Yeni Bir Dil Öğrenmek-Dil Öğrenmeye Nereden Başlanır?

Dil Öğrenmeye Nereden Başlanır?

Pek çoğumuz yeni bir dil öğrenmek için büyük bir istek duyuyor. Ama ne var ki yine pek çoğumuz bu isteği bir eyleme dökebilmiş değil. Kimimiz bir şeyler öğrenmek ve kendimize yatırım yapmak için yeni bir dil öğrenirken kimimizde sadece havalı görünmek için yeni bir dil öğrenme isteğinde olabiliyoruz.

Yeni Bir Dil Öğrenmek

Peki tüm bunların yanı sıra yeni bir dil öğrenmeye nereden başlanır? Bunun cevabını pek çok kişi merak ediyor. Yeni bir dil öğrenmek için ilk etapta sıkı bir araştırma yapmamız gerekiyor. Kursa giderek mi yoksa hiç kursa gitmeden mi öğrenmek gerekiyor. Hangi yöntem benim yeni bir dil öğrenebilmem için en etkili yöntem olacak bunu da araştırmamız gerekiyor. Tüm araştırmaların sonucunda sizin için en etkili yöntem hangisi oldu ise o yöntemi kullanarak dil öğrenmek için çalışmalara başlayabilirsiniz.

Kısaca bu durumdan bahsetmek gerekirse dil öğrenmeye ilk önce araştırma yaparak başlamalısınız. Dil Öğrenmeye Nereden Başlanır? Dil öğrenme sürecinde hangi yolları uygulamalı ve hangi yollardan uzak durmalısınız bunu iyi öğrenmeli ve ondan sonra dil öğrenme sürecine girmeniz gerekmektedir.

yeni bir dil öğrenmek
yeni bir dil öğrenmek

Dil Öğrenmenin Faydaları Nelerdir?

Yepyeni bir dil öğrenmenin kişinin hayatına pek çok olumlu etkisi yani faydası vardır. Dil öğrenmenin bu olumlu etkilerini maddeler halinde sıralamak gerekirse;

  • Hafıza gelişimine önemli ölçüde olumlu etki eder
  • Kültür paylaşımı yapmamıza ve diğer bazı kültürleri keşfetmemize olanak tanır
  • Dinleme becerisini geliştirir
  • Okuma becerisini geliştirir
  • Yazma becerisini geliştirir
  • Alzheimer ve benzeri gibi hastalıklara karşı bir kalkan görevi görür

Bu ve bunun gibi daha pek çok sayılamayan faydası bulunmaktadır yeni bir dil öğrenmenin.

Okuyarak Dil Öğrenme

Sadece okuyarak dil öğrenme eylemini gerçekleştirmek pek mümkün değildir. Yalnız şunu da belirtmek gerekiyor ki yanında diğer gereklilikler ile beraber okuyarak dil öğrenme mümkündür.

Kendiniz için öğrenmek istediğiniz dilde bir kitap alabilir ve bu kitabı her gün belli başlı periyotlarla okuyabilir ve yabancı dilinizi geliştirme yolunda verimli bir şekilde ilerleyebilirsiniz.

Okuyarak ingilizce veya herhangi bir yabancı dil öğrenmeye çalışmak sizleri öğrenmeyi istediğiniz yabancı kelimelere aşina edecektir ve yeni bir dil öğrenme sürecini kolaylaştıracaktır.

Yazarak Dil Öğrenme

Okuyarak dil öğrenmenin yanı sıra bir diğer dil öğrenme yöntemi de yazarak dil öğrenmektir. Bir önceki başlıkta belirtmiş olduğum okuyarak dil öğrenmenin yanına birde yazarak dil öğrenme yöntemini dahil ederseniz dil öğrenme sürecinde daha kolay ve emin adımlar ile ilerleme şansına sahip olursunuz.

Okuyarak aşina olduğunuz kelimeleri bir kağıda yazarak yabancı dilinizi geliştirebilmeniz mümkündür. Okuduğunuz veya aklınızda kalan yabancı kelimeleri bir kağıda yazdığınızda kelimelerin nasıl yazıldığını öğrenebilmeniz daha kolay olacaktır. Bu yüzden yazarak dil öğrenme yöntemi de önemli bir yöntemdir.

Dinleyerek Dil Öğrenme

Son olarak sizlere en etkili dil öğrenme yöntemi olan dinleyerek dil öğrenme yönteminden bahsetmek istiyorum. Okuyarak dil öğrenme ve yazarak dil öğrenmenin yanı sıra bir de dinleyerek öğrenme eylemini işin içine dahil ederseniz yabancı dilinizi geliştirme konusunda çok daha büyük bir adım atmış olursunuz.

Özet olarak yeni bir dil öğrenmenin en etkili yolu okumak, yazmak ve dinlemektir diyebiliriz. Bu üç yöntem arasında ise tek başına yapılabilecek ve en etkili yöntem ise dinleyerek öğrenmektir.

Sadece okuyarak dil öğrenmek mümkün değildir bunu söylemiştik. Sadece yazarakta dil öğrenmek mümkün değildir. Fakat sadece dinleyerek dil öğrenmek pek tabi mümkündür. Şöyle ki dinleyerek dil öğrenme için uğraşırken hem kelimelere aşina olursunuz, hem kelime darağacınız gelişir hemde duyduğunuz yabancı kelime veya cümleleri zihninizde daha basit bir şekilde tutabilirsiniz. Bu doğrultuda benim sizlere önerim ya Türkçe altyazılı yada orjinal ses ve altyazısız filmler izlemeniz olacaktır.

Dil Bilgisine Yani Gramer’e Dikkat Etmeyin

Son olarak en önemli noktaya gelmiş bulunmaktayız. Pek çok okul ve pek çok kurs yabancı dil eğitimi verirken dil bilgisini yani Gramer’i de öğreterek bize dil öğretmeye çalışıyor.

Oysa bu hiç doğru bir eğitim sistemi değildir. Dil Öğrenmeye Nereden Başlanır? Çünkü hepimiz olmasa da pek çoğumuz kendi dilimizin Gramer veya dil bilgisi kurallarını bile bilmiyoruz bir başka dil öğrenirken neden Gramer öğrenme ihtiyacı duyalımki?

Bu sebepten ötürü dil bilgisi kurallarına takılmadan ve hatta hiç Gramer öğrenmeden okuyarak, yeni bir dil öğrenmek yazarak ve dinlerek yabancı dil öğrenmeye çalışmanız sizler için daha faydalı sonuçlar doğuracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu