Alışkanlık Özel

Erkekler Evlenmekten Neden Korkar?

Erkekler evlenmekten neden korkar, evlenmek istemeyen erkekler, erkeklerin evlilikten korkma nedenleri, evlilik istemeyen erkek bahaneleri vb.. evlilik bahaneleri makalelerini sizler için hazırladık.

Erkekler neden evlenmekten korkar sorusu, kadınlar tarafından cevabı çok fazla merak edilen konulardan biridir. Kadınların beyaz bir gelinlik içinde gelin olma hayali, mutlu bir yuva kurma hevesi ve anne olma arzusu, sevdikleri erkeklerin evlilik kurumundan korkması nedeniyle heves olarak kalabiliyor. Sizlere bu yazımızda erkeklerin evlilikten neden korktuğundan bahsedeceğiz.

Belli bir yaşa gelen insanlar iç güdüsel olarak aile kurmak isterler ancak anne yanında yaşam süresi, Türkiye’de diğer ülkelere oranla daha yüksektir. Bunun en önemli nedenlerinin başında maddi kaygılar geliyor. Özellikle erkek bireyler, her ne kadar ailelerinin yanından ayrılmak ayrı bir hayat kurmak istese de bu bazen mümkün olamayabiliyor. Diğer bir seçenek olan evlilik ise, bazı erkeklerin korkulu rüyasıdır diyebiliriz.

Erkekler Evlenmekten Neden Korkar?

Tüm erkeklerin evlilikten korktuğunu söylemek mümkün olmasa da, tek başına bir düzen oluşturan, iyi bir geliri olan ve ruh ikizini bulamayan erkeklerin evliliğe pek yanaşmak istemediğini söylemek mümkündür. Kadınların evlenmek istemelerinde ki en büyük nedenlerin başında ise anne olma isteği gelmektedir. Kadınların bir yaştan sonra anne olabilme ihtimali düşüyor. Fakat erkekler için aynı durum geçerli değil. Bu nedenle erkekler daha geç evlenme ihtimalini göz önünde bulundurarak hareket ediyor.

Maddi Kaygılar

maddi kaygılar

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi, ülkemiz insanın yaşadığı maddi kaygılar, erkeklerin evlilik korkusundaki en büyük etken. Evlilik öncesi harcamaları, evlilik masrafları derken bu küçükte olsa servet gerektiren bir duruma dönüşebiliyor. Bu noktada aile yeterince yardım edemeyecek durumda ise, erkeklerin evlenmek için kredi çekmesi gerekebiliyor. Bu durum da, hayatının uzun bir döneminde kredi ödemesi yapılması gerektiği anlamını taşıyor.

Özgürlüğün Kısıtlanacağı Korkusu

özgürlüğün kısıtlanacağı korkusu

Erkeklerin evlenmekten korkmasının bir diğer nedeni ise özgürlüğünün kısıtlanacağını düşünmesidir. Özellikle özgür bir şekilde büyüyen ve ailesi tarafından kısıtlanmayan erkekler, evlilik gibi bir müessesesin rahatını bozacağını ve sorun teşkil edeceğini düşünebiliyor. Bu durum da, kadınların evlilik konusunda sevdiği erkeği ikna etme süresinin uzamasına neden olabiliyor.

Boşanma Korkusu

boşanma korkusu

Bir diğer evlenmekten korkma nedeni ise, boşanma korkusudur. Kişi özellikle ailesinde ve yakın çevresinde boşanma vakaları ile çok sık karşılaşıyorsa, bunun kendi başına geleceğinden korkabilir. Aynı zamanda, boşanma sonrasında nafaka verme durumu da erkeğin evlilikten korkma nedenleri arasında yer alabilir.

Diğer Nedenler

İnsanların evlilik sonrasında değişme ihtimali olması, kişinin karşısındakini tam olarak tanımanın mümkün olmadığını düşünmesi gibi etkenler, evliliklerde kaçınma davranışını etkiler. Sonuç olarak kimse boşanmak için evlenmez. Evliliğin huzurlu, mutlu geçmesi ve düzen oluşturması gerekir. Boşanma süreci düzeni bozar ve kişinin hayatında büyük olumsuzluklara neden olabilir.

Evlenmekten çok korkan erkeklerin karakter özelliklerinin başında kararsızlık gelmektedir. Karar verme konusunda sorun yaşan erkekler, evliliği gözlerinde çok büyüterek böyle bir karar vermek istemez. Bu erkeklerin ikna edilmesi daha kolay olsa da, evlilik sürecinde de bir takım sorunlar yaşayacaklarını unutmamak gerekmektedir.

Tüm erkekler hakkında genelleme yapmak yanlış olsa da, yapılan araştırmalar ve gözlemler sonucu yukarıda ifade ettiklerimizi öne sürmek mümkündür. İnsanların hayatları sürecinde yaşamış oldukları travmalar, sağlık sorunları, ailesel ve çevresel faktörler de erkeklerin evlenmek istememesine neden olabilmektedir. Aynı zamanda insanların evlenmek zorunda olmadığını, evlenmeden mutlu olmanın da mümkün olduğunu bilmesi gerekiyor.

Sizlere bu yazımızda erkeklerin boşanmaktan korkma nedenleri hakkında bir takım bilgiler aktardık. Bu bilgiler ışığında siz de erkekleri tanıma konusunda daha net bilgi sahibi olabilirsiniz. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi, bu yazılar tüm erkekler için geçerli değildir. Fakat bunlardan çıkarım yapmanız mümkündür.

Evlenmek istediğiniz kişiye aşık mısınız ? öğrenmek için makalemizi okuyabilirsiniz.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı