Göz Bozukluğuna İyi Gelen Bitkiler-Göz Ağrısı İçin Dua

Göz bozukluğuna iyi gelen bitkiler, göze iyi gelen meyveler, miyop iyi gelen yiyecekler, göze iyi gelen bitki çayları, göze iyi gelen sebzeler, göz ağrısı için dua vb.. sağlık makaleleri için aliskanlik.com

Göz Bozukluğuna İyi Gelen Bitkiler

Göz sağlığı, son derece önemli olan konulardan biridir. Göz sağlığının korunması adına beslenme şekline de dikkat edilmelidir. Şifa kaynağı olan birçok besin grupları bulunmakta ve bu besinler göze oldukça iyi gelmektedir. Yeteri kadar vitamin ve mineral alınmaması, göz bozuklukların yaşanmasına zemin hazırlar. Bu yüzden dolayıdır ki elinizden geldiğince doğru ve sağlıklı şekilde beslenmeye dikkat etmelisiniz. Beslenmeyle doğrudan ilişkili bir durum olduğundan dolayı göze iyi gelecek besinleri tüketmelisiniz. Göz bozukluğuna iyi gelen bitkiler, gündelik hayatta sık sık tercih edilmelidir.

Yaş ilerlemesiyle gözle ilgili de sorunlar yaşanmaya başlanır. Göz kuruluğu, göz görme bozuklukları en sık yaşanılan problemler içerisindedir. Görme de azalma ve güçlük çekme durumu yaşanacağından dolayı dikkatli olunmasında fayda vardır. Çünkü görme de sorun yaşanması, yaşam kalitenizi kötü yönde etkilemeye neden olacaktır.

Havuç 

Göz Bozukluğuna İyi Gelen Bitkiler

Göze iyi gelecek sebzeler içerisinde havuç yer alır. Havuç, çok fazla yiyerek göz ile yaşanılan problemlerin minimize edilmesini sağlamış olursunuz. Havucun aynı zamanda, görme yeteneğini geliştiren bir özelliği bulunur.  Göze zarar vermeye neden olacak serbest radikalleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Gözün korunması ve sağlığına kavuşmasına büyük ölçüde katkı sağlar. Bu yüzden dolayı uzmanlarda, göz sağlığının olması adına havuç tüketilmesi gerektiğini belirtmektedir. Göz hastalıkların ortadan kaldırılmasını sağladığı gibi aynı zamanda da gözün daha keskin görmesine zemin hazırlar.

Tatlı Kabak Tüketin

Tatlı kabak üzerinde de bilimsel araştırmalar yapılmıştır. Yapılan araştırmalar sonrasında ise tatlı kabağın, göze iyi geldiği tespit edilmiştir. Özellikle tatlı kabağın, katarak üzerinde  son derece etkili  olduğu bilinmektedir. Tüm bunların haricinde, kalp ve damar sağlığına da iyi gelir.

İncir Tüketin

İncir de içeriğinde ki mineraller sayesinde, göze olumlu bir katkı sağlar. İncir üzerinde yapılan araştırmalarla birlikte, gözü koruyan ve göz sağlığını geliştiren bir yapıdadır. Günde mutlaka en azından 6 miligram incir tüketilmesi önerilir. Bu sayede göz bozukluğu gibi yaşanması muhtemel olacak sorunların üstesinden gelebilirsiniz. Daha sağlıklı bir yaşama adım atmaya başlamış olacaksınız.

Göze İyi Gelen Bitki Çayları

Göz ağrısı için yenilen yemekler gibi içilecek çaylarından çok önemi vardır. Göze iyi gelen bitki çaylarının başında papatya çayı gelmektedir. Ayrıca Rezene çayının göz ağrısına iyi geldiği bilinmektedir. Yaban mersini çayı da göz ağrılarına iyi gelen diğer bir çaydır.

Göze İyi Gelen Meyveler

Göze iyi gelen meyvelerin başında C vitaminin yoğun olduğu meyveler gelmektedir. BU meyvelerin başında portakal, kivi, mandalina gelmektedir. Ayrıca göze gelen yiyecekler listesinde şunlarda vardır.

  • Balık
  • Kabuklu Yemişler
  • Yumurta
  • Sarımsak

Miyop göze iyi gelen yiyecekler listesinde ise en çok önerilen yiyecek kesinlikle havuç ve turp gelmektedir.

Göz Ağrısına İyi Gelen Dua

Allah’a yapılan tüm dualar aslında her organa iyi gelmektedir. Ancak bazı organlar için yapılacak özel dualar neticesinde daha erken sonuç alınabilir. Göz ağrısına iyi gelen dua ise şudur:

Elinizi gözünüzün üzerine koyun ve 7 defa Fatiha suresini okuyun kısa sürede göz ağrınız dinecektir.

Göz ağrısı için okunacak dualardan bir diğer ise Nur Suresinin 35. ayetidir. Nur suresinin 35. ayetini  7 defa ihlâsla, inanarak okunursa Allah’ın izni ile göz ağrıları son bulur.

Nur Suresinin 35. Ayeti

Allâhu nûrus semâvâti vel ard(ardı), meselu nûrihî ke mişkâtin fîhâ mısbâhun, el mısbâhu fî zucâcetin, ez zucâcetu ke ennehâ kevkebun durriyyun, yûkadu min şeceratin mubâraketin zeytûnetin lâ şarkîyyetin ve lâ garbiyyetin, yekâdu zeytuhâ yudîu ve lev lem temseshu nâr(nârun), nûrun alâ nûr(nûrin), yehdîllâhu li nûrihî men yeşâu, ve yadribullâhul emsâle lin nâsi, vallâhu bi kulli şey’in alîm(alîmun)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu