Sağlıklı Yaşam

Diyette Tüketilmemesi Gereken Yiyecekler

Diyette tüketilmemesi gereken yiyecekler nelerdir? Diyette nasıl bir program uygulanmalıdır? Diyette uzak durulması gereken besinler nelerdir? Makalemizi okuyarak aklınızdaki tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.

Kilo problemi son yıllarda en fazla karşılaşılan sağlık sorunları arasında yer alıyor. Birçok hastalığa neden olan fazla kilolar kişiyi hem fizyolojik, hem de psikolojik olarak olumsuz etkiliyor. Özellikle de küçük yaştaki bireylerde artan obezite sorunu ile birlikte en sık başvurulan yol diyet olmaya başladı. Diyette uzak durulması gereken besinler konusunda bilinçli olarak kısa sürede ideal kilonuza kavuşabilirsiniz.

Her birey için tüketmesi ya da uzak durması gereken besinler farklıdır. Ancak çoğu bireyin tüketiminden uzak durması gereken belirli besin grupları bulunmaktadır. Diyet listelerinde asla yer almayan ve tüketiminden uzak durulması gereken besinler konusunda bilgi sahibi olarak kendi diyet listenizi oluşturabilirsiniz.

Diyette Tüketilmemesi Gereken Yiyecekler

Ekmek

Diyette Tüketilmemesi Gereken Yiyecekler 2

Söz konusu diyet yapmak olunca bireylerin aklına ilk gelen şey ‘’Ekmeği asla tüketmemeliyim’’ oluyor. Oysa ki ekmek diyette tüketilmesi yasak bir besin değil,  dikkatli tüketilmesi gereken bir besindir. Vücudun ekmeğe de ihtiyacı olduğunu unutmamak gerekiyor. Elbette ki her besin gibi ekmeğin de sınırlı tüketimi şart. Kahvaltıda 2 dilim kepekli ya da çavdar ekmeği tüketilmesi yeterli olacaktır.

Patates

Diyette Tüketilmemesi Gereken Yiyecekler 3

Kızartma diyet listelerinin baş düşmanları arasında yer alan besinlerdendir. Özellikle de patates cipsi diyette tüketilmemesi gereken yiyecekler arasında ilk sırada yer alır. Patates tüketmeniz gerekiyorsa fırında ya da haşlama şeklinde ve haftada en fazla iki defa yemenizde fayda vardır.

Abur Cubur

Diyette Tüketilmemesi Gereken Yiyecekler 4

Amacınız kilo vermekse kesinlikle abur cubur tüketiminden uzak durmalısınız. Şekerli gıdalar, cips, cola vb. işlenmiş yiyecekleri hayatınızdan çıkarmanız gerekmektedir.

İşlenmiş Etler

Diyette Tüketilmemesi Gereken Yiyecekler 5

Salam, sosis ve sucuk gibi işlenmiş etler kilo almanıza neden olacak besinlerdir. Eğer et tüketmek istiyorsanız mutlaka kasaba giderek yağsız et hazırlatmanızı öneririz.

Çikolata

Diyette Tüketilmemesi Gereken Yiyecekler 6

Diyet yaparken uzak durmakta en fazla zorlanılan besin çikolatadır. Eğer çikolata krizleri yaşıyorsanız bitter çikolata tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Kek ve Kurabiye

Diyette Tüketilmemesi Gereken Yiyecekler 7

Maalesef tüketmeme konusunda zorlanılan bir diğer besin grubu da hamur işleri oluyor. Bilhassa da ikramlık olarak sunulan kek ve kurabiyelere ‘’Hayır’’ demeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Diyette tüketilmemesi gereken besinler arasında kek ve kurabiye gibi hamur işi gıdalar da büyük önem taşır.

Kısa sürede zayıflama ihtiyacınız var ise pek tavsiye etmesek de 3 günde 5 kilo verdiren diyet listesi makalemizi okuyarak zayıflayabilirsiniz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı