Hamilelik Nasıl Bir Psikoloji Yaratır?

Hamilelik Nasıl Bir Psikoloji Yaratır? Bir kadın için hamilelik , hayatında olan en özel olaylardan biridir. Hamilelik sürecinde duygular her zamankinden daha hassastır. Kişiyi fiziksel olarak etkilediği kadar psikolojik olarakta oldukça etkilemektedir. Kadın, bu süreçte dönüşü olmayan bir yola girmeye adım atmaktadır. Bu sürecin zorlukları kadar güzellikleri de olacaktır.

Hamilelik Nasıl Bir Psikoloji Yaratır?

Hamile olmak bir anne için hem çok büyük bir mutluluk sağlayabilir hem de anneyi korku ve belirsizlik içine sokabilmektedir. Hamilelik Nasıl Bir Psikoloji Yaratır? Çoğu kadın hamile kalmayı ve anne olmayı çok ister. Fakat kendini hamilelikle beraber gelecek bazı sıkıntılı süreçleri atlatabilecek miyim diye düşünmekten alıkoyamaz. Hazır olacaklarını düşünenler bile aniden emin olmadıklarını hissedebilirler.

Hamileliğin ilk 3 ayı

Kadın , anne olacağı sevincini yaşarken araya hamileliğin getirdiği zorluklar girer. Baş dönmeleri, mide bulantıları annede depresyona yol açabilmektedir. Uyku ve halsizlik artar. Kadın, ailesine karşı hassaslaşmaya başlar. Dünyaya bir bebek getirmek, şartlar ne kadar iyi olduğunda bile , zaman zaman stresli olabilir. Hamile bir kadının verdiği tepkiler anlık değişebilir.

Çok mutlu olduğu bir anda korku ve endişe hissedebilir. Hiç olmayacak şeylere alınganlık yapabilirler. Çocuk bakımı, iyi bir anne olup olmayacağı hakkında duyulan endişe, artık her şeyin  değişeceğini bilmek anne adayında bunalıma ,yüksek hassasiyete yol açar ve anneyi sık sık ağlatabilir.

Hamilelik Nasıl Bir Psikoloji Yaratır?
Hamilelik Nasıl Bir Psikoloji Yaratır?

Hamilelikte Yapılması  gerekenler

Hamilelikte aile baskısı görülmemelidir. Anne, alkol ve sigaradan uzak durmalıdır. Düzensiz beslenme ve düzensiz uyku halinde olunmamalıdır. Hamilelik Nasıl Bir Psikoloji Yaratır? Anneye yapılan anlayışsızlıklardan ve daha da kötüsü yapılan en ufak şiddetten bile uzak durulmalıdır.

Bu dünyaya yeni bir birey geliyor ve bu bireyin ailesi için çok önemli , çok duygusal bir olay. Her türlü olumsuzluklardan ,sıkıntılardan sonra bebeğinizin doğduğu anı görmek, onu kucağınıza aldığınız ilk zamanı hatırlamak sizi mutlu edecektir. Bu yazıyı bebek bekleyen bir kişinin arkadaşı okuyorsa sevdiğiniz bebek sahibi olacak dostlarınıza güzel sözler paylaşabilirsiniz, Bebek bekleyen anne için güzel sözler içeriğimizde sevdiğiniz dostlarınız için güzel sözler bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu