Elon Musk çevresel etkiyi mercek altına alırken Bitcoin düştü

Elon Musk çevresel etkiyi mercek altına alırken Bitcoin düştü Tesla CEO’su Elon Musk, dijital para biriminin çevresel etkisi üzerine ateşli bir tartışmaya yol açan bir tweet ile fosil yakıtlarla olan bağları nedeniyle kripto para birimini artık ödeme olarak kabul etmeyeceğini açıklamasının ardından Bitcoin fiyatı düştü.

Bitcoin düştü

Musk Çarşamba akşamı bir tweet’te “Tesla, Bitcoin ile  araç alımlarını askıya aldı. Bitcoin madenciliği ve işlemleri için fosil yakıtların hızla artış gösteren kullanımından endişe ediyoruz, özellikle de herhangi bir yakıtın en kötü emisyonuna sahip olan kömür,” diye yazdı. birçok düzeyde iyi bir fikir ve umut verici bir geleceği olduğuna inanıyoruz, ancak bunun çevre için büyük bir bedeli olamaz. ”

Elektrikli araç şirketi genel müdürü, Tesla’nın şu anda sahip olduğu Bitcoin’den hiçbirini satmayacağını (Şubat SEC dosyalamasına göre yaklaşık 1,5 milyar dolar), ancak madencilik daha sürdürülebilir hale geçer geçmez işlemler için kullanacağını sözlerine ekledi. enerji.”

Perşembe günkü bir takip tweet’inde Musk, “Açık olmak gerekirse, kriptoya şiddetle inanıyorum, ancak fosil yakıt kullanımında, özellikle kömürde muazzam bir artışa yol açamaz” dedi.

Bitcoin, karmaşık matematiksel denklemleri çözen yüksek güçlü bilgisayarlar kullanılarak Blockchai (Blokzincir) işlemlerinin doğrulanmasını içeren madencilik adı verilen bir süreç yoluyla yapılır. Bitcoin madenciliği yapmak için gereken özel bilgisayar sunucuları, Çin’de ve diğer Bitcoin madenciliği merkezlerinde genellikle buna güvenen muazzam miktarda elektrik tüketir.

Cambridge Üniversitesi Alternatif Finans Merkezi’ndeki (CCAF) araştırmacılara göre Bitcoin, dünyanın toplam elektrik tüketiminin% 0,69’unu oluşturuyor.

Araştırmacılar, yıllık olarak Bitcoin madenciliği ve işlemlerinin tüm İsveç veya Hollanda ülkesinin 2019’da yaptığından daha fazla enerji tükettiği anlamına geliyor.

Bitcoin evanjelistleri, kripto madenciliğinin enerji tüketimiyle ilgili başlıkların çoğunun genellikle enerji kaynaklarını dışarıda bıraktığını hızlıca belirtiyorlar.Örneğin, bilgisayarlar yenilenebilir enerji ile çalıştırılsaydı, çevresel etki büyük ölçüde farklı olurdu.

CCAF tarafından yapılan bir 2020 araştırması, kripto para madencilerininv’sının enerji karışımlarının bir parçası olarak yenilenebilir enerji kullandığını söyledi.Ancak aynı araştırmacılar, kripto madenciliğinin toplam enerji tüketiminin yalnızca9’unun yenilenebilir kaynaklardan geldiğini söyledi.

Bitcoin’in çevresel etkisi üzerine yapılan ayrı bir çalışma, Çin’in, büyük ölçüde nispeten ucuz elektrik maliyetleri ve bazılarına daha kolay erişim nedeniyle, dünyadaki Bitcoin madencilik faaliyetlerininu’inden fazlasını oluşturduğunu söyledi.

Musk’ın, şirketin Bitcoin yatırımlarını satmak yerine elinde tutma kararı – ve ayrıca Musk’tan Bitcoin’in olumlu çevresel etkisini onaylıyor gibi görünen yakın tarihli bir tweet’i – aniden tersine dönmesinin nedenleri üzerinde kafa karışıklığı yarattı.

Twitter CEO’su Jack Dorsey tarafından kurulan finansal hizmetler şirketi Square tarafından geçen ay yayınladığı, Bitcoin madenciliğinin aslında güneş ve diğer yenilenebilir enerji türlerine yatırımları teşvik edebileceğini savundu.

Dorsey, araştırmayı sadece birkaç hafta önce tweet atarak, “#bitcoin yenilenebilir enerjiyi teşvik ediyor” diye yazdı. O sırada Musk, tweet’e “Doğru” cevabını verdi.

Wedbush Securities’de hisse senedi araştırma müdürü olan endüstri analisti Dan Ives, Perşembe günü Musk’ın kriptodaki “büyük U dönüşünü” “kafa karıştırıcı bir hareket” olarak nitelendirdi.

“Musk şu anda Bitcoin madenciliği işlemlerinde fosil yakıtların kullanımından endişe duyuyor, ancak Bitcoin madenciliğinin doğası son üç ayda değişmedi, bu da üç ay sonra kripto işleminde geri dönüşün neden çok fazla şaşırtıcı ve kafa karıştırıcı olduğunu söylüyor.

Çin’deki Bitcoin blok zinciri operasyonlarından kaynaklanan karbon emisyonlarının 2024’te zirveye çıkması ve yalnızca o yıl 130,5 milyon metrik tondan fazla karbon emisyonu oluşturmasının beklendiğini tahmin ediyor. Çek Cumhuriyeti’nin yıllık toplam karbon emisyonu’nu aşacaktır.

Musk’ın tweetinden bu yana Bitcoin’in fiyatı% 9’dan fazla düştü.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu