Kan Nakli Nedir, Nasıl Yapılır

Kan Nakli ve Detaylar

Kan Nakli Yardımlaşma insanlar arasında birlik ve beraberliği sağlayan en güzel davranışlardan bir tanesidir. Özellikle sağlık konusunda yardımlaşma oldukça önemlidir. İnsanlar çeşitli kazalar ve yaralanmalar geçirdiği zaman başka kişilerden alınacak olan kan ya da organ sayesinde hayata tutunabilmektedir. Bu nedenle kan nakli hayati önem taşımaktadır. Kan nakli yapılması gereken kişiler yüksek derecede kan kaybı yaşayan kişiler olmaktadır. Trafik kazaları ve ani yaralanmalar kan nakli gerektiren sebeplerdir. Kan nakli yapılabilmesi için kan grubunun aynı olması gerekmektedir. Kan gruplarının kendi aralarında yaptığı kan alışverişleri haricinde her kan grubuna kan verebilen “0” kan grubu da bulunmaktadır.

Kan Nakli Nedir?

Kanda bulunmakta olan trombosit, plazma ve eritrosit gibi çeşitli kan ürünlerinin başka bir kişiye aktarımına kan nakli adı verilmektedir. Kan naklinin diğer adı ise kan transfüzyonudur. Kan nakli damar yolu kullanılarak yapılan bir işlemdir. Nakil esnasında pek fazla tıbbi alet kullanılmamakta, işlem başlangıcı küçük bir iğne ile yapılmaktadır. Toplardamara sokulan küçük bir iğne ile başlayan kan naklinde, diğer operasyonlarda olduğu gibi çeşitli riskler bulunmaktadır. Örneğin vücudun kanı kabul etmemesi halinde bazı komplikasyonlar meydana gelebilmektedir. Ayrıca kan naklinde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de kan verecek olan kişinin bulaşıcı bir hastalığı olup olmaması durumudur. Çünkü bulaşıcı hastalıklar kan yolu ile karşı tarafa geçebilmektedir. Bu durum hastanın durumunun daha kötüye gitmesine sebep olabilir. Kan verecek olan kişi mutlaka sağlıklı bir vücuda sahip olmalıdır.

Kan Nakli Nasıl Yapılır

Kan nakli yapılırken çeşitli yollar izlenebilmektedir. Kan nakli yapılacak olan kişiye tam kan nakli ya da yarım kan nakli yapılabilir. Tam kan nakli vücuttaki kanın yarısından fazlasının başka bir kişiden nakil yapılması anlamına gelmektedir. Kan Nakli Nasıl Yapılır Tam kan naklinin gerektiği durumlar genellikle çok fazla kan kaybı yaşanan kaza ve yaralanmalar olmaktadır. Yarım kan nakli ise vücuttan eksilen kanın tekrar kazanılması için yapılan kan naklidir. Teknoloji ve tıpta meydana gelen ilerlemeler ve gelişmeler sayesinde vücuttan eksilen kanın yerine koyulması oldukça kolay bir hal almıştır. Kan verecek olan kişinin toplardamarından alınan kan, kan nakli yapılacak olan kişiye enjekte edilerek kan nakli işlemi gerçekleştirilmektedir.

Kan Nakli

Günümüzde kan bulamama gibi bir problem yaşanmaması ve kan kaybına bağlı ölümlerin azalması için kan bankaları bulunmaktadır. Kızılay’a kan bağışı yaparak da kan ihtiyacı olan kişilere yardımcı olunabilmektedir. Ayrıca kan kaybının sadece kaza ve yaralanmalarda olduğu söylenemez. Her durumda lazım olabilen kan nakli için insanlara yardımcı olmak alçakgönüllü kişilerin gösterdiği bir davranıştır. Kan Nakli Oldukça basit bir operasyon olan kan naklinde ağır malzemeler ve tıbbi cihazların kullanılmaması da insanları kan vermeye teşvik etmektedir. Siz de kan bankalarına ya da hastanelere kan vererek ihtiyacı olan kişilerin hayata tutunmasını sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu