Dünyanın En Tehlikeli Yerleri

Dünyanın en tehlikeli yerleri, dünyada gidilmesi tehlikeli olan yerler, dünyanın en tehlikeli 10 yeri, en tehlikeli alanlar, dünyanın en ölümcül yerleri vb.. gezi rehberi için aliskanlik.com

Dünyanın En Tehlikeli Yerleri

Dünya’da görülebilecek pek çok güzel nokta olduğu gibi kimsenin gitmek istemeyeceği tehlikeli bölgelerde var. Dünya’nın en tehlikeli yerleri hangileridir detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

İyi bir maceraya hazırlananlar için Dünyanın en tehlikeli yerleri şu şekilde sıralanıyor:

1-Yılan Adası

Brezilya’nın 25 mil açıklarında bulunan Yılan adasına hiçbir yerli gitmeye cesaret edemiyor. Yılan adası olarak ünlenen ada o kadar tehlikeli bir yer ki, Brezilya hükümeti tarafından buraya girişler yasaklanmış durumda. Yılan adasında metrekare başına beş zehirli yılan düştüğü biliniyor. Ada dünyanın en ölümcül yılan türlerine ev sahipliği yapıyor.

2-Madidi Ulusal Parkı

Her ne kadar ilk bakışta harika bir park izlenimi verse de Madidi Ulusal parkı Dünyanın en tehlikeli yerlerinden biri olarak biliniyor. Zira bu park dünyanın en ölümcül bakteri faunasını bünyesinde bulundurmasıyla tanınıyor. Parkta bitkilerle en ufak bir temas bile yaralanmalara hatta ölümcül enfeksiyonlara neden olabiliyor.

3-Natran Gölü

Tanzanya’da bulunan Natran gölünün yüzeyinde bulunan yoğun tuz tabakası yaralanma veya ölümlere neden olabilir. Dünyada gidilmesi tehlikeli olan yerler listesinde bulunan Natran Gölü çevresine yaymış olduğu güçlü hidrojen süfür gazı çok büyük hasarlarla karşı karşıya kalınmasına yol açmaktadır.

4-Marshall Adaları

İlk bakışta hayranlık uyandıran bu ada radyoaktif ve nükleer deneylere ev sahipliği yaptığından artık yaşanabilir durumda değildir. Her an kansere yakalanabileceğiniz kadar yüksek bir radyasyon seviyesine sahip durumdadır.

5-Sinabung Volkanı

En tehlikeli yerler arasında sayılan Endonezya’daki bu volkanik dağ neredeyse her yıl patlayarak çevresine ölüm saçmaya devam ediyor. Volkanik dağın son patlamasında Tayland ve Endonezya gibi çok sayıda ülkede deprem meydana gelmiştir.

6-Washington Dağı

Washington dağı dünyanın en hızlı rüzgarlarının kaydedildiği bölge olarak tarihe geçmiştir. Buradaki rüzgârın hızının ortalama 327 km/s olarak ölçüldüğü biliniyor. Aynı zamanda -67 dereceye varan soğuğuyla Dünyanın en ölümcül yerleri arasında sayılıyor. Dünya yüzeyindeki en hızlı fırtına 1934 yılında Washington dağında ölçülmüştür. Yerliler tarafından Yüceruh’un evi olarak bilinen bu bölgede beyaz dağların yanı sırasında New Hampshire de bulunur. Washington dağının bulunduğu bu bölge milli park ilan edilmiştir.

7-Oymyakon

Rusya’da bulunan bu küçük köy tehlikeli iklim koşulları nedeniyle Dünyanın en tehlikeli alanları arasında sayılıyor. Şiddetli hava şartları bu bölgede yaşamı imkansız hale çekiyor. Buradaki hava sıcaklığı -40 derecelere varırken buradaki soğuktan kaynaklı olarak yiyecek eksikliği de yaşanan diğer problemler arasında bulunuyor. Bu bölgede yaklaşık olarak beş yüzü kişi yaşayarak buranın zorlu imkanlarına dayanmayı başarmıştır.

8-Kuzey Yungas Yolu

Ölüm yolu olarakta bilinen Kuzey Yungas yolu uçurumlar, şelaleler, toprak kaymaları gibi durumlardan kaynaklı olarak son derece tehlikelidir. 1994 yılına kadar her yıl yaklaşık üç yüz sürücünün ölmesine neden olan ölüm yolu son derece keskin dönüşlere sahip durumdadır.

9-Ölüm Vadisi

Dünyanın en tehlikeli 10 yeri listesinde sırada Nevada ve California sınırında bulunan Ölüm vadisi aşırı sıcak bir çöl vadisi olma özelliği taşıyor. Dünyanın en sıcak yerleri arasında bulunan ölüm Vadisi Afrika ile yarışabilecek bir sıcaklık seviyesine sahiptir. Kuzey Amerika’nın en sıcak noktası olan bu bölgenin en yüksek sıcaklığı 1913 yılında 56.7 olarak ölçülmüştür.

10-Danakil Çölü

Afrika’da bulunan bu çölün yaklaşık sıcaklığının 50 derece olması Afrika’nın cehennemi olarak adlandırılmasına neden olmuştur. Ancak deneyimli bir rehber eşliğinde bu bölgenin gezilmesi gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Eşsiz manzarası ve ilgi çekici detaylarıyla ön plana çıkan bu bölge sevilen turistik bölgelerden biridir. En tehlikeli bölgeler arasında bulunsa da Afrika’da turistlerin en çok ziyaret ettiği noktalardan biri olarak bilinir.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu