Saç Serumu Ne İşe Yarar-Saç Serumu Faydaları

Saç serumu ne işe yarar, saç serumunun faydaları, saç serumu nasıl kullanılır, saç düzleştirici serum, saç tipine göre serum, saç serumu kullananlar vb.. saç bakımı makaleleri için aliskanlik.com

Saç Serumu Ne İşe Yarar

Saç serumu, saçınızın yüzeyini kaplayan şekillendirici bir üründür. Farklı saç tipleri için farklı saç serumları vardır. Ürünün formülüne bağlı olarak saç serumu, elektriklenmeyi azaltabilir, parlaklık katabilir veya saçınızı düzeltebilir. Bazı formüller ayrıca çeşitli hasar türlerine karşı koruma sağlayabilir. Bu makalemizde saç serumu ne işe yarar ve saç serumunun faydalarını ve nasıl kullanılmasını gerektiğini bulabilirsiniz.

Saç Serumu Faydaları

Saç serumu faydaları, saçınıza birkaç farklı şekilde fayda sağlayabilir. Bunları sıralamak gerekirse:

 • Kabarmayı kontrol eder

Saçınız zayıf ve zarar görmüşse kıvırcık veya kuru görünebilir. Ayrıca saç uçlarınızda dalgalanmalar olabilir. Saç serumlarındaki silikon bu sorunları kontrol etmeye yardımcı olabilir. Zayıf tellere ağırlık katarak onlara daha fazla besin verir. Bazı saç serumları, elektriklenmeye ve dalgalanmalara neden olan statik yükü önlemeye yardımcı olabilecek hidrolize proteinler de içerir.

 • Pürüzsüzlüğü artırır

Saç serumunun antifriz etkisi ayrıca saçınızın pürüzsüzlüğünü iyileştirmeye yardımcı olur. Bu, şık ve parlak saçların görünümünü yaratan silikonun kaplama etkisinden kaynaklanmaktadır.

 • Dolaşmayı azaltır

Saçınız pürüzsüz olduğunda, dolaşma veya düğümlenme olasılığı daha düşüktür. Saç serumunun dolaşıklık açma etkisi, saçınızın taranmasını, şekillendirilmesini ve yönetilmesini kolaylaştırabilir.

 • Parlamayı teşvik eder

Saçınız pürüzsüz olduğunda daha parlak görünme eğilimindedir. Ayrıca, saç serumunda kullanılan bazı silikon türleri ışığı yansıtmaya yardımcı olabilir ve bu da genel parlaklığın görünümünü artırır.

 • Düzlüğü veya bukleleri geliştirir

Saç uzmanlarına göre, saç kökünüzün şekli saç tipinizi belirler ve bunlar şu şekilde olabilir:

Düz, dalgalı, kıvırcık ve kıvrımlı. Her saç tipi için farklı saç serumları bulunmaktadır. Örneğin, kıvırcık saçlarınız varsa, kabarık veya belirgin bukleler oluşturan bir serum kullanabilirsiniz. Aynı şekilde, düz saçlarınız varsa, başka bir serum saçlarınızın pürüzsüzlüğünü ve parlaklığını artırabilir.

 • Hasara karşı korur

Saç serumu fayları listesinde biride saç serumları saçınızı kapladığından, saç tellerinizi farklı hasar türlerinden korumaya yardımcı olabilir. Bu, aşağıdakilerin neden olduğu hasarları içerir:

 • Kimyasal işleme (renklendirme, perma veya düzeltme gibi)
 • Isı hasarı (fönleme ve ısıtmalı şekillendirme araçlarından)
 • Çevresel stres (güneşe maruz kalma gibi)
 • Mekanik stres (tekrarlanan saç şekillendirme nedeniyle)

Bazı saç serumları, ısı ile şekillendirme araçları kullanılmadan önce uygulanan ısı koruyucu olarak pazarlanmaktadır.

Saç Serumu Nasıl Kullanılır

Saç serumu kullanımında en iyi şekilde yararlanmak için doğru şekilde uygulamak önemlidir. İşte nasıl yapılacağı!

 • En iyi sonuçları elde etmek için ilk saç serumu uygulamanızı temiz, nemli saça uygulayın.
 • Avucunuzun içine 1 ila 2 damla saç serumu ekleyin. Serumu ellerinizin arasında 5 saniye ısıtın.
 • Saçınızın uçlarından ortasına kadar çalışarak saçınıza uygulayın. Ürünü ellerinizle eşit şekilde yaymaya çalışın. Serumu köklerinize sürmekten veya çok fazla ürün kullanmaktan kaçının çünkü bu saçınızın yağlı görünmesine neden olabilir.
 • Saç serumu uygularken nazik olun. Saçınıza zarar verebilecek şekilde çekmekten kaçının.
 • Serumu uygulamayı bitirdikten sonra, serumu saçlarınızın ortasından uçlarına kadar eşit bir şekilde dağıtmak için geniş dişli bir tarak kullanın.
 • Saçınızı her zamanki gibi şekillendirin.
 • Gerekirse saçınıza rötuş yapmak için gün boyunca bir serum kullanabilirsiniz.

Saç Tipine Göre Saç Serumu

Saç tipine göre saç serumu seçimi yapılmalıdır. Saç tipinize göre formüle edilmiş saç serumu kullanılmalıdır. Saç düzleştirmek için yumuşatma özellikleri olan bir saç serumu kullanın. Saçınız ne kadar pürüzsüz olursa o kadar düz görünecektir. Kıvırcık veya dalgalı saçlarınız varsa ısı koruyucu bir serum arayın.

Saç Düzleştirici Serum

Saç düzleştirici serum kullanarak saçlarınızı düzleştirebilirsiniz.

Herstyler Marula Yağı Serumu: Marula yağı, aloe vera ve E vitamini gibi bileşenlerle saçınızı yumuşatmak ve düzleştirmek için formüle edilmiştir. Ayrıca kıvrılmaları ve uçmaları evcilleştirmeye yardımcı olur.

Karışık Civciv Doğrultma Serumu: Kıvırcık saçları düzeltmek için tasarlanmış olsa da, bu serumun yumuşatıcı etkisi onu düz saçlar için de harika bir seçenek haline getiriyor. Cadı fındığı ve biberiye özü gibi malzemeler sıcak şekillendirme ve neme karşı korumaya yardımcı olur.

Kıvırcık Saçlar İçin Serum

Kıvırcık saçlar için serum seçilirken aşağıdaki inceliklere dikkat edilmelidir.

Pattern Jojoba Yağlı Saç Serumu: Bukleler, bobinler ve sıkı saç dokuları için özel olarak formüle edilen bu serum, aspir yağı ve jojoba yağı dahil olmak üzere doğal bileşenlerin hafif, nemlendirici bir karışımına sahiptir. Parlaklık eklerken ve elektriklenmeyi azaltırken buklelerinizi tanımlamaya yardımcı olabilir.

Davines Curl Yapı Serumu: Saç elastikiyetini ve sıçramayı iyileştirmek için formüle edilen bu ürün, aynı zamanda kıvrılmaya karşı dirençlidir, bu da yumuşaklığı ve parlaklığı korumaya yardımcı olabilir.

Kıvırcık Saç Düzleştiren Serum

Kıvırcık saçları düzleştiren serumlar aşağıda belirtilmiştir.

Garnier Fructis Şık ve Parlak Kabarma Karşıtı Serum: Hem düz hem de kıvırcık saçlara uygun bu paraben içermeyen serum, nemi hapseden ve elektriklenmeyi azaltan argan yağı içerir. Çoğu saç serumundan daha ekonomiktir, bu nedenle bütçeniz varsa harika bir seçenektir.

Obliphica Professional Deniz Mersini Kabarma Serumu: Kabarmayı ve statikliği kontrol etmek için formüle edilen bu serumun deniz mersini yağı gibi nemlendirici bileşenleri saçınızı güçlendirirken aynı zamanda pürüzsüzlüğü ve parlaklığı artırır.

Yıpranmış Saçlar İçin Serum

Yıpranmış saçlar için serum seçilirken dikkat edilmeildir.

Saç Yemi Kenevir Özü ve Manuka Bal Onarıcı Serum: Onarıcı bir serum olarak bu ürün, kırık uçları, kuruluğu ve hasar görmüş saçları hedefler. Sülfat, paraben ve boya içermez ve doğal olarak kenevir özü ve bal kokuludur.

Mise En Scène Mükemmel Serum: Kırık uçlu sert, donuk saçlar için üretilen bu serum, nemlendirme için argan yağı ve jojoba yağı dahil olmak üzere çeşitli yağlara dayanır. Bu yağ karışımı, zorla fırçalamanın neden olduğu hasarı önleyebilen bir dolaşıklık açma etkisine sahiptir.

Saç Serumu Kullananlar

Saç serumu kullananlar tarafından yapılan yorumlarda serumlar saçınıza birkaç farklı şekilde fayda sağlayabilir. Kullandığınız serum türüne bağlı olarak, parlaklık eklemeye, elektriklenmeyi azaltmaya ve doğal dokunuzu geliştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca hasara karşı koruyarak saçınızı sağlıklı tutabilir.

Saç tipinize göre uygun tasarlanmış bir saç serumunu kullandığınızdan emin olun. En iyi sonuç için temiz, nemli saça az miktarda uygulayın ve köklerinize sürmekten kaçının.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu