Dünyanın En Büyük 5 Kurt Türü

Dünyanın en büyük 5 kurt türü, Dünyanın en büyük kurdu, Yukon kurdu, Büyük ova kurtları, Tundra kurdu, Avrasya kurdu, Mackenzie vadisi kurdu vb.. ilginç bilgiler için aliskanlik.com

Kurtlar ağırlıklı olarak üç türe ayrılır: Etiyopya kurtları, kırmızı kurtlar ve gri kurtlar. Bununla birlikte, bu kategorilerdeki kurt çeşitleri arasında alt türler halinde bir sıralama da vardır. Yaklaşık 40 alt kurt türü resmi olarak tanınıyor, bunların en büyüğü ise gri kurt kategorisine giriyor.

Dünyanın En Büyük 5 Kurt Türü

Birçok insan gri kurtların bütün alt türlerini tek bir tür olarak sınıflandırır ve gri kurt türlerini dünya üzerindeki en büyük tür olarak adlandırır. Bununla birlikte, bu grup içinde incelenecek birçok farklı kurt ortaya daha spesifik kurt çeşitlerini de çıkarır. Dünya’nın en büyük 5 kurt türüne bakalım ve her biri hakkında biraz bilgi edelim.

5.Büyük Ova Kurdu – (Canis lupus nubilus)

Ağırlık: 50 kg

Uzunluk: 198 cm

Yeri: Büyük ovalar

Tahmini nüfus: 3.900

Muadilleri gibi Büyük Ova Kurtları da çeşitli geyik, kunduz ve kuşlarla karınlarını doyururlar. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yaygın kurt alt türü olmasına rağmen, yaşayan sadece beş veya altı kurt boyut olarak büyüktür.

Büyük Ova Kurtları’nın  nüfusu tuzakla avlanma sonucunda oldukça azaldı ve Kanada sınırının yakınında hayatta kalan sadece küçük bir grup kurt kaldı. Nüfusun tekrar artmasına yardımcı olmak için çaba sarf edilmiş ve bugün nüfus artmaya devam etmektedir. Bu etkileyici ve yaygın kurt alt türünün, bir zamanlar kendi alt türü olan Kuzey Kayalık Dağ Kurtları gibi çeşitleri içerdiği belirlenmiştir.

4.İç Alaska Kurdu – (Canis lupus pambasileus)

Ağırlık: 55 kg

Uzunluk: 198 cm

Yer: Alaska, Kanada

Tahmini nüfus: 5.000

Yukon Kurdu olarak da bilinen bu alt tür, soğuk tundralardan kaçtığı için hem Alaska’da hem de Yukon’da bulunur. İç Alaska Kurdu’nun son derece zeki, gözlemci grupları, bizon ve geyik gibi büyük avları avlamak için bir takım çalışması yapıyorlar. Genellikle avlarını takip edip çevrelerler ve sonunda her taraftan saldırırlar. Bu esnada avlar hangi tarafı savunacağını bilmezler. Bu yöntem sadece avlarını verimli bir şekilde avlamalarını sağlamaz, aynı zamanda grup içindeki üyelerini yaralanma riskini de azaltır.

İç Alaska Kurdu’nun renkleri genellikle siyahtan beyaza değişir. Siyahın, kürk desenleriyle birlikte en yaygın renk olduğu gözlenmiştir.

3.Tundra Kurdu – (Canis lupus albus)

Ağırlık: 57 kg

Uzunluk: 213 cm

Yer: Kuzey Avrupa ve Asya

Tahmini nüfus: 30.000-40.000

Adından da tahmin edeceğiniz gibi, Tundra Kurdu aşırı soğuk iklimlerde yaşar. Paltosu gri, pas ve siyah tonlarındadır ve kalın olması mükemmel bir yalıtım sağlar. Bu yetenekli yırtıcılar, çoğu kurt gibi grup olarak  avlanırlar. Ayrıca, karibu ve bizon sürülerinin yaşlı, hasta ve zayıf üyelerini seçerek özellikle onlara saldırırlar.

Bu görkemli kurtlar bir zamanlar Kuzey Avrupa’nın çok daha geniş bir bölgesinde dolaşırken, sayıları avcılar yüzünden oldukça azalıp tehlikeli boyutlara indi. Güzel tüyleri için avlanmalarına rağmen, Tundra Kurt nüfusu kuzey kutup bölgesinde ve Rusya’da yoğun şekilde görülmektedir.

2.Avrasya Kurdu – (Canis lupus lupus)

Ağırlık: 73 kg

Uzunluk: 152 cm

Yer: Kuzey Avrupa

Tahmini nüfus: 25.000-30.000

Yakın tarihli  bir karşılaştırma olsa da, Avrasya Kurdunun ortalama ağırlıklarına göre Tundra Kurdundan daha büyük olduğu düşünülmektedir. Bu kurtlar Batı Avrupa, İskandinavya ve Çin’e kadar uzanan topraklarda görülebilmektedir. Ancak en çok nüfus Rusya’dadır ve en büyüğü de Rusya’da bulunuyor.

Avrasya Kurdunu diğer alt türlerden ayıran ana tanımlayıcı özellikler, ince yapısı ve nispeten kısa tüyleridir. Tüylerinin renkleri büyük ölçüde değişiklik gösterir. Krem, kırmızı, siyah, gri veya bunların herhangi bir kombinasyonu görmek mümkündür.

Avrasya kurtlarının yaşam alanları değişiklik gösterdiği için yiyecekleri de farklılık gösterir. Sadece geyik, koyun ve normal köpekleri değil aynı zamanda kemirgenleri, kurbağaları ve kertenkeleleri de yerler.

1.Mackenzie Vadisi Kurdu – (Canis Lupus Occidentalis)

Ağırlık: 80 kg

Uzunluk: 215 cm

Yer: Alaska ve Batı Kanada

Tahmini nüfus: 7.000 – 10.000

Mackenzie Vadisi Kurdu dünyanın en büyük kurdu olarak kabul edilir. Kuzeybatı Kurdu veya Kanada Orman Kurdu olarak da bilinen bu tüylü dev, Mackenzie Nehri Vadisi’ne sıklıkla görülür. Mackenzie Nehri Kanada’daki en uzun nehir sistemidir ve en büyük kurtların gelişebileceği geniş bir ekosistemi besler.

Mackenzie Vadisi Kurdu, geyik popülasyonunu kontrol altında tutmada önemli bir rol oynadığı için Yellowstone Milli Parkı’nda da yaygındır. Bu akıllı kurtlar genellikle saldırdıkları sürünün en genç ve en zayıf üyelerini daha kolay bir şekilde avlamak için onları sürüden ayırmaya çalışırlar. Bu yüzden saldırı aşamasında inanılmaz bir kargaşaya sebep olurlar.

Bu kurtlar, özellikle daha yüksek irtifalarda kolay nefes almak için güçlü organlara ve büyük akciğerlere sahiptir ve bu da doğal ortamlarında üstün olmalarını sağlar. Mackenzie Vadisi Kurdu en büyük gövdeli kurt alt türlü olarak kabul edilir. Ağır yapıları onlara diğer kurt türlerine göre biraz daha toplu ve yuvarlak bir görünüm kazandırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu