Hayatımızı Değiştirecek Alışkanlıklar-Yeni Alışkanlıklar

Hayatımızı değiştirecek alışkanlıklar, alışkanlık ile alışma arasındaki fark, yeni alışkanlıklar kazanmak,kazanılması gereken alışkanlıklar vb.. alışkanlık makaleleri için aliskanlik.com

Alışkanlık İle Alışma Arasındaki Fark

Hayat içerisinde birçok kişi alışkanlıkların ne kadar kötü olduğunu söyler durur. Alışkanlıklar o kadar kötüdür ki evliliklerin yıkılması da, aldatma da, içki de hep alışkanlıklar nedeniyle olmuştur. Halbuki bu insanların anlam karmaşası içerisinde kaybolduğunun göstergesi ya da daha kötüsü yapılan yanlışları kabul etme yerine bahanelere sığınmadır.

Alışkanlık bir insanın farkında olmadan günlük hayatın akışı içerisinde otomatik olarak yaptığı davranışlardır. Öyle ki bir insanın sergilediği davranışların büyük bir kısmı alışkanlıklarının sonucudur. Alışma ise insanın başka bir insana, nesneye ya da maddeye olumsuz sonuçları olmasına rağmen bağımlı olma durumudur. Alışma da kendi içerisinde psikolojik ve fiziksel bağımlılık olmak üzere ikiye ayrılır.

Alışkanlık ile alışma arasındaki en önemli fark ise alışkanlıklarımızdan seçimlerimiz sayesinde kurtulabilirken alışma da ise körü körüne can simidine yapışır gibi yapışırız.

Hayatımızı Değiştirecek Alışkanlıklar

Alışkanlık ve alışma arasında çok ince bir çizgi olsa da insanoğlu hayattan ne istediğinin ya da ne yapmak istediğinin farkında vardığı an artık özgürdür. Alışkanlıkları değiştirmek okunduğu ya da söylendiği kadar kolay olmasa da yapılan tüm araştırmalarda göstermiştir ki eski alışkanlıklar ortadan kaldırılarak yerine yeni alışkanlıklar getirilebilir.

Değişimin başlayabilmesi için ilk adım bireyin kendisinin farkında olmasıdır.Hayatımızı değiştirecek alışkanlıklar  için kişinin hayattan ne istediğini bilmesi gerekir. Alışkanlık döngüsünün değiştirilerek yeni alışkanlıklar kazanmak için izlenmesi gerek bir yol haritası vardır.

  • Yol Haritası Birinci Adım: Hedef Belirle

Alışkanlıkların değişebilmesi için bireyin ne yapmak istediğiyle ilgili bir hedef belirlemesi gerekir.

  • Yol Haritası İkinci Adım: Hedefe Varılması için Seçilmesi Gereken Yöntem

Hedefe ulaşılması için kişinin belirlemesi gereken yöntemdir.

  • Yol Haritası Üçüncü Adım: Aksiyon Al

Alışkanlığın oluşabilmesi için gereken aksiyon almaktır.

  • Yol Haritası Dördüncü Adım: Tekrar Et

Bir davranışın alışkanlığa dönüşebilmesi için düzenli olacak şekilde belirli aralıklara tekrar edilmesidir.

Hayatta istediğimiz her şey olabileceğimiz gibi istediğimiz her şeyi de başarabiliriz. Bunun için altın anahtarımız da hedefi belirle, aksiyona geç ve tekrar ettir.

Alışkanlıklarımızı değiştirmenin önündeki engel de biziz alışkanlıklarımızı değiştirmek için harekete geçmesi gereken de bizleriz. Durum bu kadar basitken söylenmeye devam edip neden benim hayatımda hiçbir şey yolunda gitmiyor mu diyeceksiniz yoksa söylenmeyi bırakıp hayatınızı mı değiştireceksiniz. Karar sizin ancak konfor alanından çıktığınızda yapabileceklerinizin de farkına varırınız. Şems-i Tebrizi’ nin de dediği gibi Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını? Belki tam da bu yüzden alışkanlıklarınızı değiştirmek için en doğru zaman şimdidir.

Kazanılması Gereken Alışkanlıklar

Bazı iyi alışkanlıkların kazanılması hayatınıza değer katacaktır. İşte kazanılması gereken alışkanlıklar;

  • Güzel Bir Gülümseme: Gülmek istemeseniz bile aynaya baktığınızda da sevdiklerinize baktığınızda da her zaman gülümseyin. Hayatınızdaki değişime de iletişiminizin gücünü de inanamayacaksınız.
  • Sevdiklerinize Verdiğiniz Değeri Hissettirin: Hayattaki en önemli şeylerden birisi de insanın kendine verdiği değerdir. Değerde insanın sevdikleri değerle azalmaz sadece ama sadece çoğalır. İçinizdeki çocuğu harekete geçirin ve sevdiklerinizin sizin için ne kadar değerli olduğunu her fırsatta gösterin.
  • Hareket Edin: Hem fizikisel sağlık hem de ruhsal sağlık için hareket oldukça önemli. Bu yüzden hareketli bir hayata geçiş için ufak değişikler yapın. Örneğin asansör yerine merdivenleri çıkın ya da gideceğiniz yere yürüyerek gidin.
  • Kitap Okuma: Bir insanın kendisi için yapabileceği en güzel şeylerden birisi de okumak. Okurken başka dünyalara adım attığınız gibi insanları ne kadar iyi anladığınızı görünce kendinize inanamayacaksınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu