Sosyal Medya Bağımlılığı-Sosyal Medya İle İlgili Sözler

Sosyal medya bağımlılığı,sosyal medya nedir, sosyal medya bağımlılığı belirtileri, sosyal medya ile ilgili sözler, sosyal medya bağımlılığından kurtulma vb.. bağımlılık makaleleri için aliskanlik.com

Sosyal Medya Nedir

Modern çağın gelişmesiyle beraber hayatımız da yer edinen sosyal medya olmazsa olmazlarımız arasında yerini almıştır. Peki sosyal medya nedir? Günümüzde hızlı iletişimi sağlayan ve insanların medyaya kolay ulaşmasını sağlayan ağlar topluluğudur diyebiliriz.

Sosyal Medya ve Medya Arasında ki Fark

Klasik medya olarak isimlendirdiğimiz medya tek taraflı olarak yönetilebilen ve içeriğini editörlerin oluşturduğu ağ biçimidir. Burada sadece onların yazdıkları ve yönettikleri içeriklere yer verilir. Örnek verecek olursak haber siteleri buna en iyi örnek olacaktır. Sosyal medya ise; içeriği tek taraflı olmayan kullanan insanlar tarafından oluşturulmuş paylaşım biçimidir. Örnek verecek olursak facebook, youtube vb. Siteler sosyal medyaya en iyi örnektir.

Sosyal Medya Bağımlılığı

En çok sosyal medya kullanan ülkeler arasında ilk sıralarda yer alan Türkiye’de 7’den 70’e herkes sosyal medya kullanmayı biliyordur. Sosyal medya iyi olmasına iyi de bağımlılık yaptığı zaman tüm aklınız ve fikriniz sosyal medyada kalıyor diyebiliriz. Çünkü sosyal medya bağımlılığı hayatınızdan ve çevrenizdekilerden ödün veriyorsunuz demektir. Durum böyle olunca a sosyal bir hayat tarzına geçiş yapmış bulunuyorsunuz.

Sosyal Medya Bağımlılığından Kurtulma

Hayatımızı büyük anlamda etkileyen sosyal medyalar arasında facebook, twitter, instagram ve youtube gelmektedir. Peki, bu sosyal bağımlılıktan nasıl kurtulabilirsiniz. İşte sosyal medya bağımlılığından kurtulmanın 7 basit yolu.

 • Sosyal Medayaya Girişi Azaltın

Size belki şaka gibi gelecek ama sosyal medyanın sigaradan farkı yoktur. Sizi çevrenizde ki aktivitelerden ve insanlardan uzaklaştırır. Eğer sosyal medyayı bırakmak istiyorsanız azaltma yoluna gidin. Demek istediğimiz birden fazla sosyal ağ kullanıyorsanız öncelikle bir kaçına veda edin. Daha sonra günde 100 defa giriyorsanız bu sayıyı azaltmayı deneyin.

 • Farklı Bir Hobi Bulun

Ne yazık ki günümüzün en büyük acı gerçeği sosyal medya bağımlılığıdır. Bu durum içerisinde insan gerçek hayatta sosyalleşemiyor ve sanala bağımlı bir şekilde yaşıyor. Bu durumdan kurtulmak için öncelikli olarak kendinize fiziksel aktiviteler bulmalısınız. Bu bir hobi olabilir veya arkadaşlarınızla beraber zaman geçirebileceğiniz ortamlar olabilir.

 • Yeni Arkadaşlar Edinin

Uzun uğraşlar sonucu sosyal medyayı bırakmaya karar verdiniz ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız kendinize ilk iş olarak yeni ortamlar yeni arkadaşlar edinin. İnternetten uzak bir ortam kurun ve o ortamdan arkadaşlarınızla vakit geçirerek gerçek hayattan keyif almanın tadını çıkarın.

 • Kendinizi Sevin

Çoğu kişi gerçek hayatta kendinse değer vermediği için diğer insanlar tarafından da öyle görüldüğü farz ediyor. Bu nedenden dolayı insanlar kendilerini sosyal medyaya atıyor. Orada kendi dünyalarını oluşturarak bir beğeni, takdir kazanma çabasına giriyor. Sosyal medya aracılığı ile paylaşımlar yapıyor ve bu paylaşımlara karşı beğenilmeyi övülmeyi istiyor. Bu oldukça yanlış bir yok diyebiliriz. Sosyal medyadan kurtulmak istiyorsanız öncelikle böyle düşünmekten vazgeçmelisiniz. Kendinizi özgür kılın ve gerçek hayatta bir şeyler yaparak insanlara faydalı olun. Böylece herkes sizi takdir edecektir.

 • Son Çare Hesaplarınızı Kapatın

Yukarıda sıralamış olduğumuz maddeler sizin işinize yaramadıysa eğer, size son çare olarak bütün hesaplarınızı aynı anda kapatmanızı öneriyoruz. Sosyal medya sizi esir almasın siz bu yenilgiye düşmeyin ve hesaplarınızı hiç düşünmeden kapatarak ona tepki gösterin. İlk etapta oldukça zorlanacaksınız evet ama daha sonrasında bunu aşarak yeni bir hayata kavuşacaksınız diyebiliriz. Sosyal medya bağımlılığı ile hayat geçmez, kendinizi bulmanız lazım gerçek hayata adapte olarak gerçek hayatın vermiş olduğu güzelliklerden mahrum bırakmayın kendinizi.

Sosyal Medya İle İlgili Sözler

Sosyal medyanın hayatımıza girmesi ile nerede ise günümüzün yarısı bu iletişim araçları ile uğraşmak ile geçiyor. Sizler için sosyal medya ile ilgili sözler listesi oluşturduk.

 • Sen sosyal medyaya girdin diye sosyal olduğunu mu sanıyorsun asosyal
 • Sosyal medya bağımlısı isen hayatın bağımsızlığını yaşayadığındandır
 • Seni sosyal medyada buldum, gerçek alemde kaybettim
 • Sosyal yanım ağır basıyor bugün internette çok zaman geçirdim galiba
 • Sen sosyal ben asosyal bizim çocuktan sayısalcı olmaz
 • Sosyopsikolojik durumum paylaştığım hikayenin beğenilmesi ile parelel
 • Sosyal medyada adam olunca sanma ki gerçek hayatta saygı duyulacağını
 • Sen facebook ol ben twitter, çocuklarımızda İnstagram ve linkedln ne kadar güzel hayallerim var dimi?
 • Sosyallik mi biri benim tweetlerimden bahsetti galiba
 • Sosyal alem bizim mahallenin bir sokağı dahi olamaz Gülüm

 

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu