‘Düşünüyorum Öyleyse Varım’ Sözü Ne Demektir?

'Düşünüyorum Öyleyse Varım' Sözü Ne Anlama Gelmektedir?

    Descartes, bu sözü söylediğinde acaba ne demek istemiş olabilir? ‘Düşünüyorum Öyleyse Varım’ Sözü Ne Demektir? Bu cümleyi olur olmadık her yerde sıklıkla duyarız. Oysa çoğu zaman anlamından kopuk, bağlamından bağımsız veya hatalı bir şekilde kullanılır. Öncelikle Descartes, Katolik kilisesine bağlı sıkı bir düalisttir. Bu şu anlama gelir: Descartes, insanı iki parçaya ayırır, yani beden ve ruh olarak iki töz halinde görür. Ruh insanın varlığının ilk koşuludur. Beden ruh olmadığı vakit bir değeri kalmaz. Çünkü sadece bir maddedir, somuttur. Oysa sezgiler bizi biz yapar.

Düşünüyorum Öyleyse Varım , Sözü Ne Demektir?

Ruh düşünmeyi sağlar, bedenle bir araya geldiğinde ise vazgeçilmez bir lütuf olur. Bunların yanında bizi diğer varlıklardan ayıran en önemli nitelik düşünmektir. Düşünmek ise bizim var olduğumuzun ilk belki de tek kanıtıdır. Dolayısıyla, insanı var eden öncelik, onun düşünebilme yapısıdır. Bu düşünme edimi insanı aynı zamanda diğer canlı türlerinden de ayırır. ‘Düşünüyorum Öyleyse Varım’ Sözü Ne Demektir?  Hayvanlar gibi düşünce ve ruh gibi kavramlardan uzak kalmış mahlûklar insan gibi akıl yürütme yetisine sahip olamadıklarından bir bakıma varlıkları söz konusu olamaz. Kısaca yokturlar. Fakat bu somut bir yokluk değil, manevi demin de dediğim gibi sezgilere dayalı bir yokluktur. Yoksa uzayda boşluk kapladığı yani bir hacmi olduğundan elbette ki diğer canlı türleri de vardır. Ancak başta belirtildiği üzere ruh, bizi biz yapan temel elementtir. Ruh da beraberinde düşünme eylemini getirdiği için bizi var eden en mühim nitelik olarak zirveye çıkar. Hülasa düşünmek Descartes’e göre insanın var oluşunun ilk koşuludur. Düşünmeyen canlı vardır denilemez. İnsanı özel kılan şey düşünebilmesidir. Keza öbür hayvanlar da tefekküre muktedir olsalar onlar için de geçerli olurdu bu sav. Ancak bu en azından şu an için gerçekleşmesi kabil olmadığından böyle bir düşünce Descartes’e göre kabul edilemez. Fakat şu unutulmamalı: her insan bir beyne sahip olduğundan hepsi birden düşünebilir denilemez.

Düşünüyorum Öyleyse Varım

Bizim bahsettiklerimiz bir genellemedir. Ve genelleme içerisinde her zaman istisnalar olabilir. Örneğin beyin felci geçirmiş komada yatan bir hasta düşünün. Düşünüyorum Öyleyse Varım Bu kişi düşünme yetisini kaybettiğinden, vardır denilemez. Ancak bu onun ölmesi gerektiği manasına da gelmez. Ama yine de bu sav bu tip kişiler için geçerli değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu