Başbakanlık VGM Bursu

Başbakanlık VGM bursunu kimler alabilir? Başbakanlık VGM bursu nedir? Başbakanlık VGM burs başvuru tarihleri ne zaman? vb… sorulara cevap bulabileceğiniz makalemizi sizler için hazırladık.

Başbakanlık VGM Bursu Nedir ?

Başbakanlık VGM Bursu; Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün üniversite, lise, ortaöğretim ve ilköğretim öğrencilerine verdiği geri ödemesiz bir burstur. Ortaöğretim öğrencilerine 9 ay, yüksek öğrenim öğrencilerine 8 ay süresince verilir.

Başbakanlık VGM Bursu Koşulları

Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim ve Ortaöğretim Bursu, ilk olarak ebeveynleri hayatını kaybetmiş, maddi durumu kötü olan öğrencilere verilir. KYK bursundan faydalananlar bu burstan faydalanamıyor olsa da ikisine de başvurabilirsiniz.

-Lisans eğitimi sürecinde olmak

-Aynı aileden bir kişi bu burstan faydalanabilir

-KYK bursundan yararlanmıyor olmak

-Ortaöğretim öğrencileri için; MEB’e bağlı lise, ortaokul ve ilkokullarda eğitim almak

-KYK kredisi alan öğrenciler burstan yararlanabilir.

Kimler Başbakanlık VGM Bursu Alamaz?

Yabancı uyruklu öğrenciler, düzenli bir işte çalışarak asgari ücret düzeyinde gelire sahip olan öğrenciler, askeri okul ve Polis Akademisi öğrencileri, yüksek lisans ve doktora öğrencileri, normal öğrenim süresini uzatan öğrenciler, kamu kurumlarından burs ve eğitim yardımı alan öğrenciler ve muhtaç aylığından yararlanan öğrenciler VGM bursu alamaz.

Kardeşler aynı anda aynı burs türünden yararlanamıyor olsa da kardeşlerden biri yükseköğrenim bursu alırken, diğeri ortaöğretim bursu alabilir.

Başbakanlık VGM Burs Başvuru Tarihleri

Lise, ortaöğretim ve ilköğretim öğrencilerine verilen bursa başvurular; öğretim yılı başladıktan sonra bir ay süreyle yapılabilir.

Yükseköğrenim burs başvuruları ise 2019 yılı için 15 Eylül – 30 Ekim tarihleri arasında çevrimiçi olarak yapılacaktır.

Başbakanlık VGM Bursuna Nasıl Başvurulur?

Başvurularınızı belirttiğimiz tarihlerde www.vgm.gov.tr adresi üzerinden yapabileceksiniz. İnternet sitesi üzerinden başvuru yaparken masaüstü bilgisayar kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Mobil cihazlarda sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Başbakanlık VGM Burs Sonuçları Açıklanma Tarihi

Başbakanlık VGM burs sonuçları, KYK kredi ve burs sonuçları açıklandıktan sonra açıklanacaktır. KYK bursu kazanan öğrenciler VGM bursu alamayacaktır. Ancak şunu söylemek gerekir ki VGM burslarının geri ödememesi olmadığından dolayı neredeyse tüm üniversite öğrencileri tarafından başvurulmaktadır.

KYK kredi borçları hakkında detaylı bilgi almak için makalemizi okuyabilirsiniz.

KYK Yurtları hakkında da bilgi sahibi olmak için makalemizi okuyabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu