Emzik Nasıl Bıraktırılır

Emzik nasıl bıraktırılır, emzik nasıl verilir, emzik seçimi nasıl yapılır, emziğin zararları, emzik bıraktıktan sonra uyku sorunu vb… emzik ile ilgili bilgileri sizler için hazırladık.

Yeni doğan Bebeğim Emzik Kullanmalı mı? Yapılan bir araştırmaya göre emzik kullanmak, bebeğinin davranışlarının annesi tarafından anlaşılmasını engelliyor. Peki emzikleri ortadan kaldırmanın zamanı geldi mi?  Emzik kullanmanın yararları ortaya çıkabilecek muhtemel risklerden daha ağır basıyor. Muhtemel kulak enfeksiyonu ya da dişlerin yanlış yerde çıkma gibi uzun dönemli risklere göre özellikle yenidoğan döneminde emzik kullanmanın yararları daha ağır basıyor.

Emzik Ne Zaman Verilir

Ani bebek ölümü sendromu (ABÖS) riskini azaltmak için güvenli uyku yaklaşımının bir parçası olarak emzikler kullanılabilir. Yapılan geniş çaplı araştırmalar ve gözlem çalışmaları çerçevesinde, düzenli emzik kullanımının ani bebek ölümü sendromunu azalttığı biliniyor.

Emzik kullanmaya başlamadan önce bebeğinizin dördüncü haftaya ulaşmasını ve anne sütünü emerken sıkıntı yaşamayacak seviyeye gelmesini bekleyin. Her iki yöntemin de birbirleriyle bağlantılı olarak ani bebek ölümü sendromunu azaltmada işe yaradığı kanıtlanmış.

Emzik Seçimi Nasıl Olmalı

Kullanılan emzikler tüm resmi prosedürlerden geçmiş ve onay almış olmalıdır.

Boğulma riski çok yüksek olduğu için bebeğinize hiçbir zaman ucunda ipi ya da bağlantı parçası olan emzik vermemelisiniz.

Emzik bırakma zamanı genelde altı ay ile birinci yaş arasındaki dönemde olmalıdır. Ani bebek ölümü sendromundan en çok etkilenilen dönem genelde ikinci ve dördüncü ay arasıdır. Bu dönemden sonra ani bebek ölümü sendromu yaşanma riski hızlıca düşmektedir.

Emziğin Zararları

*Emzikler bebeklerin anne sütüyle beslenmesiyle doğrudan ilişkilendiriliyor. Beslenmeyi öğrenirken bir bebek emziği emdiğinde ondan süt gelmediğini fark ediyor.

*Emdikleri zaman süt gelmediği için bu durum bazı bebekleri emziği emmekten alıkoyuyor, çünkü harcadıkları enerjinin sonunda ödüllendirilmiyorlar.

*Emzikler aynı zamanda uyku problemlerinin de sebebi olabiliyor. Emzikli bebekler deliksiz bir uyku düzeni geliştiremiyorlar. Çünkü kesik kesik emme işlemleri onları oldukça rahatsız ediyor.

*Emzikler ayrıca bazı diğer problemleri de gizliyor. Eğer bir bebek ağlıyorsa emin olun bir sebebi vardır. Emzikler bebekleri sakinleştiriyor. Böylece anne babalar da bebeklerinin neden ağladığını anlamak için çok çaba sarf etmiyorlar.

Emzik Nasıl Bıraktırılır

Ortalığı Sakinleştirin Eğer bir yaşından küçük bir bebeği emzikten ayırmaya çalışıyorsanız çok yaratıcı çözümler bulmanıza gerek yok. Onu rahatlatmak için battaniye gibi bir şey kullanabilirsiniz. Böylece bu alışma süresinde deliksiz uyku çekebileceğiniz birkaç geceniz olur. Ağırdan Alın Yavaş yavaş emzik kullandığı zamanı azaltın. Mesela sadece evde olduğunuz zamanlarda ve uyku saatinde emzik verebilirsiniz. Ayrıca ilgisini başka yerlere çekebilecek aktiviteler yapabilirsiniz. Oyunlar oynayabilir ya da birbirinize sarılabilirsiniz. Böylece miniğiniz emziğine ayıracak vakit bulamayacak. Bir İyilik Yapın Eğer bebeğiniz emziğinden ayrılacağını anlayacak yaştaysa, emziğini daha çok ihtiyacı olanlarla paylaşabileceğini söyleyin. Böylece emzik hem ortadan kalkar hem de başkalarına iyilik yapmış olursunuz.

Emzik Bıraktıktan Sonra Uyku Sorunu

emzik-nasil-biraktirilir

Bir bebek pek çok sebepten dolayı ağlayabilir. Çok terlemiş olabilir, çok üşüyor olabilir, acıkmış ya da yorgun olabilir. Emzik bebeğin problemlerini önleyerek geçici olarak onu sakinleştirebilir ama sorunu tamamen ortadan kaldırmış olmuyor. Bu durumda da anne babası da bebeğin aslında ne istediğini anlamıyor. Bebekler farklı şekilde rahatlatılabilir. Bebeklere battaniye gibi yumuşacık bir şey verilerek rahatlatma yöntemi sunulabilir. Mesela uyku saatlerinde böyle bir yöntemle sakinleştirilebilirler, ya da doktora giderken farklı bir şekilde rahatlatılabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu