Çin’de Asgari Ücret Ne Kadar 2024-Çin İş İmkanları

Çin’de asgari ücret ne kadar 2024, Çin çalışma şartları, Çin para birimi, Çin’de sosyal hayat, Çin’de meslek maaşları, Çin iş imkanları vb.. merak edilen soruların cevapları için aliskanlik.com

Çin’de Asgari Ücret Ne Kadar 2024

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Çin, teknoloji konusunda ve yaşam konusunda çok ileri seviyelerde almaktadır. Üretim ve imalat sektörünün çok gelişmiş olduğu ve insanların her geçen gün daha dinamik bir yapıya sahip olduğu Çin’de 2 milyara yakın insan yaşamaktadır. Çin içerisinde bulunan eyaletlerde nüfus değişiklik gösterse de genel olarak belirli standartlardadır. Tüm eyaletlerde imalat sektörü oldukça yoğun bir şekilde işleyen Çin, bölgelere göre değişen üretim kapasitesine sahiptir.

Gelişen ekonomisine oranla asgari ücret bazında ve yıllık olarak elde edilen gelir arasında farklılıklar da dikkat çekici boyutlara ulaşmıştır. Çin resmi para birimi olarak Yuan kullanan Çin asgari ücret olarak da çalışanlara Yuan ile ödeme yapmaktadır. Bir Çin Yuanı 0.15 Amerikan Doları’na eşittir. Bu durumda Çin’de asgari ücret ne kadar 2024 sorusuna hem Yuan bazında hem de Amerikan Doları bazında cevap verilebilir.

Büyük eyaletlerinden biri olan Şanghay’da 2024 yılı asgari ücreti 2645 Çin Yuanı olarak belirlenmiştir. Amerikan Doları olarak da ortalama 396 $’a tekabul etmektedir. Çin’in başkenti olan Pekin’de asgari ücret 2200 Çin Yuanı dolayındadır. Bu rakam dolar bazında 330 $’a te kabul etmektedir. Çin asgari ücret uygulamasında birinci seviyeden beşinci seviye kadar farklı kademeler yer alır. İşe yeni başlayan biri beşinci seviyeden maaş alır ve beşinci seviye asgari ücret maaşı Şanghay‘da 2645 Pekin’de ise 2200 Çin yanına denk gelir.

Çin Çalışma Şartları

Çin dünyada en fazla gelişen ve her yıl en fazla büyüme oranına sahip olan bir ülkedir. Küresel ekonomilere göre çok hızlı büyüme oranına sahip olan Çin ekonomisi artan iş çeşitliliği ve yapılan iş birlikleri ile birlikte dünyanın en büyük ekonomisi haline gelmiştir. Tüm dünyaya üretilen ve imal edilen ürünlerin satışını yapan Çin para birimi olarak kendi parası olan Yuanı kullanmaktadır. Çin Yuanı dünyada değerli paralardan biridir. Bir Çin Yuanı 0.10 5 $’a te kabul ederken bir Çin Yuanı 0.98 Türk Lirası’na denktir. Asgari ücret belirleme de kendi resmi parası olan Çin Yuanı tercih eden Çin hükümeti eyaletler genelinde de Yuanı tercih ederek ödemeler yapmaktadır. Dünya genelinde Yuan – dolar endeksini sabitlenmiş olarak hizmet veren için aynı zamanda iş olanakları bakımından da oldukça geniş imkanlara sahiptir.

Sizde Fransa’da asgari ücret ne kadar ?

Çin’de Meslek Maaşları

Her yıl ekonomisinin %10 oranında büyüten ve dünya genelinde yapmış olduğu işbirlikleri ile dünyaya hizmet veren Çin ekonomisi devasa iş olanaklarını yaratmıştır. Çin eyaletleri genelinde yer alan fabrikalar ve üretim atölyelerinde çalışan insan sayısı kadar Çin dışından insan Çin’de çalışmak için göç etmektedir Asgari ücretin standartların altında olduğu bir ülke olmasına rağmen meslek sahibi ve kalifiye personelleri yüksek ücretler ödeyen Çin’de iş bulmak çok kolaydır. Çin’de iş imkanları bakımından avantajlı olan sektörlerin başında elektronik sektörü gelmektedir. Elektronik sektörü dünyada hızla yayılan dijital ve teknolojik ürünlerin temelini oluşturur. Bu nedenle Çin’de fabrikası bulunan teknoloji firmalarının en fazla ihtiyaç duyduğu personel elektronik alanında uzmanlaşmış olan personellerdir. Kalifiye bir personel elektronik alanında çalışmak için Çin’e geldiğinde ortalama olarak 2000 $ maaş alabilir. Çin’de meslek maaşları bu civarlardadır.

Elektrik sektöründen sonra ikinci sırada otomotiv sektörü gelmektedir. Otomotiv sektörü dünya genelinde en fazla tercih edilen sektör olmakla birlikte bütün otomotiv firmalarının fabrikaları Çin’e kaydırılmıştır. Bunun temel sebebi ucuz iş gücü ve ucuz ham madde tedarikine dayalıdır. Yani Çin’de çalışma şartları oldukça ağırdır. Kalifiye bir eleman olarak içinde otomotiv sektöründe yer alacaksanız çalışacağınız eyalete göre farklı rakamlara çalışabilirsiniz.

Otomotiv sektöründen sonra üçüncü sırada yer alan makine ekipman parçaları üretimi ve madencilik sektörü yer alır. Bu sektörler aslında bütün sektörlerin temelini oluşturan ana sektörlerdir. Bu nedenle bu sektörde çalışacak olan işçilerin alacağı asgari ücretler standart asgari ücretleri daha yüksektir. Ayrıca bu sektörde çalışacak olan uzman personeller daha yüksek maaşlara çalışırlar.

Telekomünikasyon sektörü Çin’de hızla gelişen dördüncü sırada yer alan bir sektördür. Telekomünikasyon yazılımları ve ekipmanları üretimi yapılan fabrikalarda çalıştığınızda ortalama maaşların üzerinde para kazanabilirsiniz. Günümüzde kalifiye bir mühendis olarak çalışabileceğimiz telekomünikasyon sektörü hem imalat açısından hem de gelişmişlik açısından Çin ilk sıradadır. Bu sektörle de bir uzmanlığınız veya deneyiminiz varsa içinde kolayca iş bulabilirsiniz ve yüksek maaşla çalışabilirsiniz. Eğer herhangi bir uzmanlığınız veya deneyiminiz yoksa sıradan bir çalışan olarak asgari ücretle Çin’de yine kolayca iş bulabilirsiniz.

Avustralya’da Asgari Ücret Ne Kadar? öğrenmek için tıklayınız.

Çin İş İmkanları

Çin gelişen ekonomisi ve sanayisi bakımından en fazla çalışan sayısına sahip, aynı zamanda her yıl en fazla göç alan ülke konumundadır. Bütün eyaletlerinde üretim tesisleri imalathaneler ve üretim fabrikaları bulunan Çin’de her yıl yüzlerce yeni fabrika açılmaktadır. Çin para birimi olan Yuan dünya genelinde değerli para birimleri sıralamasında ilk beşte yer almaktadır. Güçlü ekonomisi sanayide üretime dayalı olduğu için her yıl ihracat fazlası veren bir ülke olan Çin’de sosyal hayat fazlası ile gelişmiştir. Çin gelecekte dünyaya hükmedecek bir ülke olacaktır. Çin iş imkanları ve iş olanakları bakımında çok geniş bir meslek yelpazesine de ev sahipliği yapmaktadır. Günümüzde aklınıza gelebilecek tüm meslekler Çin’de kolayca iş bulabilmektedir. Çin’de maaşlar kamu kurumları ve özel sektöre göre farklılık gösterse de başlangıç maaşları standarttır. Komunist bir yönetime sahip olan Çin’de kamu kurumlarında çalışan biri ile özel sektörde çalışan biri aynı asgari ücret ile işe başlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu