Türkiye’nin İlk Yerli Otomobili Ne Durumda?

Türkiye’nin ilk yerli otomobili Türkiye’nin İlk Yerli Otomobili Ne Durumda? “devrim” Eskişehir’de Mart 2018’den bu yana sergilendiğim müzede ortalama 400 bin kişilik ziyaretçisi ile yerel ve küresel basında büyük yankı uyandırmıştır. Türk mühendis işçileri tarafından zor şartlarda üretilerek sergiye açılan otomobil daha önce tesislerde camekânlı bölümde sergilenmiştir.

Türkiye’nin İlk Yerli Otomobili Ne Durumda?

Halkın büyük ilgisiyle karşılaşan otomobil 3 Mart 2018’de müzeye taşınmıştır. Aradan geçen 3 yılda 400 bin kişilik ziyaret akınına uğrayan müzede devrimin üretim safhaları an be an fotoğraflanmıştır.

Türkiye'nin İlk Yerli Otomobili Ne Durumdaa
Türkiye’nin İlk Yerli Otomobili Ne Durumda

Devrim’in Üretiminde Hangi Araçlar Kullanılmıştır?

Devrimin üretiminde kullanılan araçlar şunlardır: fotoğraf makinesi, pergel, kumpas cetvel, çizim masası, yedek parça, aracın kireç taşından maket…

Devrim Ne Zaman Ziyarete Açılmıştır?

Devrimin ziyarete açıldığı tarih 24 Nisan 2018’dır. Seri imalata geçmediği için yarım kalan proje gibi görünse de fabrika üzerine düşen görevi fazlasıyla yapmıştır. Fabrikada hiçbir iş yarım kalmadan oldukça hızlı ve profesyonel şekilde faaliyete geçmiştir. Türkiye’nin İlk Yerli Otomobili Ne Durumda? 24 Nisan 2018’de ziyarete açılan Devrim resmi müze statüsü kazanarak her yıl ziyaretçi akınına uğramaktadır. Olağanüstü yerlilik oranına sahip olan Türkiye’nin ilk yerli otomobili ‘’Devrim’’ yedek parça malzemeleriyle pek çok kez tamirat aşamalarından geçirilmiştir. Müze yapılma sürecinde oldukça esaslı bir restorasyon işleminden geçirilerek bugünkü halini almıştır.

Tamamen sökülerek aracın orijinal boya ve parçalarına ulaşılarak bagaj kapağı değiştirilmiştir. Restorasyon işlemlerinden geçirilen günümüzdeki halini alan Devrim otomobili yapıldığı süreçten daha iyi duruma getirilmiştir. Müzede devrimin yaşıtı olan Amerikan, Fransız, Alman araçlarının yerlilik oranının yüzdeleri de yer almaktadır.%85 civarında yerlilik oranına sahip olan Devrim’in radyatör, far ve camları dışarıdan getirilmiştir. Eşi benzeri olmayan el yapımı orijinal araç tarihimizin en kıdemli babası olarak gösterilir.

Ziyaretçilerden Duygu Seli

Devrim’i görmek için İstanbul’dan gelen ziyaretçiler onu ilk kez gördüğünü ve Cumhuriyeti hatırladığını belirterek duygu dolu anlar yaşamıştır. Cumhuriyet’in zorluklarını hatırlatan Devrim’i yakından görenlerin mutluluğu ve duygu seli görenlerin tüylerini diken diken etmiştir. Türkiye’nin İlk Yerli Otomobili Ne Durumda? Türk milletinin istediğinde neleri başarabildiğinin kanıtı olan “Devrim” uzun ve Kısa farlarla ayakta çalışabilen, kontakt anahtarları ile manuel olarak çalıştırılabilen profesyonel bir araç haline getirilmiştir. Türkiye’nin ilk yerli otomobili 1250 kg ağırlığında olup saatte 140 km hız göstergesine sahiptir. Teknik donanım kalitesi yüksek araba milli şuur coşkusu ve teknolojik tasarım özellikleriyle görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu