Hurmanın Faydaları

Hurmanın Faydaları İyi Bir Enerji Kaynağı Olabilir Glikoz, früktoz ve sakaroz gibi doğal şekerler hurmalarda yüksek miktarlarda bulunur. Dünyanın dört bir yanındaki birçok insanın, kendilerini uyuşuk veya halsiz hissettiklerinde enerji seviyelerini hızla yükseltmeye yardımcı olmak için hızlı bir öğleden sonra atıştırması olarak doğal olarak az yağlı hurma yediği tahmin edilmektedir.

Hurmanın Faydaları

Spor salonunda, dışarıda ve hatta evde bir sedye üzerinde egzersiz yaptığınızda, genellikle yorgun hissedersiniz. Oruç tutanlar su ile yemek yiyerek orucunu açarlar. Bu ayrıca oruç bittikten sonra aşırı yemeyi önlemeye yardımcı olur.

Hurma Beyin Sağlığını Artırabilir

Hurma meyvesi, toplam fenolikler ve antosiyaninler, ferulik asit, protokateşik asit ve kafeik asit gibi doğal antioksidanlar açısından zengin, iyi bir diyet lifi kaynağıdır. Bu polifenolik bileşiklerin varlığı, Alzheimer ve demans hastalığının ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

 

Hurma Kabızlığı Giderir

Geleneksel Tunus tıbbında, kabızlığı tedavi etmek için hurma kullanılır. 100 gramlık bir Metso hurması porsiyonu 6.7 gram diyet lifi sağlar. Hurmanın Faydaları Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi’nde yayınlanan 2005 tarihli bir araştırma, bu kuru meyvelerin yüksek düzeyde diyet lifi, özellikle de çözünmeyen lif içerdiğini gösterdi. Hurmadaki çözünmeyen lif, dışkıyı şişirerek sağlıklı sindirimi teşvik edebilir ve ayrıca kabızlık semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Hurma nasıl kullanılır?

Yumuşamalarına yardımcı olmak için önce hurmaları gece boyunca ıslatın. Ardından, ıslatılmış hurma ve ıslatma sıvısının bir kısmını bir mutfak robotuna ekleyin ve kalın, lif açısından zengin bir hurma püresi yapmak için karıştırın.

Hurma Bağırsak Hastalıklarını Hafifletebilir

Araştırmalar, hurmaların çözünmeyen ve çözünebilir liflerin yanı sıra gıda sindirimini uyaran ve gastrointestinal kanaldan hızlı geçişi sağlayan birçok faydalı amino asit içerdiğini göstermiştir.

Hurma Anemiyi Hafifletir

Hurma, demir de dahil olmak üzere birçok besin için iyi bir kaynak olabilir. Demir eksikliği, yorgunluk, baş dönmesi olan anemiye yol açabilir. Hurmanın Faydaları Neyse ki, hurma gibi demir açısından zengin gıdaların alımını artırmak, anemi semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kalp Hastalığını Önler

Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi’nde Waseem Rock ve arkadaşları tarafından yapılan bir araştırma, hurma tüketmenin trigliserit düzeylerini düşürmede ve oksidatif stresi azaltmada etkili olduğu sonucuna varmıştır; her ikisi de kalp hastalığı ve aterosklerozdan sorumludur.

Cinsel İşlev Bozukluğunun Olası Tedavisi

Flört eşmenin erkekler için birçok faydası vardır, ancak bu en önemlilerinden biridir.

Hurmaların yüksek östradiol ve flavonoid içeriğinin sperm sayısını ve hareketliliğini artırmaya yardımcı olur. Hindistan’da yapılan bir başka çalışma, palmiye poleninin aşağıdaki amaçlar için kullanılmış olabileceğini öne sürdü: Hurmanın Faydaları Bu nedenle, libidonuzu ve cinsel işlevinizi artırmanın kolay bir yolunu arıyorsanız, afrodizyak özellikleri nedeniyle organik hurma tüketmeyi düşünün.

Nasıl kullanılır? Bir avuç hurmayı geceden taze keçi sütüne batırın, ardından aynı sütün içinde öğütülmüş kakule ve bal ile öğütün. Gece körlüğünü önler.

Heart Views dergisindeki bir makaleye göre, hurma gece körlüğünü önlemeye ve sağlıklı görüşü korumaya yardımcı olan karotenoidler açısından zengindir.

Hurmanın Faydaları
Hurmanın Faydaları

Kronik İshalin Tedavisine Yardımcı Olabilir

Hurma gibi potasyum açısından zengin besinler, kronik ishal yoluyla kaybedilen elektrolitlerin yenilenmesine ve yenilenmesine yardımcı olabilir. Yüksek lif içeriği nedeniyle sindirime yardımcı olabilir ve kronik ishalin öngörülemez ligini kolaylaştırabilir.

Kemik Sağlığını İyileştirmeye Yardımcı Olabilir

Hurmaların sağlıklı kemikleri destekleyen besinlerden biri olan bor içerir. Hurmanın Faydaları Kurutulmuş meyvelerin fosfor, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi yüksek miktarda mineral içerdiğini ve bu minerallerin onları kemikleri güçlendirmek, ağrı ve osteoporoz gibi zayıflatıcı durumlarla mücadele etmek için yararlı hale getirebileceğini gösteriyor. Hastalıklar için süper bir besindir.

Organik çekirdeksiz hurma selenyum, manganez, bakır ve magnezyum içerebilir ve bunların tümü özellikle yaşlı erişkinlerde kemik sağlığının yönetilmesine yardımcı olur.

Sağlıklı Kilo Alımını Teşvik Edebilir

Kuru meyveler şeker, protein ve diğer birçok temel vitamin ve mineral bakımından yüksektir. Lif bakımından da oldukça yüksektir. Hurmaları marketlerde kolayca bulunur ve sağlıklı ve lezzetli bir atıştırmalıktır!

SAR Semptomlarını Hafifletmeye Yardımcı Olabilir

Yapılan bir araştırmaya göre, tarihlerin yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 30 milyon insanı etkileyen SAR (mevsimsel alerjik rinit) üzerinde olumlu bir etkisi olabilir. Inflammation Research dergisinde yayınlanan çalışma, alerjik rinitli hastalarda hurma immünoterapisinin çeşitli inflamasyon belirteçlerini azaltmada etkili olduğunu buldu.

Doğal Doğumu Teşvik Edebilir

Hurma yemek, doğal emeği teşvik etmeye yardımcı olabilir ve ayrıca hamile kadınlarda geç doğuma yardımcı olabilir. Hurmanın Faydaları Journal of Obstetrics and Gynecology’de yayınlanan 2017 tarihli bir araştırma, hurma yiyen 154 hamile kadının doğum eylemi başlatmak için prostaglandinlere ve oksitosine ihtiyaç duymadığını buldu. Hurmanın ayrıca anne ve çocuk üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi ol

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu