1. Ana Sayfa
  2. Yararlı Bilgiler
  3. Küçük Yaşta Telefon Kullanmanın Zararları

Küçük Yaşta Telefon Kullanmanın Zararları

Küçük Yaşta Telefon Kullanmanın Zararları

Küçük yaşta telefon kullanmanın zararları, İnternet bağımlısı çocuğun dramı, telefonla büyütülen çocuklar vb.. yararlı bilgiler için aliskanlik.com

Küçük Yaşta Telefon Kullanmanın Zararları

Yıllardır cep telefonu çocuğa zararlı mı, değil mi tartışmaları yapılır. Aslında sadece çocuğa değil, ebeveynlere de zararlı olduğunu hem ebeveynlerin kendileri hem de uzmanlar tarafından bilinmektedir. Ne kadar bilinse de cep telefonlarını kimse elinden bırakmak istemez. Maddi ve manevi değerlerimizi yıpratan bu cihazın zararları ortaya çıktığında ise yine çözümü asıl sorunu çözmek yerine başka mecralarda tedavi ettirmeye çalışırız.  Çocuk daima anne ve babasını örnek alarak yetişen bir bireydir. Eskiler “çocuk anne ve babanın yansımasıdır” der. Bir başka yerde ise “ çocuk anne ve babanın özetidir” denmiştir.

Modern yaşam, yaşayışımızı ve algımızı oldukça değiştirdi. Gün boyu işte olan bir baba, eve gelince yemek, telefon, TV ve uykuyla meşgul oluyor. Anne için ise; ev işleri, varsa misafir, telefon, TV derken gün sonu geliyor. Anne ve baba arasında da iletişim sağlanamadığı için ebeveynler arasında da tartışmalar başlıyor ve çocuk tartışma ortamında büyüyor. Çocuk evde anne ve babadan bir şey istediğinde ya yüzüne bakılmadan cevap veriliyor ya da ne istediği dinlenmediği için çok yaramazlık yapıyor diye azarlanıyor. Çocuk dikkat çekmek için hoplayıp zıplıyor veya bitmeyen sorular soruyor. Anne ve babalarda bu durumda çocuğun eline telefonu vererek çocuğu susturuyor. Çocuğa küçük yaşta eline telefon veriliyor. Küçük yaşta telefon kullanmanın zararları ise saymakla bitmiyor. Çok konuşmasın, yaramazlık yapmasın diye eline telefon veriliyor. Çocuğu aslında büyük bir yoksunluk içinde büyüten ebeveyn, bolluk içinde büyüdüğünü düşünüyor.

Modern dünyada çocuk bakımı sadece karnını doyurmak, kılık kıyafet almak olduğu algısı oluşmaktadır. Hâlbuki sağlıklı bir birey yetiştirmek için en önemli gıda iletişim, sevgi ve şefkattir.

  Anne ve Babadan Uzak Yaşayan Çocuklarda Görülen Hastalık Belirtileri

Anne ve babalarından yoksun telefonla büyütülen çocuklarda sevgide açlık, agresif hareketler, sinir bozuklukları, acelecilik, duygu durum bozuklukları, derslere konsantre olamama, otizm, ben merkezci olma, miyop, aşırı zayıflık, empati kuramama, çağırıldığında bakmama, saldırganlık gibi hastalık belirtileri başlar. Çocuk büyüdüğünde ise bu manzara daha da korkunç bir hâl alır.

 Aşırı İnternet Bağımlısı Çocuğa Nasıl Yaklaşmalı

Ebeveynler olarak bu durumu düzeltmek için ilk yapılması gereken anne ve babanın kendilerini ve yaşayış tarzlarını değiştirmek olmalıdır. İnternet bağımlısı çocuğun dramı da aynen böyledir.Sağlıklı bir ebeveynin cep telefonu yalnızca arama gibi ihtiyaç hali için açık olmalıdır. Telefonun wifisi gerekmedikçe açık bırakılmamalı, ebeveynler oyun ve sosyal medya gibi mecralarda günlük 2 saati aşmamalıdır. Çocuk sizle iletişim kurmak istediğinde onun gözlerine bakarak cevap vermeli ve internet dışında fiziksel bir aktivitede beraber vakit geçirilmelidir. Çocuğa bir şeyler alarak değil, onunla vakit geçirerek, ona önemli olduğu hissettirilmelidir. Çocuklar bizim geleceğimizdir, bir toplumun düzelmesini istiyorsak önce kendi evimizi düzeltmeliyiz.

Yorum Yap

Yorum Yap