İstirahat Raporu Bildirim Süresi

istirahat raporu bildirim süresi, sağlık kurulu istirahat raporunu işyerine vermeli mi, İş göremezlik raporu onaylama süresi 2021 vb.. yararlı bilgiler için aliskanlik.com

İşçi istirahat raporunu işyerine vermeli mi sorusu için iş yeri talebine göre hemen gönderim ya da birkaç gün geçince teslim edilmesi istenebilir.

İstirahat Raporu Bildirim Süresi

İş yerleri genellikle sağlık kurumundan alınan istirahat raporu konusunda aceleci davranmamaktadır. Bu belgenin çalışan tarafından alınması şarttır ancak iş yerine hemen teslimi soruna neden olabilir. İbraz edilmesi gereken belgenin durumu istismar etmeyi engellemesi bakımından işveren kısa sürede istiyorsa sağlık sorunu olan çalışanın bunu kendi getirememesi halinde birine teslim ettirmesi mümkün olabilir. Bazen de mail, uygulamadan fotoğraf gönderimi gibi anlık paylaşımlarla geçici olarak belge gönderimi olabilir. Elektronik rapor verilmesi bu anlamda avantaj sağlar. Doktor ve hastane anlamında sağlık raporunu gerçekten aldığı halde bunu doğrudan teslim edemeyecek kişiler elektronik ortamın avantajları kullanabilir. Peki istirahat raporu bildirim süresi ne kadardır.

  • Sözlü Bilgi ve Raporlu Bilgi

Sağlık raporu alan çalışanlar öncelikle sözlü bilgi ile durumu iş yerine aktarmalı ve ardından sağlık kurumundan belge aldığında bunu teslim süresiyle alakalı bilgi istemelidir. İş yerlerindeki yöneticiler bu belgeyi gereken yerlere teslim etme sürelerine göre taleplerini şekillendirebilir. Birkaç günlük raporlarda genelde işe yeniden dönüş esnasında teslimat gerekir.  Fakat iş yerindeki yöneticiye gerçekliği göstermek anlamında doktor raporunun fotoğrafını çekmesi faydalı olur.

  • Sgk Sisteminde Rapor Görünüyor

Sgk sisteminde çalışanın aldığı raporla alakalı bilgileri yönetici bulabilmektedir. SGK sistemine kayıtlı tüm detaylar çalışanın dökümünde yer almaktadır.

  • Kaza Durumlarında Rapor 

Çalışan kaza yapmışsa ve ciddi bir hastalık nedeniyle hastanede yatıyorsa kendi haber verememesi halinde süreç atlatıldığında dönüş sağlanabilir. Çalışan kişinin yakınları varsa haber verme sorumluluğunu alabilir.

İş Yerine Bildirim Yapılmazsa Ne Olur?

Çıktı olarak rapor alınamıyorsa elektronik ortamdan gönderim yapılmalı, rapor hiç alınamıyorsa iş yeriyle yıllık izin gibi ek gün gibi tolerans gösterilecek halleri düşünerek hareket etmek gerekir.  Rapor alındıysa ama iş yerine bildirim yapılmadıysa bu gibi hallerde iş yerinden gelen taleplere ve uyarılara göre süreç devam ettirilir.

Sağlık raporu iş yerine teslim süresi genellikle bir hafta ile sınırlıdır. Aksi durumlarda gerekçe gösterilmelidir.

İş göremezlik raporu onaylama süresi 2021 hafta sonuna denk gelmiyorsa ayın 23’ü geliyorsa ayın 26’sı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu