Enkazdan Kurtarılan Kişi İçin Niçin Yangın Örtüsü Kullanılır?

Yangın Örtüsü

Enkazdan Kurtarılan Kişi İçin Niçin Yangın Örtüsü Kullanılır? Deprem gibi doğal afetler hayatımızın bir gerçeğidir. 6 şubat tarihinde ülkemizde gerçekleşen deprem felaketinden sonra kalbimiz deprem bölgesinde atmaya başladı. Televizyonlarımızın başında enkazdan kurtulan herbir can için sevinç gözyaşları döktük. Enkaz altındaki herbir vatandaşlarımız için de dualar ettik. Enkaz çalışmaları izlerken sağlık personeller ve görevli personeller tarafından kullanılan parlak örtü dikkatimizi çekmektedir. Peki bu örtü nedir ve ne için kullanılır?

Enkazdan Kurtarılan Kişi İçin Niçin Yangın Örtüsü Kullanılır?

Enkaz çalışmalı esnasında ikyardim ekibi ilk etapta sedye,serum, boyunluk ve parlak bir örtü ile müdahale etmektedir. Bu parlak örtünün ana bileşeni alüminyum folyodur. Bu örtü tıpta Yanık örtüsü, termal battaniye yada Yanık battaniyesi olarak adlandırılmaktadır. Enkazdan Kurtarılan Kişi İçin Niçin Yangın Örtüsü Kullanılır? Örtü 160 × 210 cm ebatlarına sahip olup ilk yardım malzemelerinden biridir. Deprem, yangın vb. doğal afetlerde hastayı sıcaktan, soğuktan ve nemden korur. Vücut ısının dengeye gelmesine ve vücuttaki sıvı kaybının azalmasına yardımcı olur. İki tarafa sahip olan Yanık örtüsünün metal yönü vücudun soğumasını yardımcı olurken sarı kısmı vücudun ısınmasını yardımcı olmaktadır. Vücut ısısının dengesiz olduğu durumlarda ise yüzde 80 oranında dengeyi ayarlar. Enkazdan çıkarılan kişiler battaniye yada diğer ısıtıcı nesnelerden önce yanık örtüsü ile sarılır ve vücut ısısının dengelemesi amaçlanır.

Enkazdan Kurtarılan Kişi İçin Niçin Yangın Örtüsü Kullanılır?
Enkazdan Kurtarılan Kişi İçin Niçin Yangın Örtüsü Kullanılır?

Yanık örtünün faydaları nelerdir?

1. Hipotermiyi engeller vücutta sıcağın ve soğuğun oluşabileceği sok etkisini azaltmak.

2. Açık yaralar için oluşabilecek enfeksiyon riskini en aza indirmek.

3. Oluşan yanığın yada yaranın acısını hafifletmek ve doku hasarını en engellemek.

4. Vücudun sıvı kaybını en aza indirmek.

5. Hastayı hem soğuktan hem sıcaktan korur.

6. Vücuttaki şok etkisini azaltır.

7. Vücutta oluşan yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.

Deprem yapıcı bir yer küre hareketidir fakat yaşanılan yerde büyük tahribatlara neden olmaktadır. Enkazdan Kurtarılan Kişi İçin Niçin Yangın Örtüsü Kullanılır? Hem maddi hem manevi olarak büyük yıkıma neden olan bu doğal afetlerden kaçmak imkansızdır ama önlem alarak kaybımızı en aza indirebiliriz. Türkiye bir deprem ülkesi olmasına rağmen hiçbir zaman hazırlıklı değildir. Deprem sözleri sayfamıza bir göz atınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu