Macaristan Para Birimi-Macaristan’ın Para Birimi Nedir

Macaristan Para Birimi

Macaristan para birimi, kısaltılmış hali HUF olan Macaristan Forinti‘dir. Üretimi ve dağıtımı Macaristan Ulusal Bankası tarafından yapılmaktadır.

Forint, ilk olarak ülkenin borçlarını kapatmak için 1946 senesinde, 2. Dünya savaşı sürerken basıldı. Ülkenin amacı borçları bu para birimi ile kapatmaktı ve bu da inanılmaz bir enflasyon yarattı.

1980’li senelere gelene kadar istikrarlı ve güçlü bir para birimi olarak adından söz ettiren Forint, piyasa ekonomisine geçişle birlikte büyük bir değer kaybı yaşadı. 1991 senesine gelindiğinde 35% civarında enflasyon görüldü. 2000’li yıllarda ise Forint toparlanma sürecine girdi. Macar Hükümeti enflasyonu tek hanelere indirmeyi başardı.

Forint banknotlarının ön yüzünde Kral I. Charles ( 200 Forint ), I. Mathias ( 1.000 Forint ), I. Stephen ( 10.000) portreleri bulunur. Ayrıca tüm banknotlar görme engellilerin kullanımına uygun olarak tasarlanmıştır.

Macar Forinti ile ilgili merak edilen sorulardan biri de ” 1 Macar Forinti Kaç Türk Lirası‘na eşittir?” sorusudur. Siz de Macar Forinti’nin Türk Lirası karşısında değerini merak ediyorsanız aşağıdaki para çeviriciden öğrenebilirsiniz.

[currency_bcc type=”auto” w=”0″ h=”0″ c=”D51D29″ fc=”FFFFFF” a=”1″ f=”TRY” t=”USD” g=”on” sh=”on” b=”on” fl=”on” p=”c” cs=”” s=”off” mf=”1″ df=”2″ d=”1″ su=”off” lang=”tr-TR”]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu