Skolyoz Nedir-Skolyoz Teşhisi ve Tedavisi

Skolyoz nedir, skolyoz tedavisi, skolyoz teşhis etmenin yolları, skolyoz nedenleri, skolyoz hastalığı,skolyoz çeşitleri vb… skolyoz hakkında bilgileri sizler için hazırladık.

Skolyoz Nedir

Basit bir anlatımla; düz olması gereken omurganın yana doğru (sağa veya sola) eğrilmesi ‘Skolyoz’ olarak tanımlanıyor. Biraz daha açarsak; normal sağlıklı bir bireyde baş, omurga, pelvis (leğen kemiği) ve ayakların orta noktası aynı dikey hizada bulunmaktadır ve normal bir omurganın önden görünümünde sağa veya sola doğru bir eğimi yoktur. Omurganın önden bakışta sağa veya sola doğru eğrilmesi ve çoğunlukla beraberinde kendi ekseninde dönmesine skolyoz adı verilir.

Skolyoz Nedenleri

 

Skolyoz doğuştan olabildiği gibi, çocukluk veya ergenlik döneminde ortaya çıkabiliyor. Skolyoz’un çeşitli tipleri bulunuyor. En sık görülen ve nedeni tam olarak bilinmediği için ‘idiopatik’, bir başka deyişle ‘sebebi bilinmeyen’ adını alan Skolyoz tipi, ergenlik çağına giren her 100 çocuktan 3’ünde ortaya çıkıyor.

Skolyoz Hastalığı

Küçük yaşta başlayan skolyoz genellikle devam eder. Skolyozun ilerlemesini belirleyen en önemli faktör çocuğun fiziksel gelişim hızıdır. Her 100 çocuktan 3’ünde çocukluk çağı skolyozu görülebilir, kalçaların asimetrisi, sırtta kaburgaların bir tarafta daha fazla kıvrılmış olması, bir omuzun daha alçak seyirli olması gibi dış görünümde erkenden göze çarpan bulgular ile şüphelenilebilir. Çocuklarda en sık görülen skolyozun nedeni belli olmayan idiopatik skolyozdur.

Skolyoz tedavi edilmediği takdirde akciğer ve solunum problemleri, kalp problemleri, yeti kayıpları, nadiren çok ileri deformitelerde omurilik basısı ve felç, ciddi kozmetik ve psikolojik sorunlara yol açabilir.

Skolyoz Tedavisi

Çocuklarda skolyozun tedavi şeklini belirleyecek olan kriterler hastada var olan skolyoz eğriliğinin ve rotasyonun derecesine ve yerine bağlı. 20 derece’nin altındaki eğriliklerde fizik tedavi ile egzersiz tedavisi ve ev programı ağırlıklı olarak tercih edilir. 20 derece’nin üzerindeki açılarda rijit korse kullanımı yanı sıra fizik tedavi ile konservatif olarak tedavi önerilir. Açı 40derece’nin üzerinde ise amaç seri alçılama veya rijit korse kullanımı ile 40 derece’nin altına indirmektir. 60 derece ve daha yüksek ilerleyici derecelerde ise cerrahi müdahale ve ardından fizik tedavi tercih edilmektedir.

Skolyoz Teşhisinin 8 Yolu

 

Çocukluk döneminde ortaya çıkan skolyozda erken teşhis çok önemli. Erken teşhis edilen vakaların tedavisi çoğu zaman başarılı olur. Bu nedenle yapabileceğiniz küçük testler sonucunda çocuğunuzda skolyoz olduğunu düşünürseniz en kısa sürede Fizik Tedavi Kliniği’ne başvurmanız gerekir.

Skolyozu tespit etmenin 8 yolu;

*Ayakta duruş pozisyonunda sırt duvara yaslı iken omuzların yükseklikleri farklı mı? 

*Çocuk dizleri düz bir şekilde öne eğildiğinde sırt kısımları farklı yükseklikte mi?

*Kürek kemiklerinden biri diğerinden belirgin mi? 

*Kalça kemiklerinde asimetri var mı?

*Ayakta iken kollar yavaşça öne sarkıtıldığında, bir taraf diğer tarafla karşılaştırıldığında kol ve vücut arasında daha fazla mesafe mi mevcut? 

*Çocukta belirgin bir sırt kamburu mevcut mu? 

*Bel çukurları kıyaslandığı zaman doku kıvrımları asimetrik mi?

*Çocuk otururken ya da ayakta iken bir tarafa doğru eğik mi duruyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu