Yararları İçeriğinde yer alan yüksek miktarda lif özelliği ile uzun süre tokluk hissi verir. Mide ve bağırsak sağlığına iyi gelen kestane ayrıca sindirimi konusunda da kolaylık sağlar. Vücudun kalsiyum deposu olan dişlere ve kemiklere faydalıdır.

Kestanenin Yararları ve Faydaları
Kestanenin Yararları ve Faydaları
  • Serotoninin vücutta salgılanmasını artırarak ruhsal sağlığa da katkı sağlar.
  • Sinir sistemine faydalıdır.
  • Varis ve hemoroide bağlı problemleri hafifletir.
  • Cilde faydalıdır ve yaşlanmayı geciktirir.
  • Antioksidan özelliği ile karaciğere fayda sağlar.
  • Kan basıncını düzenler.
  • Potasyum eksikliğini giderir.

Ayrıca Kansızlığı önler. Vücuda enerji vererek halsizliği ve yorgunluğu önler. Üreme fonksiyonlarına katkı sağlar. Göz sağlığını korur. Erken yaşlanmayı engeller bunun yanında hücrelerin genç kalmasını sağlar, gençleştirir.

Kestanenin Bilinmeyen Faydaları Nelerdir?

Çağımızın en büyük sıkıntısı olan stresin olumsuz etkisinden korunmaya, zihnin ihtiyaç duyduğu huzuru ve sakinliği sağlamaya yarar. İçeriğinde birçok minerale ek olarak Selenyum ve B1, B2 ve E vitaminleri de bulunmaktadır. Başta akciğer olmak üzere birçok kanser türünü tedavi eder. Kansızlığa iyi gelir, kanın yenilenmesini sağlar. Kan basıncını dengeler.

Tok tutar, diyet listelerinde sıklıkla eklenir ve keyifle tüketilir. Hastalıklara karşı vücudun savunma sistemini korur.  Hastalıkları önler.

Sindirime yardımcıdır. Kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır. Kalbi korur. Yorgunluk durumunu ortadan kaldırır. Güç ve kuvvet verir. Felç geçirme riskini de azaltır. Kestanenin Yararları Kolesterolü dengeler ve mideye karşı da faydalıdır. Tüm faydalarının yanında kestane ayrıca cinsel sağlığımızla ilgili oldukça faydalı bir besindir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu