Para Basmanın Etkileri Nelerdir?

Para Basmanın Etkileri Nelerdir? Ülkeler ekonomik gereklilikleri yerine getirmek ve planlama yapmak için birçok para politikası uygular. Para politikaları genel olarak ihtiyaçları karşılamak, üretim kapasitesini arttırmak vb. nedenlerle kullanılabilir veya ekonomik kriz dönemlerinde aksiyon alabilmek için uygulanmaktadır.

Para politikaları genel olarak milli paranın değerini bir etken uygular. Milli paranın değeri ise bir ülke ekonomisini etkileyen en önemli faktör konumundadır. Milli paranın üretiliş miktarı para politikalarına göre değişebilmektedir. Aynı zamanda milli paranın üretilmesine de para basma işlemi denebilir.

Para Basmanın Etkileri Nelerdir?

Para basım işlemleri, genel olarak madeni para, kâğıt para ve kaydi paralar üzerinden yapılmaktadır. Para Basmanın Etkileri Nelerdir? Madeni paralar değerinin az olması sebebiyle genellikle darphanelerde, kağıt paralar merkez bankalarında ve kaydi paralar bankalar tarafından üretilmektedir.

Özellikle Türkiye’nin son 5 yılda yaşadığı ekonomik sıkıntılar sebebiyle para basma kavramı ve para basmanın etkileri oldukça tartışılan bir konu haline gelmiş bulunmakta. Para basmak ekonomik çerçevede incelendiğinde genellikle iyi bir şey olarak görülmez. Bunun başlıca sebebi piyasaya sürülen para miktarı ne kadar fazlaysa milli paranın değer kaybının o kadar fazla olacağıdır.

Para Basmanın Etkileri Nelerdir?
Para Basmanın Etkileri Nelerdir?

Tabii para basmanın ne gibi etkiler yarattığı bu kadar basitçe açıklanamaz. Oluşabilecek tüm etkileri maddeler halinde açıklayacak olursak;

  • Para basmanın bir ülke ekonomisine en olumsuz etkisi tartışmasız enflasyonu arttırmasıdır. Enflasyonun artmasıyla birlikte ekonominin diğer indikatörleri etkilenecek ve genel anlamda bir olumsuzluk yaşanacaktır.
  • Para basma ile düşecek milli para değeri aynı zamanda döviz kurlarının yükselmesine sebep olacaktır. İthalatı ihracattan fazla olan ülkeler için ise bu durum oldukça kötüdür. Bunun sebebi fiyatların artması ve bununla birlikte dış borcun artması ihtimalidir.
  • Oluşabilecek enflasyonist baskı işsizlik oranları arttırabilmekte. Ya da çalışan kesime ödenen maaş skalasını düşürebilmektedir. Para Basmanın Etkileri Nelerdir? Bu sebeple düşük ücretle çalıştırma politikası hâkim olabilir ve işte kalifiyeler azalabilir.
  • Ham madde ihtiyacını dışarıdan karşılayan ülkelerde, milli paranın değer kaybetmesi üretim kapasitesini azaltabilir ve tüketici ihtiyaçlarının karşılanması zorlaşabilir.
  • Döviz kurlarını istikrarlı bir hale getirmek ve milli paranın değerini arttırmak için ülkeler faiz arttırım politikalarına gidebilir. Haliyle bu durum ülke içerisindeki faizlerin düzensizlik yaşamasına ve yatırımcıların çekilmesine sebep olabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu