Ferhat İle Şirin Amasya

Ferhat İle Şirin Amasya, Ferhat ile şirinin mezarı, ferhat ile şirin nerede yaşadı, Ferhat ile şirin hikayesi kısa özeti, Amasya gezilecek yerler vb.. gezi makaleleri için aliskanlik.com

Amasya doğal ve tarihsel kültürüyle yıllardır turist ve gezginlerin ilgi odağı. Bu yazımızda Amasya’da gezilecek yerleri ve Ferhat ile Şirin Amasya hakkında bilgi edineceğiz.

Amasya gezilecek yerler bakımından Türkiye’nin ünlü şehirlerinden biridir. Amasya gerek tarihi dokusu gerek doğal güzellikleriyle ziyaretçilerin adeta gözlerini büyülemekte. Bunun yanı sıra yıllardır dilden dile dolaşan Ferhat ile Şirin Amasya‘da de bu topraklarda geçtiği riayet edilmektedir.

Ferhat ile şirin hikayesi kısa özeti şöyledir; Efsaneye göre, Şirin Amasya sultanının kızıdır. Ferhat, Şirin’e aşık olur babasından ister. Babası Amasya’nın kurak bir yer olduğunu ve dağı delerek su getirdiği taktirde kızını vereceğini söyler. Ferhat bunun üzerine dağı deler su çıkartır fakat çıkan suda boğularak can verir. Şirin, Ferhat’ın bu ölümüne dayanamaz ve intihar eder. Babası bunun üzerine Ferhat ile Şirin’in mezarlarını yan yana yapar. İki mezarın arasına kendisi gömülür. Anlatılanlara göre iki mezardan iki gül çıkar fakat sultanın mezarındaki siyah diken iki gülün birleşmesini engeller.

Ferhat İle Şirin Amasya

Ferhat ile şirin nerede yaşadı sorusuna cevap olan Amasya tarihi dokusuyla yıllardır turist ve gezginlerin ilgi odağı olmuştur. İşte size Ferhat İle Şirin Amasya‘da gezerken gidebileceğiniz yerler.

  • Sultan II. Bayezid Camii

Sultan Bayezid ΙΙ Camii, 15. yüzyılın sonunda Amasya’da inşa edilmiş eski bir camidir. Cami, içinde bir cami, bir medrese, bir türbe, bir İmaret (Kamu Hayırseverlik Mutfağı), bir kütüphane ve bir çeşmenin bulunduğu devasa bir kompleksin parçasıdır. Caminin ibadethanesi iki büyük kubbeyle, sundurması ise beş kubbe ve iki minare ile bir şerefle örtülmüştür. Bu tarihi cami, 15. yüzyılın antik mimari sanatının şaheserini sunar. Medrese binası, caminin batısında “U” şeklindeki yapıya uygun olarak inşa edilirken, İmaret & misafirhane binası ise “L” şeklindeki yapı ile caminin doğusunda yer almaktadır. Muhteşem antik mimarisi ile bu güzel cami, onu Amasya’da gezilecek en güzel yerlerden biri yapıyor.

  • Amasya Kalesi

Amasya Kalesi, Türkiye’nin kuzey kesiminde Amasya ilinde bulunan bir kaledir. Harsene Kalesi olarak da bilinir ve bölgenin askeri tarihi ile ilişkili büyük bir tarihi dönüm noktasıdır. Bu muhteşem yapılı kale, Helenistik Çağ’da Pontus Kralı Mitridates tarafından inşa edilmiştir. Kalenin giriş için Maydonos, Meydan, Helkis ve Saray kapıları olarak bilinen 4 özel kapısı vardır. Cami kalıntıları, Osmanlı hamamları gibi hamamlar, depolar, cephaneler, sarnıçlar, su depoları, zindan ve 150 basamaklı gizli bir geçidi bulunan bu kale, Amasya’nın  ünlü turistik yerleri arasındadır. Her yıl tüm dünyadan yüzlerce turist bu kaleyi ziyaret ediyor.

  • Kral Kaya Mezarları

Kral Kaya Mezarları, Amasya’da Harşena Dağı’nın güney tarafında bulunan Pontus Krallarının Mezarlarıdır. Kralların bu anıtsal mezarları, Amasya Krallığın başkenti ilan edildiğinde Pontus Krallığı tarafından kayaya oyulmuştur. Mezarların içinde kralların mezarları için devasa taş odalar bulunmaktadır. Bu odalar alanına “Krallar Vadisi” denir. Bu alanda 8-15 metre yüksekliğinde 5 kaya mezarı bulunmaktadır. Bu site, UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki kültür grubunun spekülatif listesine dahil edilmiştir ve Amasya’nın turistik noktalarından biri olmuştur.

  • Hazeranlar Konağı

Hazeranlar Konağı, 19. yüzyılda Hasan Talat Efendi tarafından kız kardeşi Hazeran Hanım’a hediye olarak yaptırılmıştır. Konak, Amasya şehrinin merkezinde yer almakta ve Osmanlı döneminin şaşırtıcı sivil mimarisinin şaheserini temsil etmektedir. İki katlı bu yalıda erkekler için bir bölüm ve kadınlar için bir Harem vardır. Konaktaki oturma düzeni köşelerde dört eyvan ve bir orta sedirden oluşmaktadır. Köşk, 1984 yılındaki restorasyonun ardından Müze Evi olarak hizmet verecek şekilde düzenlenmiştir. Osmanlı döneminin kültürünü temsil eden antik halılar, mutfak eşyaları, Kilimler ve 19. yüzyıl takılarının yer aldığı evde yaklaşık 1.000 etnografik eser sergileniyor. Dünyanın her yerinden gelen turistler için önemli bir Amasya tarihi yerlerindendir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu