Spor Yapmanın Beyne Faydaları

Spor yapmanın beyne faydaları, spor yapmanın zihinsel faydaları, beyni zinde tutmak, beynin çalışmasını sağlayan oyunlar, beyni çalıştırmanın yolları vb.. sağlık makaleleri için aliskanlik.com

Spor Yapmanın Beyne Faydaları

Araştırmalar, spor yapmanın beyne faydalarının çok olduğunu kanıtlamıştır. Düzenli egzersiz yapmak, düşünmekten sorumlu olan küçük kan damarlarının sayısını arttırır ve düzenli egzersiz aynı zamanda sinir hücrelerini uyarır ve beyin hücreleri arasındaki iletişimi artırır.

Spor yapmanın zihinsel faydalarına devam edelim.

 • Beyni daha verimli ve aktif hale getirir
 • Kan basıncını düşürmeye yardımcı olur,
 • Kolesterol seviyesini iyileştirir ,
 • Kan şekerini dengelemeye yardımcı olur,
 • Zihinsel stresi azaltır,
 • Bunların tümü zihni ve kalbi de güçlendirir.

Beyni Çalıştırmanın Yolları

Beyni zinde tutmak ve beyni çalıştırmanın yolları için aşağıda belirtilen uygulamaları yapmak gereklidir.

 • Düzenli Uyuyun

Düzenli uyku sadece beden için gerekli değildir, zihinsel aktiviteyi arttırır ve beyni de güçlendirir. Yenilikçi ve yeni çözümler bulma yeteneğini arttırır. Çünkü uyku perdeleri kaldırır, zihni sıfırlamaya yardımcı olur. Daha fazla aktivite için zihni temizlemeye yardımcı olur ve bu yaratıcılık için de çok önemlidir. Araştırmalar, insanların uyku sonrası dönemde düşünceler arasında daha iyi bağlantı kurabildiğini gösteriyor.

 • Zihinsel Oyunlar Oynayın

Zihinsel oyunlar oynamak zihinsel aktiviteyi canlandırmanın yararlı bir yoludur ve aynı zamanda eğlencelidir. Sydney Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, beyin eğitimini hedefleyen oyunlara katılmanın hafızayı büyük ölçüde güçlendirdiğini ve geliştirdiğini keşfetmişlerdir.

Araştırmacılar ayrıca bu oyunların gelişmiş bilimsel bilgiye yol açtığını belirtiyor. Hafıza ve öğrenmenin yanı sıra psikososyal performansı iyileştirir. Beynin çalışmasını sağlayan oyunlar arasında şunlar yer almaktadır:

 1. Yapboz oyunu.
 2. Strateji oyunları.
 3. Bulmaca.
 4. Sudoku oyunları.
 5. Optik illüzyon oyunları.
 • Kitap Okuyun

Kitap okumak hayal gücünü harekete geçirdiği için en güçlü zihinsel uyarılardan biridir. Araştırmacılar, kurgu tarzında kitap okumanın bir dizi kişisel beceriyi ve temel düşünme sürecini geliştirdiğini ve okumanın zihin için önemli bir uyaran olarak kabul edildiğini belirtmişlerdir. Bu nedenle beyni çalıştırmanın yolları arasında çok kitap okumak olduğunu söylemişlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu