Gamma Knife Nedir?

Gamma Knife Nedir? Gamma Knife, iyi huylu ve kötü huylu neoplazmalar, vasküler malformasyonlar ve boşlukların yanı sıra beynin işlevsel bozukluklarının tedavisinde yenilikçi bir yöntemdir. Gamma Knife, cildin bütünlüğünü bozmadan beyin neoplazmalarının yanı sıra baş ve boyun tümörlerinin yok edilmesini sağlar.

Gamma Knife Nedir?

Knife kesi gerektirmez. Hastaların tedaviden önce kafalarını traş etmeleri dahi istenmez. Gamma Knife Nedir? Bir gama knife ile birden çok yüksek yoğunluklu ışın, belirli bir hacimde tam olarak hedefe odaklanır.

En küçük tümör bile 0,5 milimetre hassasiyetle hedeflenir. Her ışının nispeten düşük bir enerjisi vardır, bu nedenle radyasyonun sağlıklı beyin dokusu üzerinde neredeyse hiçbir etkisi yoktur. Bununla birlikte, odak noktası olarak tüm ışınlar derin, düzensiz tümörlerde bile kanser hücrelerini öldüren yüksek dozda radyasyon verebilir. Gamma Knife, sağlıklı beyin dokusuna zarar verme riskini en aza indirirken, bireysel tümörlere ve metastazlara kasıtlı olarak yüksek dozlarda radyasyon iletebilir.

Gamma Knife Nedir?
Gamma Knife Nedir?

Nasıl Kullanılır?

Gama Knife radyocerrahisinin önemli bir bileşeni, Stereotaksik Çerçevenin kullanılmasıdır. Kafaya dört vida ile sabitlenen hafif bir çerçevedir. Gamma Knife Nedir? Çerçeve, radyasyon dozunun tümöre doğru bir şekilde iletilmesini sağlar. Ayrıca görüntüleme ve tedavi prosedürleri sırasında baş hareketini önler. Çerçevenin vidalarla sabitlenmesi işlemi sırasında lokal anestezi uygulanır.

Tedavi

Hasta hazır olduğunda tedavi başlayabilir. Hasta stereotaksik çerçevenin takılacağı özel bir koltuğa yerleştirilir. Tedavinin başlamasından sonra kanepe, cihazın kubbeli bölümüne doğru hareket edecektir. Prosedür sırasında hasta uyanıktır ve gama knife operatörü ile ses kanalı üzerinden iletişim kurabilir. Tedavi sessiz ve ağrısızdır. Tedavi sırasında müzik dinlemek mümkündür. Tüm tedavi süresi boyunca hasta sürekli görüntü ve ses kontrolü altındadır. Tedavi, lezyonun boyutuna ve şekline bağlı olarak birkaç dakikadan bir kaç saate kadar sürebilir.

Tedaviden Sonra

Tedavi tamamlandığında, doktor stereotaksik çerçeveyi kafadan çıkaracaktır. Bazı hastalarda çerçeve bağlantı noktalarında yumuşak dokularda hafif şişlik görülebilir. Gamma Knife Nedir? Küçük bir baş ağrısı da mümkündür. Doktorunuz, gözlem için bir gece kalmanız gerekip gerekmediğini veya hemen eve gidebileceğinizi size söyleyecektir. Her durumda, bir veya iki gün içinde normal işinize dönebilirsiniz.

Tedavi Sonucu

Tedavinin etkisi zamanla ortaya çıkacaktır. Tümörü radyasyona maruz bırakmak büyümesinin durmasına neden olur, bu da etkinin haftalar veya aylar içinde fark edilebileceği anlamına gelir. Gamma Knife Nedir? Tedavinin etkinliğini izlemek için, sonuçlarını belirli bir süre sonra (patolojinin türüne bağlı olarak) değerlendirmek için MRI, BT veya anjiyografi gibi çalışmalar gerekli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu