Dijital Eserin NFT Dönüşümü ve Satışı

NFT Nedir?, Kripto Sanatı Nedir?, Sanat Bir NFT'ye Nasıl Dönüştürülebilinir?, NFT Varlıklar İçin Kodlama Gerekli midir?, NFT Yapmak ve Satmak İçin Pazar Seçimi

Dijital Eserin NFT Dönüşümü ve Satışı

Bir dizi yeni ve benzersiz tasarım sonrası ortaya çıkan ürün, Dijital Eserin NFT Dönüşümü ve Satışı biraz beceri ve kişisel bilgisayar kullanılarak oluşturulan bu dijital sanatın NFT dönüşümü sağlana bilmektedir. NFT gibi son zamanların ilgi odağı haline gelen belirteci yapıla bilen eserler, gelir de getire bilmektedir.

NFT Nedir?

NFT değiştirilemeyen token kripto varlıklardır. Dijital Eserin NFT Dönüşümü ve Satışı Değiştirilemez kavramı ise; hem devlet para birimlerine hem de diğer kripto para birimlerine dönüştürülememesi ve değiş tokouşa imkan vermemesi demektir. Ekonomide benzersizlik ve değiştirilemezlik gibi özellikleri temsil etmektedir. Kripto alanında değiştirilemezlik ise, en basit ifadesi ile bir öğenin başka bir öğeyle değiştirilemeyeceğini göstermektedir.

Token, kripto para birimidir. Bir hesap birimi olarak bir “Token” temel olarak merkezi olmayan blockchain sisteminde depolanmaktadır. Bu sistemdeki dijital varlıklar herkes tarafından izlenebilmektedir. Aynı zamanda erişilebilir kılma özelliği ile bir geçerlilik sertifikasıdır. Sonuç olarak NFT tokenler, hemen hemen her kategoriye girebilmektedir. Genellikle resim, video, müzik, video oyunlarındaki koleksiyon öğeleri olarak görülmektedir. Başka herhangi bir yenilikçi dijital üretim biçiminde de olabilmektedir. Türünün tek örneği bir kripto para birimidir.

NFT

2021 senesi başında patlama yaşayan NFT tokenler, şimdilerde herkesin alıp sattığı dünya çapında ilgi gören bir ekonomiye dönüşmektedir. Sıradan birisi gerçek sanatı NFT varlıklar nasıl dönüştürebilir? Ve bunları nasıl satabilir? Zorluk derecesi nedir? Acaba NFT yapmak için kodlama gerekli midir? Kısacası adımlar oldukça basittir. Ana prosedürü ve özelliklerini anlamak gerekmektedir.

Kripto Sanatı Nedir?

Sanat ile NFT kelimesi birlikte çok yaygın bir kullanımdadır. NFT formundaki kripto sanatının son zamanlarda popülaritesinin artmaktadır. Yeni blockchain teknolojisinin, artık sanatçıların dijital resimlerinden on milyonlarca dolar kazanmalarına izin veren koşullar ortaya koyması yaşanmaktadır. Öncesinde böyle bir kolaylık ve erişilebilirlik düzeyini hayal anlamı taşımaktaydı.

Dijital sanatla bağlantılı NFT varlıklar, sansasyonel yüksek profilli açık artırmaları kamuoyunun dikkatini çekmektedir. Pahalı satışlar bir anda milyonlarca gelir getirirken manşetlerde yer almıştı. Dijital Eserin NFT Dönüşümü ve Satışı 2022 senesinin en pahalı NFT satışı, 91.8 milyon dolarlık satışla takma dijital sanatçı Pak “Merge” tarafından gerçekleştirildi. 2021 senesinde ise Beeple olarak bilinen sanatçı Mike Winkelmann tarafından, Everydays adını verdiği 5000 Günlük NFT koleksiyonu, pahalı bir müzayede sonrasında 69.3 milyon dolara satılmıştı.

Bu Kripto sanatı, sadece tanınmış sanatçılar tarafından ortaya çıkarılan eserlerle ve popüler NFT platformlarında değil, aynı zamanda Sotheby ile Christie gibi geleneksel müzayede evlerini de içeren pazar yerlerindeki müzayedelerde satılan benzersiz sanat eserleriyle ilişkilidir. Kripto alanındaki bu sanatın çoğu, sıradan ve yetenekli hem de bu işe yeni başlayan insanlar tarafından üretilmektedir.

Bununla beraber, CryptoPunks adındaki öncü koleksiyon ile Bored Ape Yacht Club adlı koleksiyon da dahil olmak üzere bazı NFT koleksiyonları, bu üretken sanata örnek olarak verilebilmektedir. Bu tür bir sanat genellikle çeşitli özerk ve otonom sistemlerin yardımıyla ortaya konulmaktadır. Bu popüler koleksiyonlardaki görüntüler, bir dizi basit resim bileşenlerinin farklı kombinasyonlarda bir araya getirilerek oluşturulmasıdır.

Sanat Bir NFT’ye Nasıl Dönüştürülebilinir?

Ortaya konan bir eserin ya da sanatın bir NFT varlığına dönüştürmenin yolları nelerdir? Bu gerçekten gerekli mi? Bir NFT varlığını oluşturma süreci ne karmaşık, ne maliyetli ne de tekniktir. Tek ihtiyaç duyulan, bir dizi üretim becerisi ve bir kişisel bilgisayardır.

Ayrıca potansiyel bir NFT varlık olarak yalnızca görsel içerikli görüntüler değil, şarkıları, videoları, GIF’leri ve diğer tüm dijital öğelerin de dönüştürüle bilinmektedir. Bu nedenle öncelikle yapılacak ilk iş, en uygun sanat alanını seçmektir. Buna bağlı olarak, gerçek bir NFT üreticisi olmak için hangi becerilere ihtiyaç duyulacağını da anlamak gerekmektedir.

Mesela bir grafik sanatçısı gibi Adobe Illustrator, Adobe Photoshop, MS Paint, CorelDraw ve benzerleri grafik düzenleme araçlarını kullanmak gerekecektir. Yeni başlayanlar için daha zor konumda olan üç boyutlu 3D modelleme gibi alternatif yollar da denene bilinmektedir. 3B animasyonun seçilmesi halinde, animasyonlu grafikler ve daha sonra bunları NFT varlıklara dönüştürülecek karakterleri tasarlamak için Blender veya Cinema 4D gibi 3B modelleme araçlarını da kullanma beklenecektir. Bundan sonrası ise, üretilen sanat eseri veya bir koleksiyon için benzersiz bir fikir bulmak ve sonunda dönüşeceği içeriği düşünmek dâhiyane fikir üretmek gerekecektir.

NFT Varlıklar İçin Kodlama Gerekli midir?

Kodlama olmadan dijital sanattan bir NFT varlık oluşturmak oldukça kolaydır. NFT üretme sürecine madencilik denmektedir. Temel olarak, blockchain sisteminde token varlığın benzersiz bir örneğini yayınlama eylemidir. NFT varlıklar oluşturulduktan sonra, metal coinlerin nasıl oluşturulduğuna ve dolaşıma eklendiğine benzer bir şekilde basılmaktadır.

Yapılan bu işlemden sonra, bir dijital sanat eseri artık güvenli ve manipüle edilmeye karşı korumalı hale gelir ve manipüle edilmesi zorlaşmaktadır. Bu dijital ürün bir NFT haline geldiğinde, artık yeniden satıldığında veya yeniden toplandığında hem satın alınabilir hem satılabilir hem de dijital olarak izlenebilmektedir.

Sanatçı için, NFT varlıkları dijital sanata dönüştürmek, eserlerinden adil bir şekilde para kazanmanın yeni yoludur. Çoğu NFT pazarında, sanatçılar eserlerinin ikincil satışlarının kendileri için pasif gelir elde etmesi için bir telif hakkı maddesini bastıktan sonra programlayabilmektedirler. Sanat eserine olan talep artar, ünlenir ve değer kazanırsa, sanatçılar bundan yararlanabilmektedirler.

Madencilik, çoğu NFT pazarında sağlanan otomatik bir işlemdir. NFT Varlıklar İçin Kodlama Gerekli midir? Madencilik alanında deneyimli olan ya da bu işe yeni başlamak isteyen bir geliştirici, NFT varlığının kodlama denemesi gerçekleştirebilmektedir. NFT programlamasına derinlemesine dalmadan önce de Ethereum ağının hala NFT varlıkların geliştirilmesinde bir tekele sahip olduğu da akıldan çıkarılmaması gerekmektedir.

NFT geliştirme için kullanılan normal kodlama dili, Ethereum blockchain sisteminde çalışan ve akıllı sözleşmeler geliştirmek için tasarlanmış olan Solidity’dir. Bunun yanı sıra, Javascript ve HTML / CSS programlarıdır. Bunlara ilave olarak da, InterPlanetary da genellikle sanatçılar NFT varlıklarını depolamak için kullanmaktadır.

NFT Yapmak ve Satmak İçin Pazar Seçimi

NFT varlıkları bastırma sürecinin önemli bir parçası, uygun bir NFT platformun seçme işlemi oluşturmaktadır. Doğru seçim, desteklenen dosya formatı, kripto cüzdan eşleştirmesi, kullanıcılar için platforma erişilebilirlik ve bir NFT varlığını basma fiyatı ya da işlemleri işlenmesi ve doğrulanması için gereken bilgi işlem enerjisini telafi etmek için yapılan bir ödeme olan bir işlem ücreti gibi çeşitli faktörlere bağlı bulunmaktadır.

Kripto alanında çok çeşitli çevrimiçi NFT pazarları bulunmaktadır. NFT Yapmak ve Satmak İçin Pazar Seçimi Her biri biraz farklı çalışmaktadır. Sanatçılar için en önemli şey, platformun kollayıcılığını yapıp yapmadığını veya self servis tabanlı olup olmadığını bilmektir. En uygun, ziyaret edilen ve kullanıcı dostu olanını seçmektir.

Self servis tabanlı veya kollayıcı nitelikli olmayan NFT platformları, tüm sanatçılara ücretsiz erişim sağlamaktadır. NFT varlığını üzerlerine yükleyebilmek için sadece kripto cüzdan üzerinden kayıt yapmak ve bir NFT varlığı madenciliği için işlem ücreti ödemek yeterlidir. En popüler olanları OpenSea ve Rarible gibi kitlesel self servis NFT pazarlarıdır.

Kollayıcı özellikteki bir NFT platformu, sanatçılar hakkında daha seçicidir. Sanatınızı bu platformlara kaydetmek ve basmaya başlamak için, NFT koleksiyonu ve önceki sanatsal deneyimle alakalı tüm detayları içeren bir başvuru göndermek gerekecektir.

Kollayıcı özellikteki bir NFT pazarının göze çarpan bir diğer dezavantajı ise, uzmanların kararı için uzun bekleme süresidir. Bununla birlikte, bu katı seçim kıstasları nedeniyle, bu tür platformlarda çoğunlukla en iyi dijital sanat eserleri sergilenmektedir. Böylece alıcılar bu platformlarla işbirliği yapan sanatçılara daha fazla güven duymaktadır. İyi bilinen kollayıcı platformlar arasında SuperRare ve Nifty Gateway ilk sıraları paylaşmaktadır.

Kripto Para Birimi Cüzdanı Kurma

Kripto para birimi cüzdanı, hem NFT platformlarına erişmek hem işlemleri imzalamak hem de bakiyeleri yönetmek için ihtiyaç duyulan bir araçtır. Kurmadan önce yapılacak en önemli şey, cüzdanı kullanmayı planlanan NFT platformunda kullanılan kripto para birimiyle eşleştiğinden emin olmaktır. Çoğu NFT pazarı Ethereum tabanlı olduğundan, Ethereum sisteminin yerel kripto para birimi Ether ETH Kripto para birimini ödeme olarak kabul etmeketedir. Bu nedenle, kullanışlı bir ETH Kripto para birimine sahip bir kripto cüzdanını edinmek gerekir.

Zaten milyonlarca kullanıcısı olan çok sayıda kripto cüzdanı vardır. Ayrıca birçoğunun çeşitli işlevleri de bulunmaktadır. Bazılarının blockchain temel tabanlı platformlara kolay erişim için kendi mobil uygulamaları ve tarayıcı uzantıları da bulunmaktadır.

Uygun bir kripto para cüzdanı seçme işlemi, ne tür bir güvenliğe sahip olmak istediğine bağlıdır. Bunların ana çeşitleri arasında gözaltı, gizli olmayan ve donanım cüzdanları bulunmaktadır. Bir vesayet cüzdanı, barındırma özelliği olan bir cüzdan olarak da bilinir. Çünkü kullanıcıların fonları, bankaların parayı çek ve tasarruf hesaplarında nasıl sakladıklarına benzer şekildedir. Üçüncü bir tarafça otomatik olarak depolanmaktadır.

Kullanıcı dostu ve kurulumu kolay olarak kabul edilmektedir. Özel olmayan bir cüzdandır. Kullanıcılara Kripto para birimlerinin güvenliği üzerinde tam kontrol sağlamaktadır. Kripto Para Birimi Cüzdanı Kurma Fonları güvende tutmak için üçüncü bir tarafa güvenmemektedir. Soğuk cüzdan olarak da bilinen bir donanım cüzdanıdır. Kullanıcıların Kripto para birimlerini çevrimdışı tutabilen ve bilgisayarın saldırıya uğradığında en kötü senaryoda bile güvenli hale getirebilen fiziksel bir cihazdır.

Dijital Sanatı NFT Olarak Satma

NFT satışının NFT madenciliğinin son noktasıdır. NFT platformlarının çoğu, bir satış yöntemi seçme özelliğine veya NFT varlıklarını basarken fiyat belirleme seçeneğine de sahiptir. Sabit fiyatlı satış ve açık artırma NFT varlıklarını satmanın başlıca iki yoludur. Dijital Sanatı NFT Olarak Satma Sabit fiyatlı bir satış, oldukça şeffaf ve doğrudan yapılmaktadır. Bunun yanı sıra en kolay yol olarak da kabul edilmektedir. Yeni basılmış NFT varlıklarını bu şekilde satmak için, yalnızca satmak istenen fiyatı belirtmek gerekir. Ayrıca bazı platformlar, sanatın gelecekteki satışları durumunda alınacak söz konusu miktar olan telif hakkı yüzdesini de belirlenmesini talep etmektedir.

NFT varlıklarını satmak için başka bir yol da, açık artırmadır. Bazı açık artırmalar yalnızca çevrimiçi olmaktadır. Tam teşekküllü bir canlı açık artırma da yapılmaktadır. Genellikle iki türü bulunmaktadır.

İlki, en yüksek teklifin sonunda kazandığı serbest artış temelli bir fiyat açık artırmasıdır. Buna İngiliz açık artırması denilmektedir. Zamanlanmış bir açık artırmadır. NFT varlıklarının belirli bir süre boyunca teklif verilebildiği ve sonunda en yüksek teklifi veren koleksiyoncunun kazandığı bir İngiliz açık artırma şeklidir. İkincisi ise, Hollanda türü bir açık artırmadır. Birisi NFT varlıklarını satın alana kadar fiyatın düştüğü azalan fiyatlı bir açık artırmadır.

NFT
NFT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu