Dünyada Görülmesi Yasak Yerler

Dünyada görülmesi yasak yerler, Dünya’da gezilmesi yasak yerler, Svalbard Küresel Tohum Deposu, 51. Bölge,Lascaux Mağarası, ziyarete kapalı yerler vb.. gezi rehberimizi sizler için hazırladık.

[toc]

Dünyada Görülmesi Yasak Yerler

Dünya’nın her yerine seyahat etmek isteriz. Fakat öyle yerler vardır ki bazen doğa bazen de hükümetler oraları ziyaret etmemize izin vermez. İşte ziyaret edemeyeceğimiz yerlerin bir kısmı nedenleriyle beraber aşağıda sıraladık.

Svalbard Küresel Tohum Deposu – Norveç

Svalbard Küresel Tohum Deposu – Norveç

Kıyametin tohum ambarı diyebileceğimiz bu ambara yaklaşık olarak 4,5 milyon numune depolanmıştır. Svalbard Küresel Tohum Deposu, küresel ısınma, deprem ve hatta nükleer saldırılara karşı dirençli bir şekilde inşa edilmiştir. Eski bir kömür yatağına 120 metre içeri giren bir sığınak şeklindeki bu tesis 27 metre uzunluk, 10 metre genişlik ve 6 metre yüksekliğinde 3 ambardan oluşmuştur. Yapımında kullanılan malzemeler nükleer savaş ya da uçak çarpmasına da karşı dayanıklıdır. Özel soğutma sistemiyle çeşidine göre tohumlar 55 yıl ile 10.000 yıl arasında dayanabileceği ön görülüyor. Norveç’in kutuplara çok yakın bir bölgesinde bulunan bu depoya görevlilerden başka kimse giremiyor. Bu depo dünyada göremeyeceğiniz yerlerden biri.

Kuzey Sentinel Adası – Hindistan

Kuzey Sentinel Adası – Hindistan

Hiçbir zaman insanlıkla bağlantıya geçmemiş Sentineller Kabilesi modern dünyaya meydan okuyor. Bengal Limanı’nda Myanmar ile Endonezya arasında yer almaktadır. Adada yaşayan kavim hiçbir zaman sömürge altına girmemiştir. Kültürleri modern uygarlığın dokunmadığı son kavim olan bu insanlar Taş Devri zamanından kalan son kavimdir. Bugüne kadar adayı ziyaret etmeye çalışan herkese ada sakinleri saldırmış saldırı sonucunda ziyaretçiler ya yaralanmış ya da öldürülmüştür. Kabileyle daha önce iletişime geçilmeye çalışılmışsa da başarılı olunamamıştır. Kabilenin üyelerinin 50 – 400 arasında olduğu tahmin ediliyor. Kabileyi korumak ve gereksiz şiddeti önlemek için Hindistan hükümeti bu adaya 3 milden fazla yaklaşmayı yasaklamıştır. Bu ada dünyada gidemeyeceğiniz tehlikeli ve yasak yerlerden bir başkası.

Lascaux Mağarası – Fransa

Lascaux Mağarası – Fransa

17 bin yıl önce yapılmış resimlerle dolu olan bu mağara 1950’li yıllarda bir grup çocuk tarafından tesadüfen keşfedilmiştir. 30 cm ile 5 m uzunluğunda 80 kadar resim ve 40 kazıma resim bulunan mağara 1940’ta ortaya çıkarılmıştır. İçerisinde yaklaşık olarak 20.000 yıllık mağara resimleri bulunmaktadır. Bu resimlerde genellikle hayvan figürleri ön plana çıkmaktadır. Gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra 1948 yılında halka açılan Lascaux Mağarsı, yoğun ziyaretçi sirkülasyonunu kaldırmayacağı anlaşılınca 1963 yılında ziyaretçilere kapatıldı. Günde sadece 1 kişi, o da özel izinle ve bilimsel amaç olmak kaydıyla mağaraya girebiliyor. Lascaux Mağarası Fransız hükümeti tarafından zarar görmemesi adına dünyada ziyarete kapatılan yerlerden bir diğeri.

Kapalı Maraş – Kıbrıs

Kapalı Maraş – Kıbrıs

Asıl adı Varosha olan Maraş, Dünya genelinde merak uyandıran bir bölgedir. Eskiden önemli bir turizm beldesi olarak pek çok turiste ev sahipliği yapmıştır. 1970’li yılların başında Akdeniz Bölgesi’nin en gözde tatil noktalarından biriydi. Maraş, dünyaca ünlü isimlere ev sahipliği yaparken bir anda karanlığa bürünüp “Hayalet Şehir” olmaya terk edilmiş. 13 Ağustos 1974 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgeyi Kıbrıs Harekatı sonucunda ele geçirmiş ve 14 Ağustos tarihinden itibaren de sivil halka kapatılmıştır. Dünyada gezemeyeceğiniz yerlerden bir diğeri de Kapalı Maraş’tır.

Area 51 – ABD

Area 51 – ABD

1947 yılında Roswell’e düştüğü iddia edilen UFO’dan elde edilen teknolojilerin geliştirildiği düşünülmektedir. Elde edilen bu verilerle bazı önemli teknolojilerin üretildiği söylenen bir bölgedir. Bazı komplo teorisyenlerine göre zaman yolculuğu ve ışınlanma deneyleri de 51. Bölge’de yapılıyor. Las Vegas’ın 1533 kilometre kuzey yönünde bulunan Area 51 Nevada test sahası ve Nellis hava Kuvvetleri sahası ile çevrelenmiştir. Toplam alanı 76 kilometre karedir. Area 51’e uzaktan bakıldığında uçak ve hangar pistleri görülebiliyor. Bölgeye yalnızca belirli görevliler girebilmektedir. Üsse dışardan birinin yaklaşması durumunda ateş edileceği uyarısı da bulunuyor.

Vatikan Gizli Arşivleri – Vatikan

Vatikan Gizli Arşivleri – Vatikan

100 kilometreye yakın raf uzunluğuyla milyonlarca belge arşivde tutulmaktadır. Biri halka açık (bu işlerde ehil olanlara sadece) diğer ise gizli olmak üzere iki çeşit Vatikan arşivi vardır.  Onlarca odadan oluşan bu arşiv yer altından Roma’nın en yüksek kulelerinden birine ulaşıyor. Vatikan yetkilileri bir konunun altını çizerek ‘Gizli değil, özel arşiv’ diyorlar. Belgelerin uzmanların incelemelerine açık olduğunu söylüyorlar. Uzmanlar incelemek için her ne kadar bu arşive girse de görebilecekleri alan oldukça sınırlıdır.

2 Yorum

  1. 51. Bölge çok sıkıntılı bir yer bence oralarda çok farklı deneyler yapılıyor ve uzaylı gerçekten var

  2. Kuzey Kore’ye giriş yasak.. Bence Kuzey Kore’de hiç kimsenin bilmediği birşeyler yapılıyor. Kuzey Kore dünyanın başına bela olacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu