301 Yönlendirme Nedir? SEO’ya Etkisi Nelerdir? 

301 Yönlendirme Nedir? SEO’ya Etkisi Nelerdir?  301 yönlendirme, kullanıcı bağlantılarını farklı bir adrese yönlendirme işlemine verilen isimdir, yani kalıcı yönlendirmedir.Web sitenizin içeriğini değiştirmeye veya başka bir projeye geçmeye karar verdiğinizde 301 yönlendirmesi kullanmalısınız.

301 yönlendirmesi nedir? 

Tabii ki, bunu yapmak pahalıdır.Çünkü zaten dizine eklenmiş ve başarılı bir url’yi aniden değiştirmek, sıfırdan başlamanıza neden olabilir. Arama motorları, web sitesi içeriğinde ve bağlantılarında yapılan değişiklikleri kabul etmez.

301 yönlendirme SEO’ya Etkisi Nelerdir? 

Daha önce arama motorları tarafından dizine eklenen ve diğer sitelerden bağlantı verilen sayfaların URL yapısını değiştirirseniz, o sayfalara erişilemez hale gelir, yani o sayfanın SEO‘su tükenir. 301 Yönlendirme Nedir? SEO’ya Etkisi Nelerdir?  Eski bir sayfanın adresini kalıcı olarak yeni bir sayfaya yönlendirerek, hasarı en aza indirebilir ve ziyaretçileri web sitenize yönlendirebilirsiniz.

301 Yönlendirme Nedir?
301 Yönlendirme Nedir?

SEO açısından da çok önemli olan 301 yönlendirmeleri, SEO çabalarını eski URL’lerden yeni dizine alınmış URL’lere hiçbir zaman tam olarak aktarmasalar bile, SERP’leri eski URL’lerden yeni URL’lere yönlendirilmesini sağlamaktadır.

301 yönlendirmeleri neden kullanılır? 

Kullanıcı deneyimi için çok başarılı sonuçlar ve sorunsuz bir geçiş sağlar. Web sitenizdeki bir sayfa çeşitli nedenlerle kaldırılırsa, eski URL’yi hala etkin olan yeni bir URL’ye yönlendirmek için 301 bağlantısını kullanabilirsiniz. Sayfayı yeniden etkinleştirmek çok az zarar verir. Aksi takdirde bu ziyaretçilerin tamamı 404 hatası alacak ve ziyaret etmek istedikleri siteye veya bilgi aldıkları siteye gitmeyecektir.

Kırık linkleri önler: Olumsuz bir şey olmadıkça, indeks sayfalarının sitenizden kaldırılması tehlikesini hissedersiniz. Ek olarak, bu bağlantılar Google’ın gözünde bozuk görünüyor.Eski bağlantılarınızı yeni bir sayfaya yönlendirmek için 301 yönlendirmesi kullanmazsanız, bu bağlantıları tıklayan herkes 404 hatası alır.

WordPress’te 301 yönlendirmesi nasıl yapılır ?

301 yönlendirmesi yapmak aslında kullanıcıların hiç zorlanmadığı durumlardan biridir. Bunu htaccess ile uzaktan yapabilirken, kolay bir yol olan wordpress ile de yapabilirsiniz.

WordPress’te 301 yönlendirmesi yapmanın birçok yolu vardır. 301 yönlendirmeleri yaparken web sitenizin htaccess dosyası ve php kodu ile bir WordPress eklentisi kullanabilirsiniz. Ancak yönlendirme yapmadan önce mutlaka web sitenizin yedeğini almalısınız.

Herhangi bir internet sorunu veya güncelleme olması durumunda yönlendirmeleriniz düzgün çalışmayabilir ve sayfanızın bağlantılarını etkin bir şekilde kullanamazsınız. Bunun için her zaman bir b planı oluşturmalı ve yedekler almalısınız.

Burada en sık kullanılan yöntemleri sizlerle paylaşacağız. İşlem yaparak kolayca ön yükleme yapabilir ve herhangi bir sorunla karşılaşmadan halledebilirsiniz. 301 Yönlendirme Nedir? SEO’ya Etkisi Nelerdir? WordPresste birden çok eklentiyi amacınıza ve ihtiyacınız doğrultusunda kullanabilirsiniz.Bu eklentilerin en yaygını olan yönlendirmenin nasıl kullanılacağına dair bilgiler vereceğiz.

Yapmanız gereken ilk şey, kullanıcı bilgilerinizi girerek WordPress’e giriş yapmaktır. Ardından sol panelde bulunan eklentiler menüsünü bulalım ve ilk olarak yeni ekle bölümünden yönlendirme eklentisini kurup aktif hale getirelim.

Eklentiyi WordPress’e indirmeli ve etkinleştirmelisiniz. Ardından, eklentiyi çalıştırmak için Araçlar -> Yönlendirmeler’e gitmeniz gerekir. “Yeni bir yönlendirme ekle” bölümünde artık mevcut olmayan veya bir şekilde yönlendirmek istediğimiz URL’leri yazıyoruz ve bu şekilde bağlantıyı sağlarız.

301 yönlendirmesi ile 302 yönlendirmesi arasındaki fark nedir? 

301 yönlendirmelerini detaylı olarak açıklamışken, 302 yönlendirmeleri hakkında da bilgi sahibi olmanız faydanıza olacaktır..

302 yönlendirmeleri çoğunlukla, mevcut bir URL’ye ihtiyacınız olduğunda ancak onu güncellemeye devam etmek istemediğinizde veya ana sayfa korunurken kullanılır, 302 yönlendirmeleri genellikle kullanıcıları geçici olarak yeni bir URL’ye yönlendirmek için kullanılır.

Aslında, web sitenizle pek ilgilenmiyorsunuz ve her gün takip etmiyorsanız, bu sorunları görmek için muhtemelen biraz geç kaldınız.

Web Tasarımcı yaptığı gibi sizde Sitenizde hata olmaması için Search Console’da hataları kontrol etmeniz ve zaman zaman sitenizi tarayıp takip etmeniz gerekmektedir. 301 Yönlendirme Nedir? SEO’ya Etkisi Nelerdir?  301 veya 302 yöntemini kullanarak değiştirilen bağlantıları yeniden yönlendirme sağlayarak güvenli  sağlıklı bağlantılar oluşturabilirsiniz.

Trafiği eski URL’nizden yeni URL’nize yönlendirmek için birincil yönteminiz olarak 301 yönlendirmelerini beğenebilirsiniz, ancak dediğimiz gibi, geçici olarak yapmak istiyorsanız 302’yi seçmek siteniz için harikadır.

301 yönlendirmeleri: WordPress’teki 301 yönlendirmeleri kalıcı yönlendirmelerdir.

302 yönlendirmeleri: 302 yönlendirmeler geçici yönlendirmelerdir. Kullanıcıyı google bot yerine yeni sayfaya yönlendirir. Bu, yeni URL’ye hiçbir bağlantı değerinin iletilmediği anlamına gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu