Ekran Koruyucu Nasıl Takılır-Ekranı Koruma Yolları

Ekran koruyucu nasıl takılır, ekranı koruma yolları, dokunmatik ekran nasıl çalışır, dokunmatik ekran nasıl korunur, dokunmatik ekran neden bozulur vb.. teknoloji makaleleri için aliskanlik.com

Ekran Koruyucu Nasıl Takılır

Gün geçtikçe dokunmatik ekranlar çok daha sağlam üretilse de bazen dokunmatik ekranlar hasar görmekten, çatlamaktan, çizilmekten ve kırılmaktan korunamamaktadır. Dokunmatik ekranları korumak daha uzun ömürlü olmasını sağlamak için neler yapılabilir?

Ekranların üzerinde ne kullanıldığı önemli bir konudur. Ekranın üzerinde stylus adı verilen özel kalemler ya da sadece parmaklar kullanılmalıdır. Ekranla bağlantı kurmak için kullanılan diğer sivri ve sert uçlu diğer bütün aletler ekrana zamanla hasar verir ve istenmeyen çiziklere yol açar. Bu gibi durumlardan dolayı ekran koruyucu kullanmak gereklidir. Peki ekran koruyucu nasıl takılır ?

  • Ekran Koruyucu Alın

Telefonunuza ekran koruyucu takmak için öncelikle ekran koruyucu almanız gerekmektedir. Örneğimizde İphone SE marka bir telefona ekran koruyucu takılacaktır. Sizde benzer uygulamayı telefonunuzda deneyebilirsiniz.

  • Prova Yapın

Aldığınız ekran koruyucunun telefonunuza veya tabletinize tam oturduğunu anlamak için prova yapın

  • Ekranı Temizleyin

Ekran koruyucu için çıkan ıslak mendil ile ekranı iyice silin ve ekrandaki tüm tozları silin. Ekran koruyucu için çıkan kurutma bezi ile ıslak ekranı kurulamayı unutmayın.

  • Jelatini Sökün

Ekran koruyucu üzerindeki koruma jeletinini sökün ve yapıştırma konumuna getirerek az önce yapılan prova gibi ekrana yapıştırın.

  • Baloncukları Çıkartın

Ekran koruyucuyu telefona yapıştırdıktan sonra alt ve üst kısımlarda hatta orta kısımlarda baloncuk şeklinde kısımlar kalacaktır. Bu durumda eliniz veya kredi kartınız ile baloncuklu kısımlara bastırarak köşelere doğru baloncukları götürmemiz ve hava kabarcıklarını ekrandan çıkartmamız gerekmektedir.

Dokunmatik Ekran Nasıl Korunur

Dokunmatik ekranları nasıl korunur sorusunun bir diğer püf noktası da ekranların diğer elektronik aletlerle direk teması önlenmelidir.Telefonları, televizyonların veya tabletlerin üstüne koymamak gerekir. Dokunmatik ekran neden bozulur. Çünkü mıknatıslı yüzeyler telefonun elektronik donanımı üzerinde büyük hasarlara yol açabilir. Ekranların parmak uçlarıyla kontrol edilecek kadar hassas bir yapıda yüzeyler olduğu unutulmamalıdır.

Telefonu herhangi bir yere bırakırken ekranın yukarı bakmasına dikkat edilmelidir. Ekran yüzeyi başka sert yüzeylere temas etmemelidir. Oyun oynarken de ekrana fazla baskı uygulamamak gerekir, çünkü bu durumda zamanla ekranın bazı bölgeleri tamamen hassasiyetini kaybetmesine sebep olur.

Telefonun kullanılmadığı anlarda ekran kendini kapatacak şekilde ayarlanmalıdır. Kullanılmadığı halde uzun süre açık kalan ekranlar zamanla yanma yapar ve silinmeyen görüntüler oluşturabilir. Telefon ayarları en çok 3 dakika kullanılmadığında kendini kapatacak şekilde yapılmalıdır. Mutlaka bir telefon kılıfı kullanılmalıdır.

Ayrıca ekranların güneş ışığını direkt alabilecek ortamlarda uzun süre tutulmaması gerekir. Ekranlar güneş ışığına karşı son derece hassas cihazlar olduğu için güneş ışığı ekranların ömrünü kısalabilir. Ekranı ıslak bırakmamak ve kuru tutmak gerekir.

Dokunmatik ekran nasıl korunur sorusuna verilecek bu kadar çok olumlu cevap bulunmakta; ayrıca verilen paranın uzun süre kullanıcıyı memnun etmesi, kullanan kişinin telefonunuza gösterdiği özen ve öneme bağlıdır. Çünkü yüksek miktarlar verilerek alınan bu cihazlar hemen değiştirilecek kadar ucuz ürünler değildir. Arızalandıktan sonra servise gönderip üzülmek yerine telefona iyi davranmak kullanan kişinin faydasına olacaktır.

Dokunmatik Ekran Nasıl Çalışır

Dokunmatik ekranı korumak için tüm önlemleri aldığımıza göre biraz da dokunmatik ekran nasıl çalışır onu öğrenelim. Dokunmatik ekranların 3 çeşit çalışma prensipleri vardır. Rezistif, Kapasitif ve Kızılötesi dokunmatik ekranlardır.

Rezistif dokunmatik ekranlar ekranın üst tabakası ile en alt tabakası arasında 3 ile 6 arasında tabaka vardır. Parmağın dokunduğu yerde tabakalar arasında bir akım akmaya başlar ve o dokunulan yerin görevi ne ise cihaz o işlevi yapar. Yani basit mantık ile dokununca tabakalar birbirine yapışır ve o noktadan diğer noktaya doğru bir akım akmaya başlar

Kapasitif dokunmatik ekranlar cep telefonlarında, tablet ve televizyonlarda kullanılan bu dokunmatik ekran daha hassas olmasından dolayı tercih edilmektedir. Bu sistemin çalışması için ekranda bir elektrostik alan oluşturulur. Parmağın ekrana dokunması ile ekrana dokunulan bölgede farklı bir alan oluşur ve sistem nereye dokunduğunu fark ederek işlem yapmaya başlar.

Kızılötesi dokunmatik ekranlar ATM’ler kullanılan yapıdır. Foton ışınları kızılötesi yayar biz parmağımızı ekrana dokundurunca bir kararma algılanır ve hangi tuşa bastığımız belli olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu