Dünyanın En Yaşlı 10 Tenisçisi

Dünyanın en yaşlı 10 tenisçisi, en yaşlı tenisçiler, ünlü tenisçiler, en yaşlı tenisçi, en iyi tenisçiler vb.. tenisçiler hakkında bilgiler için alışkanlıkcom

Dünyanın En Yaşlı 10 Tenisçisi

2019 yılında en iyi tenisçilerinden10 erkek tenisçinin yaş ortalaması 27 iken, kadınların ilk 10 ortalaması sadece 25’di. Birçok profesyonel tenis oyuncusu liseden mezun olur olmaz bu spora başlasa da, en üst sıradaki profesyonellerin yaş ortalaması artıyor ve çoğu 30’lu yaşlarının sonunda.

En yaşlı tenisçiler 40’lı yaşlarında da tenis oynamaya devam etti ve en yaşlı oyuncu 70’lerinde hala güçlü! Şimdiye kadarki en yaşlı tenis oyuncusu olmalarına ek olarak, bu listedeki kişilerin çoğu tenis tarihinin en iyi oyuncularından ve hala birkaç rekoru ellerinde tutuyorlar. Bu ünlü tenisçiler, yaşın hayallerinizin peşinden gitmenizi engellemeyeceğinii kanıtlıyor. İşte Dünyanın en yaşlı 10 tenisçisi listesi.

10. Tommy Haas (3 Nisan 1978 – Günümüz)

Tommy Haas 2018’in başlarında, 40. doğum gününden yaklaşık bir ay önce emekli oldu. Haas tenis oynamaya başladığında dört yaşındaydı ve yeteneği babası Peter Haas tarafından keşfedildi. Haas 13 yaşındayken, ünlü tenis koçu Nick Bollettieri ile birlikte antrenman yapmak için Florida’ya taşındı.

Haas, meslek hayatına 1996 yılında başladı; aynı yıl liseden mezun oldu. Birkaç yıl içinde, ilk 10’da yer aldı ve 1999’da ilk sıraya yerleşti. Haas’ın kariyerinin sonuna geldiğinde 15 tekler ve 1 çiftler şampiyonluğu kazanmıştı.

9.Takao Suzuki (20 Eylül 1976 – Günümüz)

Takao Suzuki, bu listedeki oyuncuların çoğunda olduğu kadar ödüle sahip olmayabilir, ancak 42 yaşında ve hala tenis oynuyor. Suzuki, 1995 yılından beri tenis oynamakta.

Suzuki genel sıralamada 102. sırada iken, ülkesi Japonya’da 1 numara oldu. 2017 yılında, 40’lı yaşlarında bir ITF Pro Circuit etkinliğinin finaline ulaşan ilk oyuncu oldu. Suzuki, Japonya için Davis Cup’ta oynayan diğer Japon oyunculardan daha fazla galibiyet aldı.

8.Jimmy Connors

Jimmy Connors, 40’lı yaşlarında bu oyunu oynamaya devam eden efsanevi bir tenis oyuncusu. John McEnroe gibi, Connors da güçlü tenis becerilerine ek olarak ateşli olması ile tanınırdı. Connors sözlü olarak rakipleriyle, tenis görevlileriyle ve kalabalıkla dalaşırdı. Connors davranışlarından dolayı asla özür dilemedi.

Kutuplaştıran davranışına rağmen, Connors uzun kariyeri boyunca 125 turnuva kazandı. Açık hava karşılaşmaları döneminde kazandığı çoğu şampiyona kazanma rekorunu elinde tutuyor (109) ve 1974’ten 1978’e kadar dünya sıralamasında birinci oldu. Ayrıca geleneksel ahşap raket yerine çelik bir Wilson T2000 raketi kullanan ilk oyuncu olmuştur..

7.Ken Rosewall (2 Kasım 1934 – Günümüz)

Ken Rosewall, otuz yılı aşkın bir süredir devam eden uzun bir tenis kariyerine sahipti. Rosewall, açık hava karşılaşmaları döneminde en çok büyük turnuva galibi olmak da dahil olmak üzere birçok rekoru elinde tutuyor; 37 yaşındayken Mal Anderson’ı 1972 yılında mağlup ederek Avustralya Açık’ı kazandı. 1953’te ilk kez 18 yaşındayken kazandığı Avustralya şampiyonasının en genç şampiyonu olma rekorunu hala elinde tutuyor.

Rosewall, uzun kariyeri boyunca 133 turnuva kazandı ve emekli olduğu yıl olan 1980 yılında Uluslararası Şöhretli Tenisçiler listesine girdi. Rosewall 83 yaşında hala hayatta ve Avustralya toplumuna yaptığı katkılarından dolayı Avustralya’nın YaşayanHazinesi ödülüne sahip.

6. John McEnroe (16 Şubat 1959 – Günümüz)

John McEnroe, tarihin en iyi tenisçilerinden ve aynı zamanda en tartışmalı olanlarından biri. McEnroe’ya tenis raketi kullanma biçimi nedeniyle sık sık sanatçı deniyordu ve yetenekleri 77 tekler ve 72 çiftler turnuvasında madalya kazanmasına yardımcı oldu. Ayrıca her iki kategoride de 1 numara oldu. 1999’da, McEnroe, Uluslararası Tenis Onur Listesi‘ne girmiştir.

McEnroe’nın becerileri efsanevi olsa da, mizacında bazı patlamalar da vardı. McEnroe, özellikle Jimmy Connors ve Björn Borg’la birlikte tenis tarihindeki en büyük rakipleri gibi  tutkulu bir oyuncuydu. McEnroe’nun öfkesi ona itibar kazandırdı ve pop kültüründe sık sık parodi oldu. Ancak, zaman zaman şaka yaptı ve sinirli bir halde rol yaparak birçok reklamda oynadı.

5.Kimiko Date (28 Eylül 1970 – Günümüz)

Kimiko Date yaşamının neredeyse tamamında profesyonel olarak tenis oynadı. Date, ilkokuldayken tenis oynamaya başladı ve 1989’da liseden mezun olur olmaz profesyonel oldu. Bir yıl sonra, Date Avustralya Açık’ın dördüncü turuna kadar geldi. 1994’te ilk uluslararası turnuvası olan, Sidney NSW Open’ı kazandı ve WTA Dünya sıralamasında ilk 10 içinde yer alan ilk Japon tenisçi oldu.

Date tenis oynamaya devam etmek istese de 2017’de emekli olmak zorunda kaldı, çünkü vücudu artık devam edecek kadar formda değildi. Final turnuvası, 47. doğum gününden hemen önce gerçekleşen 2017 Japonya Kadınlar Açık Tenis Turnuvasıydı.

4.Billie Jean King (22 Kasım 1943 – Günümüz)

Billie Jean King, kadınlar için sporda pek çok gelişme kaydeden efsanevi bir tenis oyuncusu. King, 1973 yılında Kadın Tenis Birliği’ni kurdu ve aynı yıl “Cinsiyetler Savaşı” tenis maçında Bobby Riggs’i yenerek tarih yazdı. 1973’te ABD Açık’ta erkekler ve kadınlar için eşit para ödülü verildi ve burada başarılı oldu. King, herhangi bir spor dalında tek bir sezonda 100.000 $ ‘dan daha fazla para kazanan ilk kadın sporcuydu.

Ek olarak, King, yılın Sports Illustrated dergisinin “Süper Kişi” onuruna layık görülen ilk tenisçi ve ilk kadın sporcuydu. King, kişisel yaşamında bir lezbiyen olduğu halka açıklayan ilk kadın sporcudan biriydi ve bu onun yaptığı tüm anlaşmaları kaybetmesine neden oldu. King 1987 yılında Uluslararası Tenis Şöhretleri listesine girdi.

3.Younes El Aynaoui (12 Eylül 1971 – Günümüz)

Faslı Younes El Aynaoui halen profesyonel teniste aktif. El Aynaoui 1990’dan beri profesyonel olarak tenis oynuyor ve hala güçlü. 2017 yılında 45 yaşında, 23 yaşındaki Bernd Kossler’a karşı IFT maçı kazandı. Bu galibiyet, El Aynaoui’nin şu anda ATP (Profesyonel Tenis Oyuncuları) sıralamasında bulunan en eski tenis oyuncusu olduğu anlamına geliyor.

El Aynaoui, 2003 Avustralya Açık’ta Andy Roddick’e karşı oynadığı oyunla bilinir. Bu maç şimdiye kadarki en büyük Grand Slam çeyrek finallerinden biri olarak kabul edilir ve o sırada Grand Slam tarihinin en uzun beşinci seti bu maçta oynanmıştır. O yıl El Aynaoui kariyerinde 13. sıraya kadar yükseldi.

2.Martina Navratilova (18 Ekim 1956 – Günümüz)

Martina Navratilova, kadın erkek fark etmeksizin tüm zamanların en iyi tenisçilerinden biri olarak kabul edilir. 2000 yılında Dünya Şöhretleri Birliğine göre, hiçbir erkek veya kadın tenisçi Navratilova’dan daha fazla tekler turnuvası kazanamadı.

Navratilova’nın profesyonel tenis kariyeri 1975’de başladı ve 2006’ya kadar sürdü. O yıl, 50. yaş gününden bir ay öce olan, ABD Açık’ta karma çiftler şampiyonluğunu kazandı ve tarihteki en yaşlı tenisçi oldu. Efsanevi bir tenisçi olmasının yanı sıra, Navratilova, 1981’den beri LGBT aktivistlerinden biri.

1.Gail Falkenberg (16 Ocak 1947 – Günümüz)

Profesyonel tenisin alt seviyelerinde oynamasına rağmen, 71 yaşında hala tenis oynayan Gail Falkenberg, dünyanın en yaşlı tenis oyuncusu. Falkenberg, 2016 yılında 69 yaşındayken profesyonel bir tenis maçı kazandığında bir anda ışıkları üzerinde topladı. ITF Pelham derecesinde Rosalyn Small’u mağlup etti ve bir noktada dünya gençler bir numarası olan Taylor Townsend ile oynamaya başladı.

Falkenberg, 1960’larda kolejden beri tenis oynuyor ve bir mola verdikten sonra 1980’lerin başında profesyonel oldu. 1988 yılında, o yılki Avustralya Açık’ta bir maç kazandı ve Martina Navratilova, Chris Evert ve Steffi Graf ile soyunma odasını paylaştı.

 

Alışkanlık

Yorum Yap

Yorum Yap